یک جراح زیبایی در ایران چقدر به جیب می زند؟

یک جراح زیبایی در ایران چقدر به جیب می زند؟

اصلا قرار نیس آدمی که ماهانه، میلیون ها تومن درآمد داره، تحصیلکرده باشه! مثل اینکه در معادلات امروزی، بیشتر از تحصیلات، خلاقیت حرف اول رو می زند. واقعیت اینه که این روزا همه تلاش می کنن تا هر ماه صفرهای جلوی درآمدشون  بیشتر شه و شما رو مبهوت رقمی کنن که اتفاقا اصلا از راه حرام به دست نیامده و بیشتر وقتا از شیر مادر هم حلال تره. در کنار خلاقیت، بعضی از شغل ها هستن که فی ذاته پولسازند. حالا اگه آدم تحصیلکرده و خلاقی در این مشاغل قرار بگیره، دیگه خودتون می دونین که درآمدی نجومی به وجود میاد. یکی از شغل های پولساز معروف در ایران، جراحی خوشگلیه. درآمد جراحان، خصوصا جراحان خوشنام، درآمدیه که شاید به مخیله تون هم خطور نکنه.

 

در این نوشته، اطلاعات به دردبخوری در مورد این شغل پولساز، به شما گزارش می شه. از طرف دیگه، این گزارش نه فقط واسه معرفی یه شغل پر درآمد، که واسه آشنایی بیشتر شما با عمل های زیبایی و هزینه های اونم نوشته شده، پس بد نیس این گزارش دومنظوره رو تا انتها بخونین. دکترها بسته به سرعت عمل و توانایی هاشون در ماه از ۲ تا ۳۰ عمل انجام می ­بدن؛ حساب و کتاب درآمد ماهانه اونا با عمل ضرب و جمع رو دوش شما.

 

بینی های ده میلیون تومانی

واسه اینکه به سئوال ذهن کنجکاو شما در همین اول گزارش جواب بدیم، از عمل های زیبایی و هزینه های اونا شروع می کنیم تا یکی از دلایل پولساز بودن این شغل رو بفهمین. اعدادی که در گزارش اومده بوسیله یکی از پزشکان متخصص زیبایی تایید شده و تو تهران رواج داره. هزینه عمل های زیبایی بازه گسترده ای دارن، چراکه افراد زیادی این کار رو انجام می­ بدن و نمی­ توان رقم دقیقی درباره شون گفت، اما باتوجه به شایع بودن جراحی بینی باید گفت این عمل زیبایی، در مراکز آموزشی و دانشگاهی قیمتی بین یک تا دومیلیون داره. در مراکز خصوصی اما قیمت ها کمی عجیب و غریب تر می شه. قیمت هایی که با شایعه ۱۵میلیون هم پیش می رود. اما به گفته یکی از پزشکان متخصص در این مورد، این ارقام فقط واسه تبلیغات و جلب توجهه. الان آخرین رقمی که واسه عمل زیبایی بینی می توان متصور شد، یه عمل ده میلیون تومانیه. با این رقم، سه عمل در ماه واسه یه دکتر می تونه درآمدی رویایی داشته باشه، اما حتما هم قرار نیس دکترها به همین تعداد عمل اکتفا کنن. یادتون باشه که سبک عمل های بینی خیلی فرقی نداره و همه به یه روش جراحی می شه و در نتیجه هزینه ها باتوجه به سبک عمل، خیلی متغیر نیس.

