گپی خواندنی و جالب با “چوچانگ” سریال پایتخت

گپی خواندنی و جالب با “چوچانگ” سریال پایتخت

cinema

منگ هان چانگ، بازیگر نقش راحله همسر ارسطو در پایتخت ۳، بیشتر از چهار ساله که در ایران زندگی می کنه. اون دانشجوی ترم دوم دکترای زبون و ادبیات فارسی در دانشگاه تهرانه و مقاله ای با عنوان ﻣﻘﺎﯾﺴﻪ ﺿﺮﺏ ﺍﻟﻤﺜلا ﻭ ﺍﺻﻄﻼﺣﺎﺕ ﻓﺎﺭﺳﯽ ﻭ ﭼﯿﻨﯽ نوشته که به یکی از کتابخونه تهران ارائه کرده.

حضور چانگ در سریال پایتخت۳، واسه اون معروفیت یکشبه به همراه داشته و اون اولین روز کاری بعد از تعطیلات رو به عکس گرفتن و امضا دادن گذرونده. اون یه سال و نیم دیگه درسش تموم می شه و با تجربه بازی در سریال پایتخت ۳ و شاید پایتخت ۴ به کشورش برمی گرده.

قبل از حضور در ایران و بازی در سریال پایتخت، سابقه بازیگری واسه سینما یا تلویزیون رو داشتین؟

من در شبکه های تلویزیونی چین از جمله در شبکه پکن تی ایشون چند برنامه تفریحی اجرا کرده بودم. مثلا در یکی از این برنامه ها، غذاهای ایرونی رو معرفی می کردم.

با این تجربه کار در سریال پایتخت چیجوری بود؟

در برنامه هایی که من در کشور خودم اجرا کرده بودم، احتیاجی نبود نقش یه نفر دیگه رو بازی کنم، اما در سریال پایتخت باید شخصیتی رو نشون می دادم که با من فرق داشت. از نظر کاری بازی در سریال پایتخت هیچ فرقی با کار در چین نداشت؛ فقط من اینجا حجاب داشتم که اونم تاثیری در کارم نداشت.

نقشی که بازی کردین، چقدر با خود شما فرق داره؟

تلاش کردم شخصیت خودمو نشون بدهم و مثلا وقتی می گفتم دوست دارم ظرف بشیم، حقیقت رو می گفتم. من مانند راحله فرهنگ ایران رو دوست دارم، از کمک کردن به بقیه خوشحال میشم، اما من خیلی شوخی می کنم و راحله این طوری نبود و خیلی جدی با همه برخورد می کرد.

از سفارت چین به جفت و جور کنندگان سریال پایتخت معرفی شدید. وقتی واسه بازی در این سریال انتخاب شدید، چه حسی داشتین یا اصلا می دونستین که پایتخت تماشاگران زیادی داره؟

سفارت چین معمولا دانشجویان چینی در ایران رو واسه کارای نیمه وقت معرفی می کنه و من هم زیاد به سفارت می رفتم. اونجا می دونستن که من در مورد کارای تلویزیونی تجربه دارم و به خاطر همین منو به گروه تولید سریال پایتخت معرفی کردن. من نمی دونم کس دیگه ای هم واسه این نقش معرفی شد یا نه، اما آقای نجف زاده مدیرتولید سریال ازم تست گرفتن. خیلی فرصت کم بود، اما فکر می کنم اونا هم واسه انتخاب خیلی دقت کردن چون عکس منو هم به آقای اسکندری نشون دادن. من بعد از تست بازیگری به دانشگاه برگشتم و یه روز با من تماس گرفتن که بروم نقش راحله رو بازی کنم.

فیلمنامه رو کامل خوندین؟

به صورت کامل خوندم و نقش خودم، دیالوگ زیادی نداشت. دیالوگا رو می خوندم و چون بعضی از جمله ها واسه من سخت بود، واسه من آسون می کردن تا بتونم اونا رو بگم و واسه بازی آماده بشم.

پس شما از تموم ماجرا خبر نداشتید!

نه خبر نداشتم و بعد از تماشای اون فهمیدم. مثلا من فهمیدم نقی شش کیلو اضافه وزن داره و نباید غذا بخوره، اما نمی دونستم به چه دلیل! نمی دونستم اون قبلا یه بار در مسابقه بازنده شده و به خاطر افسردگی مشکلات زیادی پیدا کرده چون خونواده واسه نقی خیلی اهمیت داشت. خیلی چیزها رو بعد از دیدن سریال فهمیدم. البته میتونم بگم تقریبا ۷۰ یا ۸۰ درصد ماجراها و شوخیا رو می فهمیدم، چون یه سکانس چند بار تکرار می شد.

در مورد نقش تون، دیالوگا و اتفاقات اظهارنظر می کردین؟

بله. من با عادتای خودم دیالوگا رو می گفتم چون واسه یه خارجی خیلی سخته که به زبون دیگری بازیگری کنه. ماجراهایی مثل رفتن به رستوران چینی یا فرو کردن سوزن در صورت ارسطو در فیلمنامه اومده بود، اما رستورانی که واسه فیلمبرداری اونجا رفتیم، جاییه که من همیشه میرم و خودم اونجا رو به تولیدکنندگان سریال پایتخت معرفی کردم.

متوجه شوخیا بین بقیه شخصیتای سریال، می شدید؟ مثلا جایی که خط چینی رو به نقاشی در و پنجره تشبیه کرده بودن یا جایی که بابا پنجعلی از شما می پرسین خوابت میاد یا نه!

بله. این شوخیا رو میفهمیدم چون آقای خمسه واسه من توضیح می دادن و می گفتن که این شوخیا از کجا اومده و معنی اون چیه.

از بازی در سریال پایتخت چه احساسی دارین؟

من اصلا فکر نمی کردم اینجور شانسی به منو کنه. بازی در این سریال واسه من یه فرصت عالی بود. اصلا نمی دونستم چه خبره، نمی دونستم آقای سیروس مقدم کیست یا مثلا نمی دونستم این قدر مهمه. از هیچی خبر نداشتم. فقط اون روز که از سفارت با من تماس گرفتن، به خودم گفتم چه اتفاق جالبی! این تجربه واسه من خیلی جدید و باحال بود. بازی کردن به زبون خارجی تو یه کشور دیگه خیلی جالبه و میشه اونو یه سورپرایز دونست.

به دلیل سخت بودنش، جالبه؟

بیشتر به خاطر این که سو ءتفاهم زیاد پیش میاد. مثلا اولین بار وقتی فهمیه رو می بینم، می گم از قیافه شما مشخصه پسر می زارید در حالی که باید می گفتم می زایید. این دیالوگ رو خودم گفتم و در فیلمنامه نوشته نشده بود. خانوم رامین فر گفت همین طور باحال تره و به خاطر همین اونو تغییر ندادیم.

الان مردم در خیابون شما رو می شناسن؟

بله. همه جا منو می شناسن و من وقتی شنبه به دانشگاه رفتم، همه با من عکس مینداختن.

اگه از ایران رفته باشین و سریای بعدی سریال پایتخت ساخته شه، برمی گردید تا نقش همسر ارسطو رو بازی کنین؟

بله. حتما، شک ندارم. من بازیگران سریال و همه کسائی رو که پشت صحنه بودن، دوست دارم. اصلا فکر نمی کردم فیلمبرداری یه سریال این قدر سخت باشه و دیدم پشت صحنه چقدر واسه ساخت اون زحمت می کشن. به خاطر همین به نظرم نباید فقط به بازیگران توجه کرد.

باشگاه خبرنگاران

دیدگاهتان را بنویسید