۷ منطقه ممنوعه برای روزه داران

۷ منطقه ممنوعه برای روزه داران

ramadan

رمضان فرصت طلایی واسه درمان کبد چرب

یه فوق تخصص گوارش با اشاره به گسترش ۲۸ درصدی کبد چرب، رمضان رو فرصتی طلایی واسه درمان این مریضی اعلام کرد و گفت: خوردن نوشابه گازدار،غذاهای چرب،خوردن زولبیا و بامیه، درازکشیدن و سیگار کشیدن بعد از افطار و پرخوری بین غروب تا سحر ۷ عادت بد واسه روزه دارانه.

یه فوق تخصص گوارش با اشاره به گسترش ۲۸ درصدی کبد چرب، رمضان رو فرصتی طلایی واسه درمان این مریضی اعلام کرد و گفت: خوردن نوشابه گازدار،غذاهای چرب،خوردن زولبیا و بامیه، درازکشیدن و سیگار کشیدن بعد از افطار و پرخوری بین غروب و تا سحر رو ۷ عادت بد واسه روزه داران اعلام کرد.

ناصر ابراهیمی دریانی، اعلام کرد: واسه اینکه همزمان با بهداشت الهی از بهداشت جسمی روزه داری در ماه رمضان هم بهره مند شیم توجه به چند نکته نیاز به نظر می رسه.

ابراهیمی دریانی درباره امکان دچار شدن به یبوست در طول ماه مبارک رمضان گفت: با در نظر گرفتن طولانی بودن زمان روزه داری یعنی بین ۱۷ تا ۱۸ ساعت در شبونه روز یکی از پدیده های شایع بین روزه داران یبوسته که روزه داران واسه پیشگیری از این آسیب باید موقع افطار و سحر از خوردن سبزیجات و سالاد همراه با روغن زیتون اغماض نکنن.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران اضافه کرد: بین افطار و سحر میوه ها با پوست مصرف شه چون پوست میوه ها به دلیل داشتن مقادیر زیاد فیبر می تونه از بروز یبوست جلوگیری کنه ضمن اینکه نوشیدن آب میوه به خصوص موقع سحر هم واسه جلوگیری از یبوست خیلی خوبه.

ایشون نخوردن سحری بوسیله بعضی روزه داران رو علت دیگه ایجاد یبوست دونست و گفت: بعضی پس از خوردن افطار و شام واسه خوردن سحری از خواب بیدار نمی شن حال اینکه هر چی زمان روزه داری طولانی تر باشه امکان ایجادعارضه یبوست بیشتر می شه.

ابراهیمی دریانی سنگینی و سوزش سر دل رو یکی دیگه از ناراحتیای بیان شده بوسیله روزه داران دونست و بیان کرد: واسه پیشگیری از سنگینی و سوزش سر دل پیشنهاد می شه که روزه داران پس از ۱۷ تا ۱۸ ساعت روزه داری و تحمل گرسنگی در بیست و چاری موقع افطار روزه خود رو با غذاهای حجیم و سنگین شروع نکنن بلکه با مقداری آب گرم، شیرگرم همراه با عسل و به خصوص خرما افطار خود رو شروع کنن چون که خرما مقدار زیادی کالری به درد بخور بوجود میاره.

رئیس بخش گوارش بیمارستان امام خمینی (ره) تهران درباره خوردن زولبیا و بامیه در ماه رمضان هم گفت: روزه داران تلاش کنن تا از خوردن غذاهای حجیم و سنگین مثل زولبیا و بامیه، حلیم، کله پاچه، آش رشته با مخلفات اضافه شده به اون مثل سیر داغ و نعنای زیاد دوری کنن.

ایشون گفت: این غذاها می تونه سنگینی سردل رو به خصوص در کسائی که از ریفلاکس ( ترش کردن معده) رنج می برن بیشتر کنه پس به طور کل پیشنهاد می شه غذای مصرف شده پرحجم، چرب و با کالری زیاد نباشه.