 

۲۰بیمار تو یه روز

تزریقات تازه ترین نسل عمل های زیبایی هستن. عمل هایی که به سختی جراحی های بینی و فک و صورت نیستن و بیهوشی کامل ندارن، اما الان اونقدر رواج پیدا کرده ان که خیلی از دکترهای عمومی به این سمت رو آورده و با گذروندن یه دوره، مطب های زیبایی راه انداخته ان. تزریقاتی که بسته به اندازه تزریق و ژل های استفاده شده از ۳۰۰ تا ۷۰۰ هزار تومن  قیمت داره. تزریق ژل به لب و گونه و بوتاکس در این طیف قرار می گیرد. درسته که بوتاکس یا تزریق ژل قیمت زیادی نداره، اما مهم کمیتیه که در بیماران خلاصه می شه. یه دکتر تو یه روز عادی ممکنه تا ۲۰ مریض مراجعه کننده داشته باشه که فقط بخشی از بیماران اون رو تشکیل می دهد. تزریق گونه یا لب هم که در زمانی از چربی شکم گرفته و به خط گونه یا لب تزریق می شه، حدود ۷۰۰هزارتومان هزینه داره. در مورد بوتاکس بد نیس بدونین که این عمل اول تنها جنبه درمانی داشت که واسه بعضی از مریضی های چشمی به کار می رفت، بعد ها هم البته واسه درمان میگرن استفاده شد، چراکه فلج کننده بعضی از عصب هایی بود که مستقیما با دردهای میگرنی در تماس بودن. اما الان جدای از بحث های درمانی مردم واسه بالا رفتن ابروها و کشیده شدن چشماشون از بوتاکس استفاده می کنن و از اون لذت می برند.

زیبایی های نجومی

یکی دیگه از دلایل پولساز بودن این شغل، عمل های چانه س! جراحی زیبایی فقط به عمل هــــای بینی ختـــم نمی شه و در این بازار رقابتی، جراحی فک و صورت به دلیل اینکه یه عمل ترکیبی به حساب میاد و سخت تر از عمل بینیه، از ۵ تا ۲۰میلیون قیمت داره. لیفتینگ یا کشیدن صورت بین ۴ تا ۱۰میلیون تومن هزینه داره؛ عمل چانه هم ۴ میلیون تومنه. در مورد عمل چانه باید گفت این عمل تازگیا میان آقایون طرفداران زیادی پیدا کرده و روز به روز هم به تعداد تقاضاکنندگانش اضافه می شه. عمل پروتز سینه بین ۳ تا ۶میلیون قیمت داره و معمولا پزشکان در هفته سه عمل زیبایی پروتز انجام میدن. تا حدودی دستتون اومد به چه دلیل جراحی زیبایی شغل پولسازیه؟

دردسرهای چاه زنخدان!

جراحی بینی و تزریق و پروتزها اونقدر زیاد و تکراری شده ان که ممکنه دیگه حرفی واسه گفتن نداشته باشن، اما این روزا جراحی های تازه نفس تری پا به میدون گذاشته ان و بعید نیس تا چند وقت دیگه مثل شکل های جور واجور تزریقات بازار خودشون رو داشته باشن؛ انداختن چال روی گونه و چانه! این تازه ترین عمل خوشگلیه که حدود ۲میلیون هزینه داره و یه عمل سخت حساب می شه، چراکه قرینه بودن چال های روی گونه کار ساده ای نیس. هم اینکه امکان آسیب رسیدن به عصب های صورت زیاده و خطر عمل رو بالا می برد. چال روی چانه هم خیلی ها رو به سمت خود کشیده و الان عجیب ترین و جدیدترین عمل خوشگلیه. بازسازی بینی هم شاید به گوش شما زیاد آشنا نباشه، اما بعضی از دکترها عمل بازسازی بینی مریض های همکاران خودشون رو انجام میدن. بدیش اینه هنوزم مشکلات ظاهری زیادی در خیلی از بینی های عمل شده هست که نتیجه ناکار اومد بودن بعضی از دکتر های خوشگلیه. بازسازی بینی که قیمتی به مراتب بالاتر از عمل بینی داره، یکی از عمل هاییه که خیلی ها بعد از جراحی زیبایی خود با اون درگیر هستن.

