۵ نشانه که شما به فیبر غذایی بیشتری نیاز دارید

۵ نشانه که شما به فیبر غذایی بیشتری نیاز دارید

Fiber

به گزارش آلامتو و به نقل از مجله تناسب اندام؛ خوردن فیبر غذایی کافی واسه سالم موندن، داشتن بهترین احساس و حفظ یه وزن سالم لازمه. ۲۱ تا ۳۸ گرم فیبر در روز، مقدار پیشنهاد شده ایه که شما باید استفاده کنین. اگه شما خانمی با سن ۵۱ یا بالاتر هستین، به ۲۱ گرم فیبر در روز نیاز دارین. خانوم های ۵۰ سال یا جوون تر باید ۲۵ گرم در روز مصرف کنن. اگه شما مردی با سن ۵۱ یا بالاترهستید، به ۳۰ گرم فیبر در روز نیاز دارید. مردان ۵۰ سال و جوون تر به ۳۸ گرم فیبر در روز نیاز دارن.

فیبر در میوه ها، سبزیجات، غلات کامل، حبوبات، غلات صبحونه پر فیبر، پاپ کورن، آجیل و دانه ها هست. کار سختیه که بدونین فیبر کافیم صرف می کنین یا نه، اما چند نشونه هستن که می تونن نشون بدن فیبر مصرفی شما زیادتر از اندازه کمه.

۱. شما همیشه یبوست دارین

اگه همیشه یبوست دارین، ممکنه افزایش فیبر در رژیم غذایی شما راه حل این مشکل باشه. از اون جا که فیبر، ادرار شما رو حجیم کرده و زمان عبور مواد غذایی از درون دستگاه گوارش رو افزایش می دهد، یه رژیم غذایی با فیبر بالا به اجابت مزاج منظم شما کمک می کنه. بقیه علل یبوست عبارتند از داروهایی که مصرف می کنین، کم آبی بدن، نبود فعالیت بدنی، سندرم روده تحریک پذیر یا باردار بودن. با این حال، افزایش مصرف فیبر شما هنوزم باید به کاهش یبوست کمک کنه.

۲. شما همیشه گرسنه اید

فیبر محلول به هضم آروم کمک کرده و باعث می شه به مدت طولانی تری احساس سیری کنین. اگه فهمیدین که در طول روز همیشه هوس تنقلات می کنین، فیبر وعده های غذایی و میان وعده هاتون رو زیاد کنین تا شما رو به مدت طولانی تری سیر نگه دارن. تلاش کنین مصرف میوه، سبزی و غلات کامل رو زیاد کنین یا یه میان وعده ی با فیبر بالا مانند سیب، هویچ و دیپ، بادام یا پاپ کورن (بدون کره) بخورین. این کارهمچنین به شما کمک می کنه وزن متناسبی داشته باشین.

۳. اضافه وزن دارین

اگه اضافه وزن دارین، ممکنه به این خاطر باشه که مواد غذایی با فیبر بالا نمی خورید. مواد غذایی پر از فیبر مانند میوه ها، سبزیجات و غلات سبوس دار، سالم تر از مواد غذایی کم فیبر هستن. از اون جا که مواد غذایی با فیبر بالا به شما کمک می کنن که به مدت طولانی تری سیر بمونین، به کار گیری اون ها اگر تلاش دارین وزن کم کنین، لازم هستش. مواد غذایی با فیبر بالا معمولا به زمان جویدن بیشتری نیاز دارن که باعث می شه شما آهسته تر غذا بخورین، در نتیجه به بدن تون فرصت می دهد که تشخیص بده سیر شده. این می تونه به جلوگیری از پرخوری کمک کنه.

۴. شما میوه، سبزی یا غلات سبوس دار زیادی مصرف نمی کنین

اگه الان میوه،سبزی یا غلات کامل زیادی مصرف نمی کنین پس به احتمال زیاد از رژیم غذایی تون، فیبر کافی دریافت نمی کنین. این مواد غذایی قسمت بزرگ فیبر غذایی بیشتر افراد رو تأمین می کنن. مواد غذایی پرفیبر دیگری هم وجود دارن که می تونید انتخاب کنین، با این حال میوه ها، سبزیجات و غلات کامل، یه بخش اساسی از یه رژیم غذایی سالم و حفظ یه وزن مناسب هستن. مکمل های فیبر هم وجود دارن اما دریافت فیبر شما از مواد غذایی، مطلوب تره. قبل از مصرف یه مکمل فیبر، همیشه با دکتر تون مشورت کنین.

۵. فیبر غذایی شما بسیار کمه

اگه فیبر غذایی روزانه شما زیادتر از اندازه پایین باشه، به فیبر بیشتری نیاز دارین. واسه اینکه مطمئن شید الان چه مقدار فیبر می خورید یا مقدار پیشنهاد شده روزانه رو دریافت می کنین یا نه، یه راه حل هست. می تونید از جدول های غذایی آنلاین استافده کنین که به شما امکان میدن محتوای تغذیه ای (از جمله فیبر) رژیم غذایی فعلی تون رو مشاهده و دنبال کنین.

مجله تناسب اندام

دیدگاهتان را بنویسید