راه هایی واسه افزایش بهره وری

راه هایی واسه افزایش بهره وری

احساس می کنین در کارهای تون غرق شدین؟ یاد بگیرین چیجوری هدف تون رو به تکهای کوچیک قابل هضم و یعنی به قدمای کوچیک تقسیم کنین.

مدیریت ایده آل به سبک چهارگانه (که در اون کارا طبق اولویت به مهم و فوری، مهم و غیرفوری، غیرمهم و فوری و غیرمهم و غیرفوری تقسیم می شن) می گه لازم ترین حرکت واسه موفقیت و استفاده در کسب وکار اینه که بیشترین زمان واسه کارهای «مهم و غیرفوری» صرف شه. مدیریت چهارگانه ، زمان خود رو در طول روز صَرف برنامه ریزی دراز مدت، گسترش روابط و آموزش کارکنان واسه انجام کارا به نمایندگی از شرکت می کنه. توجه کنین که این نوع مدیریت هیچ وقتی رو به بررسی ایمیل، جواب دادن به پیغام گیر تلفن و شرکت در جلسات اختصاص نمی ده.

تعداد زیادی از کارآفرینا به تنهایی عمل میکنن؛ اونا آشپز، ارباب، پادو و مستخدم کسب وکار خودشون هستن. خیلی از اونا واسه خود خونواده ای دارن و خیلی دارن سعی می کنن هندوانهایی رو که با یک دست شون ورداشته ان، سالم به مقصد برسانند. به نظر من دلیل اینکه خیلی از کار و کاسبیا با شکست روبرو می شن همینه. با سبکی که بیشتر ما سعی داریم با مشکلات روبرو شیم تقریبا هیچ راهی واسه مقابله با این آشوب وجود نداره.

اگه می ببینن که هر روز و هرشب پیوسته کار می کنین و هنوز هیچی زیادی به دست نیاورده اید، صبر کنین، دوباره فکر کنین و یک راه و روش جدید رو به کار بگیرین.

میزان استفاده تون رو

فرض کنیم شما واسه کسب وکار خود یک چشم انداز بلندمدت (۵ساله) و یک چشم انداز کوتاه مدت (۶ماهه) در نظر گرفتین. فعالیتا و اقدامات روزمره ی شما به وسیله این هدف و چشم اندازه که هدایت می شه، پس منطقیه که با یک طرح کاری، قوی شروع کنین.

این هدف بزرگ می تونه در قدمای زیاد کوچیکی به دست آید، طوری که به شکل پیوسته اقدام کنین. به محض اینکه باور داشته باشین هر کاری رو که لازمه، دوست دارین و یا بهتره، می تونین انجام بدین، این سوال رو از خود بپرسید که «بهترین راه واسه این که امروز بیشترین استفاده رو از زمان و انرژی ام بکنم چیه؟»

بث و جیمز هود، بنیانگذاران «نقشه کجاست؟» هستن، سایتی که به علم آموزان و دانشجویان کمک می کنه راه گذار خود رو به جامعه و دنیا واقعی پیدا کنن. این دو برنامه های یک و پنج ساله واسه درآمد، اجناس، خدمات و تأثیرگذاری شرکت خود تعیین کردن. این دو هدف شون رو به تکهای کوچکتر تقسیم کردن که من اونا رو پله می اسمم. مثلا اونا هدفی بلندمدت دارن مبنی بر اینکه تبدیل به سخنرانان حاذقی بشن که واسه دانشجویان دانشگاها صحبت می کنن. اولین پله ی اونا ساختن یک بستر ملی واسه شناخته شدن به عنوان سخنرانه. فعالیتایی که واسه این پله مورد نیازه عبارت ان از: درست کردن یک جعبه وسیله سخنرانی و رسانه، برنامه ریزی کردن واسه ۱۰ مصاحبه ی رادیویی در ماه، اضافه کردن ۱۰۰۰ نفر در ماه به سایت و بهبود بخشیدن مهارتای ارائه و سخنرانی.

