یک زن ایرانی علت بازی من در نقش ابن سینا شد

یک زن ایرانی علت بازی من در نقش ابن سینا شد

طی روزای گذشته، فیلمبرداری فیلم سینمایی «طبیب» (مدیکوس) با بازی بن کینگزلی در نقش ابوعلی سینا ملقب به «طبیب الاطبا» حکیم و طبیب سرشناس ایرونی شروع شد.

ابوعلی سینا,بن کینگزلی

بخشایی از این فیلم در استودیوهای استودیوهای جفت و جور فیلم شهر کلن آلمان جفت و جور می شه. داستان «طبیب» در قرن یازدهم میلادی روی میده و درباره راب کول، یه بچه یتیم و فقیر انگلیسیه که تصمیم میگیره واسه تحصیل طب به ایران سفر کنه.

گفت و گوی باحال دویچه وله با بن کینگزلی، بازیگر سر شناس هالیوود رو در ادامه می خونین:

سر بن، شما مشهور به این هستین که نقشای بالا و پیچیده بازی کنین. مانند گاندی، گانگستری به اسم دان لوگان یا الجازاری، چه نکته ای نظر شما رو واسه بازی نقش ابوعلی سینا جلب کرد؟

– نمی دونم، حس داخلی، احساس؟ فکر می کنم نکته ای که منو به این کار جهت داد ملاقات یه خانوم ایرونی بود در لندن. اون واسه من تعریف کرد که ابن سینا در ایران یه قهرمون ملی حساب می شه. احساس سربلندی و افتخار اون منو طوری تحت تاثیر قرار داد.

ما هنرپیشها به طور کامل نمی تونیم توضیح بدیم که به چه دلیل یه نقش رو قبول می کنیم. خیلی رازآمیزه. خیلی حرفای بی ربط و بی جا زده می شه در مورد هنرپیشگی.

یه خانوم جوون ایرونی ابوعلی سینا رو واسه من مجسم کرد. بوعلی سینا یه نماد آدم مدرنه. در فیلم هم اون یکی از مدرن ترین شخصیت هاست. اون قوه درک بسیار پیشرفته ای داره. همیشه کنجکاو و در حال کنکاشه. استاد برجسته ایه و هم اینکه یه فیلسوف، یه شاعر و یه ستاره شناس، یه طبیب و کلا یه هنرمند ارجمنده.

به خاطر همین من اون رو یه آدم مدرن خطاب کردم. جای افسوس و افسوسه که در دنیای امروزی نمی شه انسانی رو پیدا کردکه پنج حسن رو یه جا در خود داشته باشه. تصور کنین ما امروزه بیشتر خودمون رو روی یه رشته به خصوص متمرکز می کنیم ولی اون پنج کاره بود. یعنی می شه تشبیهش کرد به کودکی که به تموم جهان و رشته کارای اون ذوق و شوق داره. خلاصه من در این آدم یه شوق و ذوق کودکانه و سرسختانه کشف کردم.

می تونین در مورد کتاب نووا گوردون و شباهتای اون با فیلمنامه توضیح بدین؟

– در این رابطه نمی تونم چیزی بگم چون راستش رو بخواین من کتاب رو نخوندم. من فقط با متن فیلمنامه آشنا هستم. البته می دونم که دست اندرکاران فیلم در این مورد با نویسنده کتاب مدیکوس صحبت کردن و اون هم راضی به این کار بود و حق جفت و جور این فیلم رو به اونا داد. به هر حال متن فیلمنامه که به دستم رسید تمرکزم رو روی اون و در آوردن خود فیلم گذاشتم. یعنی که فرصت ندادم تعبیر دیگری از داستان در من تاثیری بزاره.

چی شد که کتاب رو نخوندین؟

– وقت نداشتم. الان همزمان به بازی در چهار فیلم مشغولم. البته کار جذاب و هیجان انگیزیه. هرچند آدم باید چهار اسبه بتازد ولی هیچ کدوم از اسبا رو با اون دیگری اشتباه نمی کنه. من هیچ سرگردانی ندارم. مشخص بگم: یه فیلمیه بنام «اندر»، دومی «شکارچی راهنما»، سوم «مرد آهنین» و چهارم هم همین فیلم «مدیکوس».

پس باید خیلی در سفر باشین؟

– دقیقا. اول با فیلم «مرد آهنین» شروع شد. کار «اندر» تازه تموم شده. الان می رم واسه بازی در «شکارچی» و بعد برمی گردم به مراکش به خاطر همین فیلم «مدیکوس». تازه بعد از اون میرم که کار فیلم «مرد آهنین» رو تموم کنم.

قبل اینکه این نقش رو قبول کنین، تا چه حد ابوعلی سینا رو می شناخته اید؟

– اگه همون خانوم جوونی که قبلا صحبتش رو کردم و با اون مدت کوتاهی هم کار می کردم برام توضیحی نمی داد، نمی دونستم که ابن سینا چه گنج گران بهایی بوده اما می دونستم که جهان اسلام در اون زمان در رشته های علمی جورواجور مانند ریاضیات، شیمی، ستاره شناسی و جغرافیا پیشرفتای برق آسا و اکتشافات بسیاری داشته، در حالی که اروپا به اصطلاح سده های تیره رو طی می کرد، مخصوصا اینکه ایران عصر طلایی خود رو می گذرونه. زمونه ای بارور، خلاق و جذاب بود.

ترسناک ترین گریمای دنیا

فرزندان ستاره های بزرگ هالیوود+عکس

بازنشر باشگاه خبرنگاران

دیدگاهتان را بنویسید