راهکارهایی موثر واسه یادگیری زبون از راه فیلم 

راهکارهایی موثر واسه یادگیری زبون از راه فیلم 

تماشای فیلم معمولا فعالیتی لذت بخش و سرگرم کننده و یادگیری زبون بیشتر فرایندی زمان بر و خسته کنندهه؛ حال اگه این مراحل خسته کننده و اون فعالیت سرگرم کننده در هم ترکیب شن چه اتفاقی میفته؟ نتیجه باید جالب باشه. اگه از روش یادگیری لذت ببرین، بازدهی خیلی بیشتری دارین. اگه در گذشته این روش رو امتحان کردین، به نتیجه مطلوب نرسیده اید و بخاطر این تماشای فیلم رو اتلاف وقت میدونید و اونو کنار گذاشته اید، شاید روش انتخابی شما اشتباه بوده. در این مقاله با یکی از روشای درست یادگیری زبون از راه فیلم آشنا شید، بعد قضاوت کنین یادگیری زبون از راه فیلم واقعا ممکنه یا نه.

 

روش اشتباه تماشای فیلمای خارجی

«تماشای فیلم خارجی به زبون اصلی، روش خوبی واسه یادگیری زبون جدیده.» شنیدن این جمله واقعا هیجان انگیزه، مثل اینه که می تونین جلوی تلویزیون بشینین و توقع داشته باشین به راه معجزه آسایی پس از ۹۰ دقیقه تماشای فیلم «سینما پارادیزو» زبون ایتالیایی فرا بگیرین. روشنه که در واقعیت اینجور اتفاقی نمی افته. هنگامی که با تماشای فیلم به نتیجه دلخواه نمی رسید، می تونین کلا فیلم دیدن رو کنار بذارین و به پکیجای آموزشی منظم تون روی بیارین، پس تجربیات غنی فرهنگی رو در کنار موقعیتی واسه بهبود مهارتای زبون از دست میدید.

اگه از راه درست پیش برید، تماشای فیلم در یادگیری زبون به شما کمک می کنه. نباید فیلم رو فقط تماشا کنین، بلکه باید اونو بخونین.

روش درست تماشای فیلمای خارجی به زبون اصلی

پیش از اونکه روش به خصوصی واسه مطالعه فیلمای خارجی زبون اصلی معرفی کنم، می خوام اصولی رو تشریح کنم که باید واسه یادگیری بهتر در بین تماشای فیلم به زبون اصلی رعایت کنین.

واسه مطالعه فیلم باید این مبانی رو در نظر بگیرین:

۱. تمرکز

تماشای فیلم واسه سرگرمی به شما کمک نمی کنه زبون یاد بگیرین. باید هنگام فیلم دیدن فعال باشین، عمیق فیلم ببینین و روی هر کلمه ای تمرکز کنین.

۲. تقسیم بندی

اگه یک فیلم ۹۰ دقیقه ای رو یه ریز تماشا کنین، مغزتون نمیتونه بیشتر چیزایی رو که می ببینن بررسی کنه؛ پس فیلم رو گذرا تماشا می کنین. واسه جذب بهتر مطالب، فیلم رو به قسمتای ۱۰ دقیقه ای یا صحنهای کوتاه تقسیم کنین.

۳. تکرار

اینکه فیلمی رو تنها یک بار تماشا کنین مثل اینه که فلش کارتی رو تنها یک بار نگاه کنین. واسه مطالعه چیزی باید بارها اونو مرور کنین.

۴. مشارکت

باید فعال باشین و درگیر فیلم بشین. همراه با کاراکترها صحبت کنین، لهجه شون رو تمرین و زبون بدن شون رو تقلید کنین.

۵. زیرنویس

زیرنویس هم می تونه یک لقمه ی حاضر و آماده باشه، هم ابزاری موثر واسه یادگیری بهتر. استفاده ی درست از زیرنویس موجب ارتقاء سطح تحقیقات شما می شه. براتون توضیح میدم چیجوری از اون استفاده کنین.

روش پیشنهادی مطالعه زبون از راه فیلم

من واسه یادگیری زبون از راه فیلم این روش رو به شما پیشنهاد می کنم. با این پنج قدم آسون می تونین بیشترین یادگیری رو از تماشای فیلم داشته باشین.

