یک مقایسه ی منطقی؛ مقایسه آئودی Q5، ولوو XC60

یک مقایسه ی منطقی؛ مقایسه آئودی Q5، ولوو XC60

مقایسه خودروهای لوکس اروپایی، کاریه که هم به تخصص خاص داره و هم به واقع یه تحقیق لذّت بخشه. نمیشه از کالاهایی با آخرین تکنولوژی روز دنیا صحبت کرد و پر از ذوق نشد. به خصوص اگه دو طرف این مقایسه از برنده های اثبات شده و صاحب سبک در دنیای خودرو باشن، این لذّت صد برابر هستش.

جدای از لذّتی که بدون گفته شد، باید اضافه کرد که بررسی ویژگیای فنّی دو کراس اوور اصیل اروپایی که با هدف گذاریای بازار خودروهای لوکس مطابقت دارن، نیازمند دقّت بالاییه و ناچار در سخن کوتاه جا نمی گیره. ولی در حدّ این مقال میشه به بعضی از خصوصیات فنّی این دو محصول آئودی و ولوو اشارات سریعی داشت.

مقایسه ولوو و آئودی هرچند یه مقایسه منطقی به طور کاملً اروپاییه. ولی با دید کردن بعضی فاکتورهای حضور خودرو در ایران طوری محدود می شه.  مثلاً اینکه رقابت واردکننده ها تابعی از شرایط تعرفه های گمرکیه و این موضوع گریبان خیلی از واردات بازار ایران رو گرفته، خاصّه اجناس لوکس اروپایی.

آئودی Q5

آئودی Q5 رو پس از چندین سال در آخر شرکت رامک خودرو به ایران وارد کرد. این خودرو از نسل شاسی بلندای بزرگ قامته که بر پلتفرم A4 معروف آئودی ساخته شده. ۱۸۴۵ کیلوگرم، حاصل ترکیب سیستم محرک و خیلی از لوازم و امکانات دیگه با یه بدنه ۴.۶۲ متری با عرض ۲ متر و ارتفاع ۱۶۵ سانتی متره.

پیشرانه آئودی کیو ۵ از نوع ۴ سیلندر ۱۶ سوپاپه با ۲ لیتر حجمه که از سیستم پاشش مستقیم و سوپر شارژر استفاده میکرد. این ترکیب آلمانی دلیل شده تا قدرت موتور به ۲۳۰ اسب بخار در ۶۲۰۰ دور در دقیقه برسه. هم اینکه گردش ۴۶۰۰ دور در دقیقه ای محور این موتور، دلیل ایجاد گشتاور ۳۵۰ نیوتون متر می شه. این اعداد به روشنی خبر از غرِش و توان بسیار عالی واسه موتور آئودی Q5 میدن. واسه به کار گیری تموم این قدرت و هم واسه افزایش کارایی آئودی Q5 در جاده و خارج جاده باید از دو دیفرانسیل، واسه تحرّک هر چهار چرخ ۱۸ اینچی این خودرو بهره برد. در فاصله بین دیفرانسیلا و موتور، یه جعبه دنده تموم خودکار تیپ ترونیک با امکان تعویض و افزایش سرعت تا ۸ دنده حضور داره.

آئودی Q5

باحال توجّه اینه که ترکیب این عناصر دلیل شده تا کارایی آئودی Q5 عملکردی مثل یه سدان لوکس و حتّی یه خودروی اسپرت داشته باشه. حدّبیشتر سرعت آئودی، ۲۲۸ کیلومتر در ساعت گفته شده و این شاسی بلند پهن پیکر آلمانی فقط در ۶.۹ ثانیه از سرعت ۰ به ۱۰۰ کیلومتر در ساعت می رسه. واسه رسیدن به این کارایی، موتور خودرو در هر ۱۰۰ کیلومتر رانندگی شهری حدود ۷.۸ لیتر سوخت مصرف می کنه. اندازه این مصرف در جاده کمتر و برابر ۶.۷ لیتر واسه هر ۱۰۰ کیلومتره. با این اوصاف مصرف سوخت در سیکل ترکیبی شهر و بزرگراه واسه آئودی Q5 برابر ۷.۵ لیتر عنوان شده که رقم قابل قبولیه و انگار خوب با استانداردای آلودگی اروپایی هم مطابقت داره. درجه استاندارد آلودگی آئودی Q5 هم یورو۶ گفته شده.

