یک خانه خوب چه ویژگی هایی دارد؟

یک خانه خوب چه ویژگی هایی دارد؟

مکان ها صاحب قدرت هستن؛ نه فقط قدرت فیزیکی حضورشون که می توان به عظمت یا خیره کننده بودن بنا نسبت داد بلکه یه نیروی عاطفی که می تونه حس و حال ما رو عوض کنه؛ البته برعکس اونم درسته یعنی ما هم روی مکان ها نیروی ذهنی و عاطفی اعمال می کنیم.

اگه تا حالا امتحان نکرده اید ما به شما یاد می بدیم چیجوری انرژی مثبت رو به زندگی خود وارد کنین. اگه در این راه موفق شید اون وقت می تونید به خلق شرایط مثبت یا منفی در زندگی خود مسلط شید و می تونید خونه ای داشته باشین که شما رو خوشحال تر می کنه. همین الان شروع کنین.

 

   تور منزل گردی بذارین

واسه شروع یه قلم و کاغذ آماده کنین، بعد خودتون رو تصور کنین که بعد از یه روز کاری یا بعد از باشگاه یا هر فعالیت دیگری به خونه برگشته اید. منزل شما محلیه که در این شرایط می تونه دقیقا روی وضعیت روحی و جسمی تون اثر داشته باشه؛ حال شما رو بهتر کنه یا حال خوب شما رو به وضعیتی بد عوض کنه.

فرقی هم نمی کنه کسی در خونه باشه یا نه. حالا فرض کنین از در خونه رد شده اید. حس و حال تون چیجوریه؟ احساس تنش و استرس دارین یا راحتی و آرامش؟ خوشحال هستین یا مضطرب یا عصبانی یا دپرس؟ وقتی در خونه راه می روید احساس راحتی، هیجان، اضطراب، ترس، لذت یا ناامیدی دارین؟ حالات خود رو به طور خلاصه در ۳ خط روی کاغذ بنویسین.

درحالی که کل خونه رو تو ذهن خود مرور می کنین به شرایط ذهنی و عکس العمل های عاطفی خود توجه کنین. تصور کنین به دیوار سمت راست خود دست می کشید و در خونه قدم می زنید. این روش دست روی دیوار کشیدن به شما کمک می کنه تا فضاهایی رو به یاد بیارین که ممکنه تو ذهن خود به اونا بی توجه باشین. بعضی از بخش های منزل به صورت خودآگاه یا ناخودآگاه واسه ما مورد پسند نیستن. روش دست کشیدن روی دیوار به ما کمک می کنه تا این بخش ها رو یادمون نره.

در حالی که در تصور خود وارد هر اتاق می شید روی یه خط جداگونه نام اتاق رو بنویسین. وقتی از یه بخش به بخش دیگری می روید توجه کنین حس و حال شما چیجوری تغییر می کنه. مثلا ممکنه بوی صابون واسه شما آرامش بخش باشه و وقتی وارد حموم می شید حس خوبی داشته باشین اما وقتی با تعداد زیادی قبض پرداخت نشده روی میز اتاق کار روبه رو می شید حالتون بد شه.

شاید از تصور نشستن یا دراز کشیدن روی کاناپه حس خوبی داشته باشین اما وقتی قراره از عمق تاریک کمد اتاق خواب چیزی وردارین حس خوبی نداشته باشین. همه این موارد در تغییر حس شما موثر هستن.

با در نظر گرفتن وضعیت حسی خود به هر بخش منزل نمره بدین. اگه میز صبحونه به شما حس خوبی می دهد به اون نمره  ۱۰+ بدین. اگه زیرزمین شما رو می ترسوند به اون ۱۰-  بدین. اگه نسبت به بخشی از منزل هیچ حس خاصی ندارین به اون نمره صفر بدین. اگه اتاقی خوبه اما عالی نیس به اون ۴+ بدین و به همین ترتیب.

بخش های جور واجور منزل  نمره عاطفی(۱۰ + عالی/ ۱۰ – افتضاح)

۱. ………………… ……………………

۲. …………………. …………………….

۳. ……………….. …………………….

اگه همه اتاق ها ۱۰ + هستن پس روشنه که احتیاجی ندارین باقی مقاله رو بخونین! می تونید با خیال راحت به کار و زندگی تون برسین و از زندگی در خونه تون لذت ببرین. اگه شمام مثل بیشتر مردم در بخش هایی از منزل احساس خوبی ندارین، بهتره هر چی زودتر دست به کار شده و دلیل رو دریابید.

   مشکل رو مشخص کنین

برید سراغ پایین ترین نمره فهرستی که جفت و جور کرده اید. حالا فرض کنین وسط فضایی که به اون نمره پایین داده اید، وایس تاده اید. تلاش کنین به صورت ذهنی تموم دکوراسیون اون بخش رو به یاد بیارین و با دقت بررسی کنین. ببینین حس شما در مقابل هر کدوم از قسمت های این دکوراسیون چیجوری تغییر می کنه.

مثلا ممکنه شما رنگ پرده آشپزخانه رو دوست نداشته باشین اما از کابینت ها خوشتون بیاد. اگه براتون سخته که بفهمین دقیقا کدوم بخش ها براتون رو مخه از این دسته بندی پیروی کنین:

 عامل های حسی: یعنی هر چیزی که شما حس می کنین. با موارد قابل دیدن شروع کنین. رنگ اتاق، نور و چیزایی مثل این چه حسی به شما میدن؟ عامل های لمسی مثل بافت اشیا و درجه گرما محیط هم اهمیت دارن.