قدم اول: فیلم مورد علاقه تون رو همراه با زیرنویس انتخاب کنین

نکته ی اصلی اینه که فیلم حتما هم به زبون اصلی هم به زبون مادری شما زیرنویسای خیلی خوبی داشته باشه. وقتتون رو واسه اجناس درجه دو تلف نکنین. ارزشش رو داره که واسه تهیه ی محصول اورجینال کمی پول خرج کنین. از اونجا که قراره این فیلم رو در طول یک دوره چند هفته ای بخونین، قیمت اون در مقایسه با میزان یادگیریتان واقعا معقوله.

فیلمی انتخاب کنین که تا حدودی با اون آشنا هستین یا موضوع مورد علاقه تون رو پوشش می ده. قراره این فیلم رو چند بار تماشا کنین، پس مطمئن شید از تماشای اون لذت می برین.

اگه طرفدار ژانر مهیج یا علمی-تخیلی هستین، با تماشای یک درام عاشقانه سریع حوصله تون سر میره.

قدم دوم: فیلم رو ببینین و اونو به قسمتای کوتاه تر تقسیم کنین

دفعه ی اولی که فیلم رو می ببینن باید دو هدف داشته باشین:

۱. داستان رو بفهمین و کاراکترها رو بشناسید.

۲. فیلم رو به قسمتای کوتاه تر تقسیم کنین.

در این مرحله کل فیلم رو با زیرنویس زبون مادری تماشا کنین. داستان رو بفهمین و شخصیت هر کاراکتر رو بشناسید. در این بخش می تونین از تماشای فیلم لذت ببرین، اینطوری ندونستن داستان فیلم هنگام یادگیری آزارتان نمی ده.

در بین فیلم دیدن قلم و کاغذ در دست داشته باشین و زمان بندی مورد نظرتون رو یادداشت کنین. دنبال صحنهای ۵ تا ۱۰ دقیقه ای بامحتوا و تقریبا جداگونه باشین.

قدم سوم: لغات و عبارات جدید رو بنویسین

این دفعه باید فیلم رو به قصد مطالعه تماشا کنین. این بار تنها قسمت اول رو، اونم با زیرنویس زبون اصلی، ببینین. هر کلمه یا عبارتی که معنایش رو نمی دونین یادداشت کنین. به لغات یا عباراتی که در فیلم بیشتر به اونا توجه یا منظم تکرار می شه بیشتر دقت کنین.

از اونجا که فیلم، زیرنویس زبون اصلی داره، خیلی آسون می تونین فیلم رو متوقف کنین و لغات و عبارات جدید رو بنویسین و معنای اونا رو در دیکشنری پیدا کنین. هدف اینه که در هر قسمت حدود ۲۰ کلمه و ۱۰ عبارت جدید پیدا کنین. اگه واژه ها و عبارات ناآشنای بیشتری بیان شدن، ناامید نشید، اونایی رو انتخاب کنین که به نظرتون برجسته تر هستن. هر چند بار که بخواهید می تونین به عقب برگردید و این مرحله رو تکرار کنین تا واژهای بیشتری یاد بگیرین.

واسه انتخاب لغات و عبارات، کمه کم ۵ بار هر قسمت رو تماشا کنین. واسه تقویت تلفظ تون واژه ها رو تکرار کنین. این مرحله واسه یک قسمت ۱۰ دقیقه ای حدود یک تا دو ساعت زمان می بره.

همین که واژه ها رو انتخاب کردین، از اونا فلش کارت تهیه کنین و به روش لایتنر هر روز مرورشان کنین.

قدم چهارم: ببینین چه چیزایی رو به یاد میارید

پس از اینکه قسمتی رو ۵ بار تماشا کنین خوب اونو یاد می گیرین. دفعه ی بعد زیرنویس رو وردارین و ببینین بی زیرنویس چقدر مکالمات رو متوجه میشید. لازم نیس حتما همه صحبتا رو بفهمین، اما باید درکی کلی از شنیدن و دیدن فیلم داشته باشین.

در این مرحله قسمت مورد نظر رو با توجه به تعداد کاراکترها و حجم دیالوگا بین پنج تا ده بار تماشا کنین. پس از گذشت یک یا دو ساعت باید به درک خوبی از اون بخش برسین.

واسه اینکه تمرکز بیشتری روی مطالعه داشته باشین، خودتون رو در نقش یکی از کاراکترها مجسم کنین و هر بعضی وقتا سؤالی از اون پرسیده شد، فیلم رو متوقف و سعی کنین به جای اون جواب بدین، بعد پاسخش رو و خودتون رو . با یادداشت دیالوگ اصلی اشتباه تون رو اصلاح کنین.

