گیاهان دارویی مفید برای دیابتی ها

گیاهان دارویی مفید برای دیابتی ها

top-8-spices-for-type-2-diabetes

به کار گیری ادویه جات و گیاهان دارویی در درمانهای طب سنتی بسیار رایجه و البته به طور کامل موثر؛ اینبار در بخش طب سنتی می خوایم ادویه جاتی رو معرفی کنیم که در درمان دیابت نوع دو تاثیردارن.

به گزارش آلامتو به نقل از مجله سلامت؛ از تجربه مواد جدید به خاطر رسیدن به یه دستور درست نترسین: با امتحان ترکیبات جدید، می آموزید که کدوم گیاه یا ادویه بهترین طعم و مزه رو به غذای شما میده و شما به کار گیری کدوم یکی رو ترجیح می دین.

 1. ریحان

ریحان گیاه باغ و سبزی معطریست که تابستون، ایتالیا و اوقات خوش غذا خوردن رو تو ذهن تداعی می کنه. به سالاد، سوپ، و پاستا عطری مورد پسند می بخشه. در مطالعه ایی درباره دم نوشای گیاهی مشخص شد زردچوبه، رزماری، مرزنجوش، پونه، و ریحان ۵ پیشرو شامل فلاوونویدا هستن. ریحان، به طور خاص قند خون رو کاهش می کنه.

 1. دارچین

براساس تحقیقات زیاد مشخص شد دارچین قند خون رو کم می کنه. اما در یکی از تحقیقات گذشته پس از مصرف دارچین کاهش زیادی در قند خون ناشتا مشاهده نشد. دوباره امتحان کردن و به این نتیجه رسیدن که دارچین هموگلوبین ۱C A رو کم می کنه.

در هر صورت، مصرف دارچین همراه با غذا، التهابات رو درمون بخشیده و در نتیجه کاهش کلسترول و افزایش سوخت و ساز بدن، منتهی به کاهش وزن می شه. البته، تا وقتی که دارچین رو می پزید، فواید اونو خنثی می کنین. پس اونو روی لوبیا، عدس و برنج قهو ه ای یا گوشت قرمز پخته شده امتحان کنین، و بدون قند بمونین!

 1. زیره سبز

زیره سبز یه جور ادویه از خونواده جعفریست که با عدس قرمز یا برنج قهوه ای تناسب خوبی رو بوجود می آورد. از اون سخاوتمندانه بهره ببرین، زیره، قند خون و کلسترول رو کم می کنه. زیره هم اینکه تاثیری مثبتی بر مریضیای طولانی به وجود اومده از طریق دیابت داره که بسیار هم خطرناکند.

 1. شید

شید همراه با ماهی، تخم مرغ و قارچ بسیار لذیذه. خواستگاه شید خاورمیانه و جنوب غربی روسیه س، اما حالا جای خود رو در آشپزخانه های اروپایی و داروفروشیای قرون وسطایی هم باز کرده. سالها پیش کلا واسه افزایش شیر زنان استفاده می شد. اما حالا به عنوان گیاهی موثر در مقابله با دیابت شناخته شده. پایگاه گیاه شناسی جیمز دوک، ۷۰ ماده شیمیایی جور واجور رو در شید که به مقابله با دیابت کمک می کنه ذکر کرده.

 1. رازیانه

رازیانه وقتی به عنوان سبزی خورده می شه، طعمی استثنائی داره. از طرف دیگه، دانه این گیاه عطری قوی داره؛ دم نوش رازیانه واسه نفخ نوزادان فوق العاده س. هم سبزی و هم دانه اون شامل ترکیباتی شیمیاییه که با دیابت مقابله می کنه. آنتول، یکی از مواد شیمیایی گیاهی موجود در رازیانه س که مانع از عوامل التهابی در بدن می شه و با سرطان مقابله می کنه.

جویدن دانه های رازیانه بعد از هر وعده غذایی واسه تمیز کردن دندون و نفسی تازه در هند مرسومه. اگه عطر و طعم داروی سرفه رو دوست دارین، بدونین که رازیانه هم سرکوب کننده خوبی واسه سرفه با همون عطر و طعمه (علاوه بر کمک به مبتلایان دیابت و مریضیای دستگاه گوارش) و اسانسای اون به شکل کپسول هم در دسترسه.

 1. زنجبیل

زنجبیل گیاهی فوق العاده در مقابله با دیابت و چربی خون بالاست، چون به راه های جور واجور با دیابت مقابله می کنه و حتی به کاهش وزن هم کمک می کنه. درحقیقت، مطالعه ای که در سال ۲۰۱۲ از طرف متخصصین تغذیه در دانشگاه کلمبیا انجام شد، نشون داد آدمایی که بعد از صبحونه یه نوشیدنی گرم زنجبیلی می خورن ۴۳ کالری بیشتر از بقیه می سوزونن. علاوه بر این، گزارشات نشون دهنده اون هستش که نوشیدن یه نوشیدنی شامل ۲ گرم پودر زنجبیل تا ۳ ساعت بیشتر احساس سیری در فرد بوجود می آورد.

