یکشنبه غمگین؛ مرگ‌آورترین موسیقی تاریخ

یکشنبه غمگین؛ مرگ‌آورترین موسیقی تاریخ

یکشنبه غمگین؛ ترانه ای ممنوع که باعث خودکشی خیلیا شد.

این ترانه مشهور به” ترانه خودکشی مجارستانی” است.

این آهنگ از راه رزو سرس پیانیست و آهنگساز مجاری در سال ۱۹۳۳ انتشار یافت.

به گزارش آلامتو به نقل از مووی مگ ؛ شعر اونو لزلو جاور تحت تاثیر شکست عشقی اش سرود و پال کالمر،خواننده مجاری در سال ۱۹۳۵ واسه اولین بار این ترانه رو اجرا کرد.

میگن که سرس واسه منتشر کردن این آهنگ مشکلات خیلی از سر گذراند چون که ناشر به فکر بود افسردگی مالخولیایی این آهنگ واسه کسی به درد بخور نیس و بهمین دلیل از منتشر کردن اون سرباز میزد..

شایعات بسیاری در مورد رابطه خودکشیهای زیاد با این ترانه هست که حقیقت اون هیچوقت ثابت نشد.

البته بیشتر خودکشیهای اون زمان مجارستان بر اثر فقر و قحطی در اون کشور بود، اما پلیس در بعضی اونا نشونه هایی از این آهنگ رو یافت.

این ترانه به انگلیسی ترجمه و بارها از راه خوانندگان جور واجور در انگلیس و امریکا بازخوانی شد .

ولین نسخه اجرایی بیلی هالیدی (۱۹۴۱) بدلیل شایعات مربوط به خودکشی و احتمال نابود کردن روحیه مردم در دوران جنگ جهانی دوم از راه بی بی سی ممنوع اعلام شد. این ممنوع بودن در سال ۲۰۰۲ ورداشته شد.

در ژانویه ۱۹۶۸ “سرس” که با پرت کردن خود از پنجره آپارتمانش در بوداپست قصد خودکشی داشت جون سالم به در برد اما چند روز بعد در بیمارستان خودشو با سیم خفه کرد.

شاید امروز شنیدن موسیقی «یکشنبه غم انگیز» کمتر کسی رو به فکر خودکشی بندازه، اما وقتی بدونیم که بی بی سی و خیلی از رادیوهای مطرح جهان، پخش این آهنگ رو ممنوع کردن؛ بیشتر از قبل به تأثیرگذاری این آهنگ غم انگیز اطلاع کامل پیدا می کنیم. یکشنبه غم انگیز… یا همون «جمعه روز بدی بود!»

سالها بعد فیلم « یکشنبه غم انگیز » براساس این موسیقی ساخته شد.

چیجوری سلامت روحی خود رو افزایش بدیم؟

خواص عشق واسه بدن

موسیقی مووی مگ

دیدگاهتان را بنویسید