رتبه اول در دنیا

گفته می شه از نظر تعداد جراحی زیبایی بینی، ایران رتبه اول رو در جهان به دست آورده. براساس آمارهای موجود اعمال جراحی بینی در دنیا رو به کاهش و عوضش بقیه جراحی های که واسه جوون سازی فرد صورت می گیرد رو به زیاد شدنه ولی ایران هنوز بیشترین تقاضا کننده اعمال جراحی بینی در دنیاس. در ایران تحقیقات انجام شده نشون می دهد از نظر شخصیتی بیشتر آدمایی که جراحی زیبایی بینی انجام میدن، ویژگی های وسواسی بارزی دارن و در درجه دوم، افراد دارای شخصیت خودشیفته که کمال گرایی اونا متمرکز به خود و با هدف افزایش جذابیته، این اعمال رو انجام میدن.

 

مکان!

بزرگ نمایی آمیز نیس اگه بگیم همه کسائی که سراغ جراحی های زیبایی می روند، دست کم یه بار هم که شده به مرگ فکر می کنن. ترس از مردن و زنده از زیر عمل بیرون نیامدن، باعث می شه تا بیماران در مورد انتخاب دکتر ها خیلی با احتیاط تر عمل کنن. وجود چندین مورد فوت در این مورد ترس ها رو بیشتر هم کرده، اما به گفته دکتر متخصص زیبایی، «مرگ و میر بیشتر به این دلیله که شما شرایط مریض رو خوب نادرست باشین. فشارخون، دیابت، مشکل کلیوی و خیلی از موارد دیگه  باید سنجیده شه، چراکه عمل زیبایی یه عمل لازم و اورژانسی نیس و  ما زمان زیادی واسه انجام اون داریم. آسیب وقتی در جراحی های زیبایی اتفاق می افتد که این شرایط سنجیده نشه». اما اگه مورد عمل در مراکز مجهز انجام شه معمولا این عمل ها کم خطر هستن و به مریض آسیبی نمی رسونن. یکی از دلایلی که دستمزد بعضی از دکترها رو تا حدی بالا می برد، مکان جراحیه که می تونه تو یه کلینیک ساده یا تو یه بیمارستان مجهز باشه. به هر حال بخشی از دستمزدی که دکترها از مریض می­گیرند، صرف هزینه های بیمارستان می شه که تعرفه های خاص خودشون رو دارن. همین شرایط باعث می شه تا یه مریض عمل مطمئنی انجام بده و از نظر روانی وضعیت بهتری داشته باشه.

با تموم این گفته ها و با اینکه ایران رتبه اول رو در دنیا در تعدد و اقبال جراحی های زیبایی به خود اختصاص داده و دکترهای فعال در این مورد یکی از پر درآمدترین قشرهای جامعه حساب می شن، نباید کار مهمی رو که دکتر زیبایی با عمل روی صورت عیب دار یه نفر انجام می دهد، ندیده گرفت. جراحی های زیبایی همونجوریکه از نظر خیلی ها رفتاری تجملاتی به حساب می آیند، اما از طرف دیگه زندگی رو هم به افراد بخشیده ان. کسائی که به دلیل داشتن یه عیب روی صورت خود یا سوختگی های شدید تنها شدن و خونه نشینی رو انتخاب کردن، مدیون جراحان زیبایی هستن. عمل زیبایی همونطور که گفتیم یه هنر هم حساب می شه و نمی توان واسه هر کاری تنها اندازه پول رو در نظر گرفت، اما از اونجا که این عمل ها از حالت عادی خود خارج شده ان، تصویر خیلی خوبی از خود به جای نگذاشته ان. آدمایی که اکثرا بی بهونه به دنبال تغییر در ظاهر خود هستن باعث شده ان تا جنبه های درمانی و روانی این عمل ها ندیده گرفته شه و جراحان زیبایی، لقب پولدار بی نگرانی رو به خود اختصاص بدن.

مجله نسل امروز

دیدگاهتان را بنویسید