شروع دور جدید اختلافات سازمان نصر و اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی

شروع دور جدید اختلافات سازمان نصر و اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی

تو یه سمت ماجرا «سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور» با سن ۱۴ ساله اش قرار گرفته و در طرف دیگه «اتحادیه کشوری کار و کاسبی های مجازی» با سن کمتر از یه سال. اما چیزی که فعلاً در میون این دو قرار گرفته، فعالین بخش IT، کار و کاسبی های اینترنتی و کامپیوتری هستن. این وضعیت پس از یه دوره جنجال در سال گذشته بعد از تشکیل اتحادیه، چند ماهی بود که به آرامش نزدیک می شد و هر طرف ماجرا کار خودشو می کرد؛ سازمان از اول سال درگیر برگزاری الکامپ شده بود و اتحادیه هم داشت تلاش می کرد به مجوزش به تاکسیای اینترنتی در سراسر کشور اعتبار ببخشد.

این آرامش دیروز درهم شکسته شد. سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران، با منتشر کردن اطلاعیه ای در سایت خود به اتحادیه کشوری کار و کاسبی های مجازی اخطار داد که اسمای تهدیدآمیز واسه شرکتای عضو سازمان ارسال نکنه. اما ماجرای این نامها چی بوده؟

این نامه از طرف اتحادیه کشوری کار و کاسبی های مجازی به یکی از شرکتای فعال بخش فناوری فرستاده شده؛ شرکتی که عضو سازمان نظام صنفی رایانه ایه. همین باعث شد تا سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران هم واسه اتحادیه نامه ای بفرسته که بخشی از اون به این شرحه:

«عطف به نامه اون اتحادیه با امضای فرد نامعلوم به یکی از اعضای سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور، به اون اتحادیه اخطار داده می شه از این پس از فرستان اسمای تهدیدآمیز به شرکتای عضو این سازمان با عنوان موهوم «اقدامات بعدی» و تعیین ضرب الاجل و هرگونه شلوغی در فضای کار و کاسبی، اکیداً دوری شه.»

رضا الفت نسب، سخنگوی اتحادیه کار و کاسبی های مجازی در گفتگو با سایت ما تهدیدآمیز بودن نامه ارسالی به شرکت فعال در بخش فناوری رو تکذیب می کنه و میگه باید قانون رو در نظر گرفت:

«قانون میگه اگه مجوز فعالیت ندارین، نباید کار کنین. به ما گفته شده که به چه دلیل بعضی شرکتا بدون مجوز فعال هستن و ما هم به خاطر همین پیگیری کردیم. ما با در نظر گرفتن پیگیری سازمانایی که از ما مطالبه ورود به این مسائل رو دارن، اینجور نامهایی رو ارسال کردیم. اگه تشکیل پرونده انجام نشه ما مجبوریم اطلاع رسانی کنیم که کدوم شرکتا هنوز تشکیل پرونده نداده ان.»

این در حالیه که شرکتا مجوز فعالیت خود رو از سازمان نصر گرفتن اما استناد الفت نسب، به ماده ۸۷ قانون نظام صنفیه که میگه: «فعالیت افراد صنفی در فضای مجازی (سایبری) لازمه اخذ پروانه کسب از اتحادیه مربوطه س.» مدیران قبلی سازمان نصر قبلاً در جواب به همین استناد گفته بودن که عبارت «اتحادیه مربوطه» به معنی تشکیل اتحادیه جدید، ارائه مجوز تازه و ایجاد مشکلات بیشتر با موازی کاری نیس.

اما سازمانایی که الفت نسب از اونا به عنوان مطالبه گر یاد می کنه کدوما هستن؟ اون در جواب به این سوال سایت ما، از «هیات عالی نظارت بر اصناف، مرکز اصناف، اتاق اصناف و تشکلای نظارتی جور واجور مانند پلیس اماکن» نام برد.

الفت نسب با شکایت نسبت به رسانه ای شدن این موضوعات به جای حل شدن اونا به شکل تعاملی، خبر میده که در روزای گذشته، در جواب به نامه سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور، نامه دیگری فرستاده شده و به شکل خیلی با احترام بعضی موارد قانونی توضیح داده شده: «با این حال ما آمادگی تعامل داریم و باید با همکاری، راه حل وضعیت فعلی رو پیدا کنیم.»

اختلاف سازمان نصر و اتحادیه، فعلاً بر سر ارائه مجوز و تولیت کار و کاسبی های این بخش س؛ اختلافی که بعیده با «تعامل» حل شه و شایدً در آینده ای نه خیلی دور پای وزیر صمت رو به میان می کشه.

دیدگاهتان را بنویسید