قدم پنجم: فیلم رو با معلم یا شریک آموزشی مرور کنین

در مرحله بعد، جلسه ای با معلم خصوصی یا شریک آموزشی خود بذارین و فیلم رو با هم ببینین. حتما از قبل به اون بگید کدوم قسمت از فیلم رو می خواید بخونین تا با آمادگی قبلی حاضر شه.

چند ایده واسه فعالیتایی که می تونین با معلمتان بکنین:

  • می تونین از اون درباره اختلافات فرهنگی که در فیلم با اونا روبرو میشید سؤال کنین، اگه کاراکترها کارهای خاصی انجام میدن و دلیلش رو درک نمی کنین در مورد اونا از معلمتان سؤال کنین.
  • می تونین از معلمتان بخواهید در مورد عبارات بیان شده در فیلم بیان یا لهجه ی کاراکترها براتون توضیح بده.
  • از اون بخواهید درباره هر قسمت سؤالی از شما بپرسد و سعی کنین به همون زبون سؤالش رو جواب بدین.
  • از اون بخواهید نقش یکی از کارکترهای فیلم رو بازی کنه و دیالوگا رو با هم تمرین کنین.
  • درباره نقش این فیلم در جامعه و فرهنگ کشور تولیدکننده ی اون با معلمتان صحبت کنین.

اینا ایدهایی واسه شروع بودن. ممکنه معلمتان پیشنهادهای دیگری واسه استفاده از فیلم در تحقیقات دونفره تون داشته باشه.

مطالعه یک فیلم چقدر زمان می بره؟

همونجوریکه می بینین مطالعه یک فیلم خارجی نیازمند زمان، سعی و تمرکزه. همه روشای یادگیری زبون به این عوامل نیاز دارن.

پیشنهاد می کنم کمه کم یک ساعت در روز و کمه کم سه روز واسه مطالعه هر قسمت از فیلم وقت بذارین. در این صورت زمان کافی واسه تمرین، یادگیری و مرور همه لغات، عبارات و دیالوگای لازم دارین.

اگه یک فیلم ۱۰۰ دقیقه ای رو به ۱۰ قسمت ۱۰ دقیقه ای تقسیم کنین، با درنظر گرفتن یک ساعت مطالعه در روز مطالعه یک فیلم حدود یک ماه زمان می بره. به نظر زیاده، اما کم کم سرعت عملتون بالا میره و می تونین هر فیلم رو سریع تر از فیلم قبلی تماشا کنین و در آخر به جایی می رسین که در همون مرحله اول خیلی آسون از تماشای فیلم به زبون اصلی لذت میبرین.

اگه الان در این راه سرمایه گذاری کنین، واسه بقیه ی عمر دیگر احتیاجی به صرف وقت در این مورد نخواهید داشت.

امتیازات مطالعه فیلمای خارجی

یادتون باشه روشی که در این مقاله ارائه شد تنها یکی از روشای یادگیری زبون از راه فیلمه. فرقی نداره چه روشی در پیش بگیرین، امتیازات مطالعه فیلمای خارجی بی شماره.

من به این دلایل تماشای فیلمای خارجی رو به زبون اصلی دوست دارم:

  • در خطر شرایط فرهنگی جدید قرار می گیرم.
  • روش خیلی خوبی واسه آشنایی با زبون بدن و اشارات غیرکلامی دیگره.
  • واژهایی که در فیلما بیان می شن در مقایسه با واژهای کتابای درسی عادی تر و کاربردی تر هستن.
  • فیلم نحوه ی استفاده از زبون رو در موقعیتای مختلف دنیای واقعی نشون می ده.

در صورتی که فیلمای خارجی رو با راه و روش مطالعاتی تماشا کنین در مراحل یادگیری تون خیلی مؤثر هستش.

مطمئن باشین اگه تماشای فیلمای خارجی رو در برنامه یادگیریتان بذارین، به همون اندازه که وقت و انرژی صرف می کنین نتیجه خوبی هم خواهید گرفت.

خیلی زود زمانی می رسه که فراموش می کنین زبانی که یاد گرفتین زبانی بیگانهه و از تماشای فیلم به اون زبون به اندازه تماشای فیلم به زبون مادری تون لذت میبرین.

فیلم خارجی مورد علاقه شما چیه؟ با ما در بین بذارین.

برگرفته از: fluentin3months

(به مدت محدود)

در هر سنی و با هر تحصیلاتی که هستین، در کمترین زمان ممکن، به هر زبانی مسلط میشید


دیدگاهتان را بنویسید