ایشون درباره به کار گیری نوشابه های گازدار در ماه رمضان هم گفت: خوردن نوشابه های گازدار یکی از عادات بد غذایی به خصوص در بین نوجوانانه و گاه دیده می شه که نوجوانان با در نظر گرفتن فصل گرما موقع افطار روزه خود رو با یه لیوان نوشابه گازدار بسیار خنک باز می کنن که این خود باعث سیری زودرس و احساس پری و سنگینی معده می شه.

ابراهیمی دریانی دراز کشیدن پس از افطاری با توجیه کمک به هضم غذا رو یکی دیگه از خیالات نادرست دونست و گفت: بر خلاف تصور موجود دراز کشیدن پس از صرف افطار نه فقط به هضم غذا کمکی نمی کنه بلکه این عمل باعث می شه که به دلیل از بین رفتن نیروی ثقل دریچه بین مری و معده زیادتر از اندازه عادی باز شه که باعث افزایش ریفلاکس می شه.

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره مصرف دخانیات پس از افطار هم گفت: بعضی به غلط فکر می کنند با مصرف دخانیات پس از صرف افطار به هضم غذا کمک می کنن اگر این کار نه فقط کمکی به هضم غذا نمی کنه بلکه باز شدن بیشتر دریچه و شدید شدن ریفلاکس رو موجب می شه.

ایشون این ماه رو فرصت خوبی واسه مبتلایان به کبد چرب عنوان و گفت: از اونجا که درمان کبد چرب فعالیت و رژیم غذاییه، این ماه فرصت خوبیه تا با کم شدن به کار گیری مواد چرب به خصوص زولبیا و بامیه این مریضی رو درمان کنن چون که زولبیا و بامیه با روغن سوخته جفت و جور می شن که نه فقط واسه سلامت فرد به درد بخور نیس بلکه به باور خیلی از محققان این چربی سوخته نقش زیادی در تشکیل سرطان داره؛ پس استفاده هر چی کمتر از این شیرینیا و مواد غذایی این چنینی به سلامت مریض کمک می کنه.

ابراهیمی دریانی با اشاره به گسترش ۲۸ درصدی کبد چرب بین جوانان کشورمون و مطرح بودن کبد چرب به عنوان شایع ترین عامل افزایش آنزیمای کبدی و شایعترین دلیل واسه پیوند کبد در غرب اضافه کرد: ماه رمضان با افزایش اراده فردی فرصتی خوب واسه پیشگیری از پرخوری و کاهش وزن در آخر این ماهه؛ حال اینکه در بعضی موارد دیده می شه، روزه داران به دلیل زیاده روی در خوراک زیاد شدن وزن پیدا می کنن.

این فوق تخصص گوارش نفخ رو از دیگر شکایات روزه داران در این ماه بیان کرد و گفت: کنترل استرس، خیس کردن حبوبات قبل از استفاده در غذاها، به کار گیری یه قاشق عرق نعناع در روز در صورت گرفتار نبودن به ریفلاکس، اضافه کردن زیره مشکی به غذاها و مهمتر از همه صحبت نکردن موقع خوردن غذا که باعث پیشگیری از ورود مقدار زیادی هوا به معده و روده می شه از مهمترین راهکارهای پیشگیری از نفخه.

ایشون به کار گیری نی در نوشیدن نوشیدنیا رو از عوامل دیگه نفخ دونست و گفت: وقتی مایعات با نی استفاده می شه، مقادیر زیادی هوا وارد معده و روده می شه که نفخ رو بیشتر می کنه پس باید نوشیدنیا با لیوان صرف شه تا از نفخ پیشگیری شه.

ابراهیمی دریانی باور بعضی به نقش روزه داری بر تشکیل زخم معده و زخم اثنی عشر رو تصوری نادرست دونست و اضافه کرد: کسائی که سابقه زخم معده با اثنی عشر دارن یا بیماریشان فعاله یا سابقه خونریزی، تنگی یا سوراح شدن داشتن نباید روزه بگیرن ولی اگر بیماریشان بهبود پیدا کرده می تونن با خوردن قرصای کاهنده اسید معده روزه بگیرن.

دیدگاهتان را بنویسید