گیاهان دارویی ضد دیابت

گیاهان دارویی ضد دیابت

اگه دیابتی هستین و می خواین قند خودتون رو از راه های طبیعی پایین بیارین، این مقاله به شما کمک می کنه.

به کار گیری گیاهان دارویی در درمان شکلای جور واجور بیماریا، قدمتی درست به اندازه خود بیماریا داره. هم از این قانون مستثنا نیس و خیلی از بیماران دیابتی با گیاهان دارویی درمون می شدن.

هر چند به کار گیری بعضی گیاهان دارویی در درمان این مریضی موثر واقع می شه اما ذکر این نکته لازمه که باید مصرف هر کدوم از اونا با تشخیص دکتر متخصص و هم اینکه پزشکان متخصص در مورد طب سنتی باشه چون بعضی از شکلای جور واجور گیاهان با بعضی داروهای شیمیایی تداخل پیدا کرده و اثر برعکس میذاره. ضمن اینکه اثر هر کدوم از اونا از یکی به یکی دیگه متفاوت بوده و مشکلات و اثرات مصرف دراز مدت این گیاهان نامعلوم س.

در ادامه بعضی از کلی ترین گیاهانی که در طول تاریخ به این منظور استفاده می شدن رو با هم تقدیم حضوتون می کنیم.

• پیاز و سیر

ترکیبات گوگردی مانند آلیل پروپیل دی سولفید موجود در پیاز و هم اینکه اکسید آلیل دی سولفید موجود در سیر با افزایش اندازه انسولین خون، نقش بسیار مهمی در کاهش قند خون اجرا می کنن. به همین منظور قرصای سیری در بازار هست که مصرف اونا تا حدودی قند خون رو کم می کنه.

• شنبلیله

بذر شنبلیله واسه درمان دیابت خوبه. مصرف این سبزی باعث کاهش قند خون شده و به دیابتیا کمک می کنه. این گیاه هم اینکه موجب آرامش علائم دیابت مانند پرنوشی و پرادراری می شه. علاوه بر قند خون، تخم شنبلیله کلسترول خون رو هم کم می کنه. ماده موثر تخم شنبلیله، گالاکتولامانه که از شکلای جور واجور فیبرهای قابل حل در آبه.

• دم کرده گیاه گزنه

گزنه در طب سنتی ایران به عنوان یه داروی کاهنده گلوکز خون شناخته شده. عصاره برگ گزنه می تونه نقش حفاظتی در برابر افزایش اندازه قند خون و تخریب سلولای پانکراس داشته باشه.

• عدس الملک

این گیاه به خاطر کاهش قند خون بیماران دیابتی تجویز می شه. با این حال مصرف روزانه پودر بذر گیاه به مقدار ۱۵۰۰ میلی گرم در روز به مدت ۲ ماه اثر مفیدی بر قند خون نشون نداده و فعلاً اطلاعات علمی کافی در مورد اثرات این گیاه در دسترس نیس.

• دارچین

تازه ترین تحقیقات محققان نشون میده مصرف کمی دارچین در رژیم غذایی می تونه در حفظ سلامت بیماران دیابتی اثر داشته باشه. اضافه کردن مقدار کمی دارچین به قهوه صبحونه، آب پرتقال یا غلات خوبه و با جوشوندن آب با یه تیکه دارچین، خیلی راحت میشه چای دارچین جفت و جور کرد. یه گرم دارچین، فقط ۳ کالری داره و بیماران دیابتی بدون نگرانی از چاق شدن می تونن اونو مصرف کنن. اینم بگیم این گیاه با اینکه اثر کاهندگی بر قند خون داره، تاثیری بسیار ناچیز بر HbA۱C داره.

واسه درمان دیابت چه بخوریم؟

چه غذاهایی واسه دیابتیا مضره؟

دارو

دیدگاهتان را بنویسید