در مطالعه ایی جداگونه که در مجله غذاهای گیاهی واسه تغذیه آدم به چاپ رسید، مشخص شد بیماران دیابتی که به مدت ۳۰ روز، ۳ گرم پودر زنجبیل رو در مقادیر تقسیم شده مصرف کردن، کاهش چشم گیری در گلوکز خون( ۱۷%)، تری گلیسیرید (۹%)، کلسترول کلی (۸%)، لیپوپروتئین (۱۲%) و کلسترول (۹%) رو تجربه کردن. بیشتر وقتا، زنجبیل تازه در خونه دارم و چند برش کوچیک از اونو در چای داغ ریخته و می خورم. از این ادویه آسیایی در هر غذایی که می تونین استفاده کنین. با غذاهای گوشتی و مرغی و هم اینکه خوراکای گیاهی عالیه.

 1. ‎‏نعناع‎

‎نعناع فلفلی شامل آنتی اکسیدانای طبیعی‎ ‎ضد دیابت‎‎، مریضی ‏قلبی، پیری و‎ ‎سرطان‎ ‎هستن. طعم فوق العاده ای به چای میده. دم نوش تازه اونو جانشین چای کیسه ای ‏کنین. نعناع عضلات نزدیک معده و مری رو آروم می کنه؛ افراد گرفتار به رفلاکس باید از نعناع دوری کنن. اما واسه بقیه یه ‏نوشیدنی خوش طعمه که به گوارش کمک می کنه‎.

 1. ‎‏رزماری‎

‎اِکلیل کوهی یا رُزماری تقویت کننده قلب و موثر در درمان سندرم متابولیسمه. ‏فعال ترین ماده گیاهی شیمیایی رزماری، کارنوسله که باعث‎ ‎کاهش استرس‎ ‎اکسیداتیو ‏می شه. در نتیجه واسه مقابله با التهاب و سرطان موثره. چگونگی رسیدن به خواص رزماری از راه طبخ اون مخصوصا در ‏جفت و جور گوشت، خورشت، سیب زمینی سرخ کرده. یا با دم کردن یه چای رزماری، آرامش رو تجربه کنین‎.

 1. ‎‏مریم گلی‎

‎مریم گلی شامل آنتی اکسیدانای ضد دیابته. طعم قوی اون در خورشتا عالی ‏است، در عین حال دم نوشی آرامش بخش و آرامش دهنده س. مانند دیگه سبزیجات معطر باغچه ایی، مریم گلی پر از ‏پلی فنول هاست؛ اسید رزمارنیک بیشتری نسبت به رزماری داره. ترکیبات فنولیک اون وعده مقابله با فراموشی رو میده. ‏چای عسل و مریم گلی در مقابل سرماخوردگیای ویروسی و باکتریایی بسیار موثره، چون تا وقتی که عسل و مریم گلی ‏ترکیب شن، قدرت ضدباکتریایی اونا زیاد می شه‎.

 1. آویشن‎‎

‎تایمس یا آویشن شامل ۷۵ نوع ماده گیاهی شیمیایی ضد دیابته و عطر دلپذیر ‏اون هر غذایی رو استثنائی می کنه. آویشن از سیتوکینای مبارز کننده با التهاب پشتیبانی کرده و به سلولای ایمنی خاصی ‏موسوم به ماکروفاژها، در ترشح عواملی که التهاب رو نابود می کنه کمک می کنه‎.

 1. ‎‏زردچوبه‎‎

‎زَردچوبه، ریشه زردِ محبوب در غذاهای هندی که یه پای ثابت ادویه کاریه، ‏شاید بهترین داروی گیاهی یا ادویه واسه پیشگیری از سرطانه. زردچوبه ادویه ایی ایده آل واسه مبتلایان به دیابت ‏است، تحقیقات نشون میده زردچوبه از خاصیت ضدالتهابی، ضدپیری، آنتی اکسیدانی، مراقبت عصبی، ضد تصلب شرائین، ‏مراقبت از قلب، کم کننده وزن و کارکرد ضد عفونی کنندگی برخورداره. همه این خواص از ماده اصلی موجود ‏در اون یعنی کروکومین سر میگیره‎.

‎براساس مطالعه منتشر شده در مجله‎ ‎درمان دیابت‎‎، ۲۴۰‏‎ ‎نفر که ‏گرفتار به پیش دیابت تشخیص داده شدن رو به دو گروه تقسیم و به یه گروه به مدت ۹ ماه کپسول کروکومین (۱۵۰۰ میلی ‏گرم) و به گروه دیگه ۹ ماه دارونما داده شد. در آخر مطالعه، محققان به این نتیجه رسیدن که ۱۶.۴٪ از افراد تحت بررسی که دارونما ‏مصرف کرده بودن به دیابت نوع ۲ گرفتار شدن، درحالی که هیچ کدوم از اونایی که روزانه کروکومین خورده بودن، به دیابت ‏گرفتار نشدن‎.

 1. ‎‏ترخون‎‎

‎ترخون گیاه خوبیه که طبق تحقیقات مقاومت به انسولین و پرخوری در افراد ‏دیابتی رو کم می کنه. نوع فرانسوی ترخون به آسونی افزایش نمی شه، اما شکلای جور واجور روسی و آمریکایی اون تقریبا در سراسر ‏جهان و در آب وهوای معتدل هست. بدیش اینه، گونه های آمریکایی تاثیر کاهندگی قند خون مشابهی رو نداره، پس ‏ممکنه مجبور شید هزینه بیشتری واسه نوع فرانسوی اون بپردازید‎.

آموزش طب سنتی دیابت گیاهان دارویی

دیدگاهتان را بنویسید