۸ گیاه که به طور طبیعی پشه‌ها را دفع می‌کند

۸ گیاه که به طور طبیعی پشه‌ها را دفع می‌کند

نگاه کنین: پشها ترسناک هستن. اونا ممکنه غذایی فوق العاده واسه پرنده ها و خفاشا باشن، اما شک نداشته باشین نمی خواین که در حیاط شما باشن. هم اینکه نمی خواین خود رو در مقابل خطر مواد شیمیایی دفع اونا بذارین. پس واسه دور کردن حشرات، علاوه بر خلاص شدن از آبای جمع شده در حیاط (شامل قطرات آب باران!) بیائید ببینیم چه گیاهانی واسه دور نگه داشتن پشها تاثیردارن؟

به گزارش آلامتو به نقل از Prevention ؛ در بین بیشتر حشراتی که نیش میزنن، پشها به خاطر بوی خاص پوست آدم جذب می شن. پشها به طور خاص، جذب بوی بدن و بقیه ترشحات اون می شن، بدون معنی که اگه زمان زیادی رو بیرون گذرونده و عرق کرده باشین، باید منتظر پشهای بیشتری دور و برتون باشین. اما عوضش بوهای قوی خاص یا ناخوشایند واسه حشرات می تونه رایحه شما رو مخفی و هم اونایی که واسه نیش زدن به شما نزدیک می شن رو از شما دور سازه. گیاهان زیادی با بوهای قوی وجود دارن که نه فقط واسه ما مطلوبند، بلکه میشه واسه مخفی کردن رایحه خودتون و دور نگه داشتن پشها ازش استفاده کنین.

با این حال فقط با کاشتن مشکل حل نمی شه. باید این عطر و بو در دور و بر شما باشه، دست کم و در ایده آل ترین حالت روی پوستتون. واسه تاثیر پذیری بیشتر، برگای گیاهان رو روی دستتون بمالید تا عطرشون پخش شه، بعد برگا و روغنشان رو روی کل پوستتون بمالید.

۸ گیاه فوق العاده که میشه در گلدانای روی ایوون، نزدیک درب ورودی یا هرجای دیگری که می خواین پشها متوقف شن، نگه دارین عبارتند از:

بادَرَنجبویه

این گیاه از خونواده نعناعه و دارای گلای سفید با بوی ملایم لیموست، هم اینکه از خواص شفابخشی زیادی برخورداره. مخصوصا در دور نگه داشتن حشرات و دفع نیش اونا موثره، اما این گیاه دارای گونه های مهاجم هم هستش که در بین رشد باید به طور کامل مراقب اونا باشین.

سنبل بری

این عضو معطر خونواده نعنا شامل ماده ایی شیمیایی موسوم به نپتالاکتونه که هم جذب کننده گربه هاست و هم به درد بخور در دفع حشرات.

ریحان

مطالعه ای در سال ۲۰۰۹ نشون داد که اسانسای این گیاه خوشمزه واسه حشرات نوزاد در حکم سمه.

اسطوخودوس

این گل قشنگتر، قوی و خوشبو نه فقط پشها بلکه حشرات موذی و مگسا رو هم دفع می کنه. عطر گلای اون وقتی که در هوا پخش می شن به مشام به طور کامل آشناست و وقتی که روی پوست مالیده شه تاثیر اون چند برابر می شه.

نعنا فلفلی

عصاره غلیظ نعناع بعضی وقتا به عنوان دفع کننده حشرات استفاده می شه و اثبات شده که اسانس اون حشرات بالغ رو دفع می کنه و حشرات نوزاد گونه های جور واجور رو میکشه.

مریم گلی + رزماری

اگه می خواید دور آتیش جمع شید، کمی مریم گلی و رزماری بسوزونین. بخور این گیاهان تا وقتی که نزدیک دود باشین، همونجوریکه بوی خوبی واسه شامه آدم تولید می کنه، واسه حیوانات کوچیک نامطلوبه و اونا رو دور نگه می داره.

سنبل هندی

این گیاه همیشه سبز بیشتر به دلیل بوی مثل سنبل، به عنوان گیاه پشه هم شناخته می شه. بدیش اینه، بر خلاف بازار گسترده این گیاه، تحقیقاتی هست که نشون میده در گروه کم تاثیرترین گیاهان در دور کردن پشها هستش. اما اگه گیاه دیگری در دسترس نباشه، مالیدن اون روی پوست بی تاثیر نیس.

زندگینامه میلیونرهای خودساخته

فواید گوش دادن به موسیقی واسه بدن

دشمن مورچها

دیدگاهتان را بنویسید