اونا تصمیم گرفتن هر روز شش قدم مهم طبق رسیدن به پله شون بردارند. قدمایی که برمی دارن خیلی آسون و قابل اندازه گیری ان. اونا هیچ بعضی وقتا بیش تر از شش قدم در لیست کارهای روزانه شون قرار نمی دن و هر روز دو ساعت از وقت شون رو به برداشتن این شش قدم اختصاص میدن. در این دو ساعت گوشی موبایل و وسایل الکترونیکی شون رو خاموش می کنن و تمرکزشان رو به تنهایی روی این قدما می ذارن. اگه کارشون در همون روز تموم نشه اونو به روز بعد میندازن و برنامه شون رو جوری تنظیم می کنن که از هیچ کاری عقب نیافتند.

اونا پلهایی دارن که مربوط به ارزشای عمیق ترشان در زندگی می شه مثل ازدواج، محیط خونه، سلامت فیزیکی، خدمت به جامعه، معنویات و غیره. واسه هر کدوم از اینا هم باید برنامه ای اختصاص دن، وقت بذارن و قدمی بردارند. اینجوری خانوم و آقای هود، شش قدم رو به طرف هدف بلندمدت شون با گذاشتن وقت کمی از هر روزشون برمی دارن. اونا در آخر هر روز می تونن استفاده شون رو با کارا و قدمای کوچیکی که ورداشته ان سبک سنگین کنن. لیست شون کم کم تبدیل به یک نوع دفتر خاطرات موفقیت می شه و بعدا می تونن واسه انگیزه گرفتن به اون مراجعه کنن.

پروژه تون رو مثل موم در دست بگیرین

فهرستی از کارایی که هر روز انجام میدید تهیه کنین. اگه شما مثل بیشتر مؤسسان و کارآفرینا هستین، شاید خودتون این کارا رو انتخاب نکردین. همین الان ۱۰ دقیقه وقت بذارین و فهرست زیر رو تهیه کنین:

  • تموم کارا و پروژه هایی که هم حالا من رو مشغول کردن.
  • نقشایی که در زندگی و در محل کارم دارم (پدر یا مادر، همسر، مدیر، رهبر فکری، حسابدار، کارمند و غیره). روراست باشین و همه اونا رو بنویسین.
  • تموم چیزایی که ذهن تون رو مشغول کردن، اما هنوز انجام شون نداده اید (کارهای تموم نشده، فعالیتای خلاقانه، ایده های جدید تولید محصول و غیره).

حال اگه از شیشه ی عینک هدفای بلندمدت تون نگاه کنین، کدوم یک از این نقشا و پروژه ها در اولویت اول قرار می گیرن؟ کدوم یک از اینا هستن که اگه تموم وقت و انرژی خود رو به شکل پیوسته صرف اونا می کردین، بزرگ ترین اثر رو در زندگی پولی، عاطفی و شخصی شما داشتن و به شما احساس زنده بودن می دادن؟ پیدا کردن اولویتا و پیاده کردن روشای بالا در رسیدن به اهداف تون باعث می شه میزان استفاده و انرژی شما تا حد زیادی افزایش پیدا کنه.

به اندازه کافی کار کردن واسه هدف، بیشتر از اینکه چیزی باشه که به خودیِ خود وجود داشته باشه، یک تصمیم از طرف شماس. اگه هدف تون واسه شما روشن و مشخص باشه و اولویتای تون رو واسه رسیدگی به سلامت شخصی، روابط، کارهای منزل و کسب وکارتان مشخص کرده باشین، دارین سنگ تموم می ذارین. بدونین که همین مقدار کافیه، نیازای شخصی تون رو به رسمیت بشناسید، استراحت کنین، از زندگی تون لذت ببرین و تماشا کنین که چه نتایج خوبی به سراغ تون خواهند اومد.

تغییر رو در زندگی خود احساس کنین: در زمان کمتر، چندبرابر بیشتر کار کنین۱

دیدگاهتان را بنویسید