در بحث هندلینگ کارکرد مطلوب آئودی Q5 مسحور کننده س. فرمون الکتریکی و سیستم فنر بندی نرم از عناصر ای اولیه این کیفیت مهندسی شده حساب می شن. ترمزهای ضدّ قفل، سیستم پخش الکترونیکی نیروی ترمز و ترمز کمکی BA هم به کمک این عمل نرم چرخ و موتور آئودی Q5 آمده. در مورد دیگه امکانات ایمنی آئودی Q5 که شایسته دریافت ۵ ستاره از یورو ان کپ شناخته شده، میشه به، سیستم کمک پارک به همراه دید عقب ، سنسور نور ، باران و گرد و خاک و هم ایربگای سرنشینان جلو ، ایربگای جانبی و پرده ای اشاره کرد.

کیفیتای رفاهی آئودی Q5 هم شامل سیستم ضد سرقت ، قفل مرکزی ، سیستم استارت دکمه ای ، سیستم هوشمند ورود به خودرو، سیستم تهویه مطبوع سه گانه با توانایی تنظیم کیفیت هوا، صفحه نمایش اطلاعات ۶.۵ به همراه ۸ بلندگو، صندلیای برقی سرنشینان جلو به همراه تنظیم گودی کمر و ارتفاع ، دارای حافظه صندلی ، صندلیای عقب تاشونده، سقف پانوراما، کروز کنترل، سیستم انتخاب وضعیت رانندگی و … هستش.

قیمت آئودی Q5 در نمایندگیای رامک خودرو برابر ۴۳۸ میلیون تومنه. در بازار آزاد هم مدلای این خودرو با قیمت ۳۹۵ تا ۴۰۰ میلیون تومن مبادله شده.

ولوو XC60

محصول سال ۲۰۰۸ شرکت ولوو که تا کنون دو سری فیس لیفت و بهسازی رو از سر گذرونده و ۵ ستاره ایمنی موسسه استاندارد ایمنی یورو ان کپ، بر تن اون خوش نشسته س، خودروییه که بوسیله افرا موتور و واسه رقابت با بی ام و X3 و تازگیاً آئودی Q5 وارد ایران شده. این شاسی بلند کشیده قامت سوئدی از یه موتور ۲ لیتری ۴ سیلندر و ۱۶ سوپاپه استفاده میکرد که دارای قدرت ۲۴۰ اسب بخاری و گشتاور ۳۲۰ نیوتون متریه.

ولوو XC60

جعبه دنده ۶ سرعته خودکار ولوو XC60 در کنار این موتور قوی، سرعت پایانی ۲۳۵ کیلومتر در ساعت رو واسه این خودرو رقم زده. و شتاب ۰ تا صد کیلومتر در ساعت اون برابر ۸.۱ ثانیه س. بدنه ولوو XC60 هم به اندازه آئودی Q5 سنگین و دارای وزن ۱۸۱۲ کیلوگرمه. مصرف سوخت ولوو XC60 در سیکل ترکیبی شهر و بزرگراه ۸.۱ لیتره و استاندارد الایندگی اون برابر استاندارد یورو ۵ه. از دید ایمنی، همون ۵ ستاره مؤسسه E-NCAP به ولوو XC60 هم اعطا شده و این خودرو در خیلی از امکانات رفاهی با آئودی Q5 برابری مقبولی رو نشون میده.

قیمت ولوو XC60 شاسی بلند الان در بازار ایران برابر ۲۲۰ میلیون تومنه. البته مبادلات بازار تأثیراتی برا این قیمت داشته و سطح اون رو تا ۲۰۰ میلیون تومن کاهش داده. ضمن اینکه مدلای قدیمی تر XC60 حتّی به قیمتایی نزدیک به ۱۸۰ تا ۱۹۰ میلیون تومن هم خرید و فرو ش شده.

راهنمای خرید خودرو مناسب

خودروهایی که خانوما دوست دارن

دیدگاهتان را بنویسید