اگه صندلیای مدرن شما سفت و سرد هستن شما هیچوقت نمی تونید درست و حسابی روی اونا احساس راحتی داشته باشین. بو و صدای غالب محیط رو هم یادتون نره. بوهای مطبوع(مثلا برگشت یا خوشبوکننده های محیطی)، صدای خنده دوستان و سکوت آزاردهنده ای که نشون می دهد بچه ها مشغول خرابکاری و بازیگوشی هستن همه در حس شما موثراند.

 کاربرده ها: یعنی اینکه فضای مورد نظر شما تا چه حد به کار اومده. تونسته نیازای شما رو تامین کنه. مثلا اگه کلی واسه خرید یه یخچال ساید بای ساید هزینه کرده اید اما درست نمی تونید در اون رو باز کنین، اینجور آشپزخانه ای می تونه تامین کننده همه نیازای شما باشه؟

 چیدمان: قضیه دقیقا به نظم و ترتیب چیدن اشیا مربوطه. اتاق شما می تونه منظم، مرتب و دقیق چیده شده باشه یا مثل اتاق یه پسر نوجوون فاجعه بار باشه. این مسئله می تونه تاثیر بسیار مهمی تو ذهن و روح شما داشته باشه. حالا اتاق شما مثل کدوم یکی از توصیفاتیه که ذکر شد؟

 تداعی معانی: این قضیه می تونه حتی بهترین چیدمان و فضا رو نابود کنه. مثلا اگه در اتاق شما یادگاری از نامزد سابقتان هست که رابطه تون برهم خورده یا وسیله ای که شما رو به یاد خاطره بدی می اندازد حالا بهترین زمان واسه تغییر دکوراسیونه.

برطرف کردن مشکلات

وقتی بخش هایی که کمترین علاقه رو به اونا دارین مشخص شدن، اونا رو روی کاغذ نوشته و واسه هر کدوم ۳ صفت به کار ببرین. مثلا آشپزخانه شما ممکنه بی نظم، شلوغ و بی حساب و کتاب باشه. شاید گوشه ای از اتاق پذیرایی مریضی آور، بدون ویژگی خاص و خشک و بی روح باشه.

بعد مخالف هر کدوم رو جلوی صفتی که به کار برده اید بنویسین. روشنه که مخالف بی نظم می شه منظم یا مخالف مریضی آور می شه هیجان انگیز. پس در واقع شما واسه هر بخش ناخوشایند منزل ۳ توصیف و واسه هر توصیف یه مخالف اون رو می نویسید.

حالا در مرحله اول به هدفی فکر کنین که از طریق کلمه متضادی که استفاده کرده اید باید تامین شه و دوم اینکه این هدف چیجوری در اون فضا باید محقق شه و واسه این فضا مناسبه یا خیر. وقتی قراره آشپزخانه شما منظم باشه به کار گیری جداکننده های ظرف و ظروف، چیدن در رابطه لوازم آشپزی و منظم کردن موادغذایی در کابینت ها یا یخچال به ذهن می آیند.

اگه مخالف کلمه خشک و بی روح رو آرامش بخش و گرم نوشته باشین، می تونید به بالش های نرم و کاغذدیواری قشنگتر فکر کنین.

این کار به شما کمک می کنه تا از فضایی ناخوشایند خارج شده و توجه خود رو روی اشیا، رنگ ها و نورها متمرکز کنین تا بتونین با تغییراتی در اونا فضای بهتری رو واسه خود بسازین.

مشکل هممون اینه در دل دکوراسیون زندانی می شیم و بیشتر نمی توانیم تصور کنیم که می توان فضایی متفاوت با چیزی که فعلا هست رو با تغییر دکوراسیون درست کرد. راه جدا شدن از این زندان، فکر کردن به مواردیه که به واسطه اونا می توان به کلمات متضادی رسید که شما در فهرست خود نوشته اید. کاری که شما رو خوشحال می کنه رو بنویسین و بعد به راه هایی فکر کنین که می تونن شما رو به اون هدف برسانند.

اگه خودتون نمی تونید جواب رو پیدا کنین از آدمایی که در مورد دکوراسیون تجربه دارن،کمک بگیرین. شک نداشته باشین در میان دوستان شما آدمایی هستن که سلیقه هنری و دید زیبایی شناسی خوبی دارن. می تونید از مشورت اونا استفاده کنین.

به این شخص فهرست مکان های ناخوشایند، توصیفات و مخالف این توصیفات رو نشون بدید و به اون توضیح بدید به چه دلیل از فلان بخش خونه خوشتون نمی آید و اینکه دوست دارین چه حس و حالی در اون بخش خاص ایجاد شه. این دقیق بودن در جزئیات به مشاور شما کمک می کنه بهترین راه حل رو انتخاب کنه تا بیشترین تاثیر مثبت در حس و حال شما ایجاد شه.

تبدیل یه فضای ناخوشایند به یه بخش دوست داشتنی و پر از انرژی مثبت، ۲ فایده داره؛ هم باعث خوشحالی و سرزندگی شما می شه و هم به شما یادآوری می کنه که توانایی تغییر موقعیت و فضا رو دارین، در نتیجه شما میتونین در موقعیت های دیگه زندگی هم همین طور خلاق و مثبت عمل کرده و مشکلات رو برطرف کنین.

شما می تونید با شناخت توانایی های خود در تغییر یه فضای کوچیک، با تقویت این توانایی ها تغییراتی بزرگ در موقعیت هایی بزرگ تر بسازین. وقتی کسی بتونه خونه خود رو درست مدیریت کنه هیچ بعید نیس که بتونه از پس مدیریت مسئولیت های مهم تر هم بربیاد.

دکوراسیون خونه براساس فنگ شویی

طراحی داخلی منزل کوچیک ایرونی

بازنشر دکوراسیون مجله سیب سبز

دیدگاهتان را بنویسید