گزارش سایت ما از طبقه ۹ شرکت ارتباطات زیرساخت؛ سرور تلگرام طلایی اینجاست؟ [تماشا کنید]

گزارش سایت ما از طبقه ۹ شرکت ارتباطات زیرساخت؛ سرور تلگرام طلایی اینجاست؟ [تماشا کنید]

ساعت ۱۱:۲۹: خبرگزاری تسنیم تیتر می زنه: «سردار جلالی: سرورهای هات گرام و طلاگرام در طبقه نهم ساختمون مرکز امام(ره) وزارت ارتباطات قرار دارن». سردار جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشوره و انگشت اتهام در مورد استفاده ۳۰ میلیون کاربر ایرونی از نسخه های فارسی، بدون فیلتر و البته با هویت مشکوک رو به سمت وزارت ارتباطاتِ دولت دوازدهم نشونه میگیره. کاری که قبلا «عبدالصمدی خرم آبادی»، معاون دادستان کل کشور تو یه ماه گذشته دو بار انجام داده بود.

ساعت ۱۲:۰۱: وزارت ارتباطات تصمیم عجیبی میگیره و به خبرنگاران میگه که ساعت ۱۴، مقابل همین ساختمون باشن تا از طبقه نهم اون دیدن کنن. این تصمیم رو میشه یکی از باحال ترین تصمیماتی دونست که این وزارت خونه در تاریخش گرفته. به این شکل، ساختمانی که بیشتر از ۴۰ ساله یه غیرخودی وارد طبقات فوقانی و تقریباً پنهونی اش نشده، به روی گروهی از خبرنگاران باز می شه.

در واقع جهرمی امروز در فاصله کمتر از نیم ساعت، عزمشو جزم کرد تا درهای این طبقه رو به روی خبرنگاران باز و اثبات کنه چیزی که سردار جلالی میگه در این طبقه وجود نداره. اون امروز در همین رابطه به شکلی طعنه آمیز گفته بود: «شاید نشه دزدی ابرها رو ثابت یا رد کرد اما نبودن سرور در طبقه نهم ساختمون امام رو می شه ثابت کرد. ما امروز از روابط عمومی خواستیم ساعت ۲، از خبرنگاران دعوت کنه تا برن و طبقه نهم ساختمون امام رو بازدید کنن و نتیجه رو به قضاوت افکار عمومی بذارن.»

ساعت ۱۴:۲۷: تور با تاخیری که به اون عادت داریم شروع می شه. «سید جمال هادیان»، مدیر روابط عمومی جدید وزارت ارتباطات ما رو به سمت آسانسورهای ساختمون هدایت می کنه و بدون توقف، به طبقه نهم می رسیم. در این طبقه آنتن موبایل کمک همراهی با فیلترشکن و توییتر رو نداره و به سختی با یه خط آنتن، رابطه با شبکه اپراتور حفظ می شه.

حدود یه ساعت زمان میبره تا کل بخشای جور واجور این طبقه در ساختمانی به این عظمت رو بگردیم؛ بازدیدی که از قسمت شرقی ساختمون شروع و در قسمت غربی با اتفاقی باحال تموم میشه. پس از خروج از آسانسور، یه میز پینگ پونگ بیشتر از هرچیز توجه رو به خود جلب می کنه؛ چیزی که انتظار وجودش در قلب یه اداره دولتی وجود نداره.

«سهراب آغ بیات»، مدیرکل کنترل و هماهنگی شبکه شرکت ارتباطات زیرساخت، در طبقه نهم انتظار خبرنگاران رو میکشه و تبدیل به تور لیدر این بازدید یه ساعته می شه؛ بازدیدی که کل اون، یه جمله «طلایی» داره: «در طبقه نهم ساختمون امام، لوازم تلفن ثابت بین شهری، بین استانی و دو صفر (تماس خارجی) نگهداری می شه.»

بیات در گفتگو با سایت ما و بقیه خبرنگاران اشاره می کنه که در این طبقه ساختمون، مدیریت داده انجام نمی شه و بحث اینترنت در میان نیس: «اینجا فقط مخصوص ویسه؛ تلفن ثابت، ارتباطات بین شهری و بیرون مرز کشور.»

بعد وارد سالنی میشیم که مربوط به لوازم ارتباطی واسه مکالمات خارج از کشوره. اینجا اتفاقات جالبی میفته:

خبرنگاران بعضی خبرگزاریای خاص از بیات سوالات جالبی می پرسن. مثلا، در این چند ساعت سرورهای تلگرام طلایی و هاتگرام جابه جا نشده ان؟ اون با تعجب میگه که «اینا سرور هستن» و جابه جایی اونا زمان بره. دو کلیپ کوتاهی که از جواب اون به همین سوالا ضبط کردیم رو با در نظر گرفتن زمانبندی که در چند پاراگراف اول ارائه شد ببینین:

در قسمتی دیگه از طبقه نهم، به سالن ارتباطات تلفن ثابت بین شهری می رسیم:

بخش اداری طبقه نهم؛ اینجا هم خبری از سرورهای تلگرام طلایی و هات گرام نیس. به آغ بیات می گم شایدً بعضیا میخوان زیر میزهای بخش اداری رو هم بگردند؛ میگه: «می تونن جیب کارمندان بخش اداری رو هم بگردند!»

آغ بیات میگه که به دلیل اعلام نظر در مورد طبقه نهم، وزیر ارتباطات فقطً اجازه بازدید از همین طبقه رو داده. در آخر اما بازدیدکنندگان به یکی از درهای بسته در انتهای طبقه نهم اشاره می کنن؛ جایی که آغ بیات اون در رو هم باز می کنه و نشون میده که این قسمت، مربوط به تهویه هواست. این کلیپ کوتاه مربوط به همین قسمت رو ببینین:

در حالی که دولت، وزارت ارتباطات و در پایین ترین سطح، شرکت ارتباطات زیرساخت متهم به سرویس دهی به نسخه های غیررسمی تلگرام هستن، آذری جهرمی ظهر امروز در عکس العمل به گفته های سردار جلالی یه جمله قابل تامل گفته: «در بحث فضای مجازی، تصمیم گیر، مدیریت کننده و هماهنگ کننده مرکز ملی فضای مجازیه. ما هم نظرات خودمون رو در این مورد دادیم؛ در دی ماه نظر خودمون رو درباره نسخه های غیررسمی تلگرام گفتیم.»

دیدگاهتان را بنویسید