CDN چیست و چه تاثیری در سئو و امنیت سایت دارد؟

CDN چیست و چه تاثیری در سئو و امنیت سایت دارد؟

تا حالا نام CDN یا Content Delivery Network رو شنیدین؟ میدونید که تأثیرگزاری این سیستم روی سرعت بارگذاری و بهینه سازی یه سایت چقدره؟ در این مقاله به معرفی سیستم CDN و امتیازات اون در SEO و بهینه سازی سایت می پردازیم.

سئو

در این موضوع تردیدی نیس که سرعت بارگذاری یه سایت اثر بسیار مثبتی روی رتبه بندی موتورهای جستجو داره. پس شما به عنوان یه وب مستر باید همیشه و در همه حال دنبال راهی واسه افزایش سرعت بارگذاری سایت خود باشین. در بحث بهینه سازی وب سایتا، راه و روشای مختلفی واسه افزایش سرعت بارگذاری صفحات وب ارائه شده. اما مبحث تقریباً جدیدی که اثر عجیبی در این مورد داره و از قضا کمتر روش زوم شده، مبحث CDN یا Content Delivery Network (به فارسی شبکه پخش یا تحویل محتوا) هستش.

بیشتر وب مسترها حتی با این سیستم آشنایی هم ندارن. سیستم CDN راهی بهینه شده واسه پخش و منتشر کردن محتوا در وب سایتا واسه همه نقاط دنیاس که امتیازات بسیاری داره. در ادامه با این سیستم موثر آشنا میشیم و به این سؤال مهم جواب می دیم که به چه دلیل به کار گیری شبکه پخش محتوا در سئو و بهینه سازی وب سایتا مؤثره.

مقاله پیشنهادی: ۹ نکته مهم و لازم سئو واسه کسب رتبه بهتر در موتورهای جستجو

CDN یا شبکه تحویل محتوا چیه؟

CDNا یه سری از سرورها و شبکه های به هم وصل هستن که دیتاسنترهای اونا در نقاط جور واجور دنیا قرار دارن. این سرورها درست مثل یه شبکه زنجیر شده به همدیگه بوده و به همدیگه وصل هستن. محتوای موجود در اینترنت که در وب سایتای جور واجور وجود دارن، در این سرورها به چرخش در میان. هدف اصلی از تولید این سیستم، کاهش زمان دسترسی به سرورها در نقاط جور واجور دنیاس.

مثلا، یه سایت انگلیسی محتوای خود رو در سرورهایش که در انگلیس هستن ذخیره سازی کرده. در حالت عادی و بدون به کار گیری سیستم CDN کاربران ایرونی واسه دسترسی به این محتوا باید زمان بیشتری رو به خاطر فاصله زیاد بین کلاینت و سرور صبر کنن. اما اگه در این شرایط از سیستم CDN استفاده شه، نزدیک ترین سرور به کلاینت انتخاب شده و محتوا از راه اون سرور در دسترس کاربر قرار میگیره. ممکنه این سرورها در یکی از کشورای همسایه ایران مثل روسیه، ترکیه و … باشن. با در نظر گرفتن گستردگی سرویسای سی دی ان ، شما در هر جای دنیا که باشین به هر حال یه سرور نزدیک به شمام پیدا می شه که در شبکه CDN حضور داشته باشه.

در این صورت سرعت ارسال و دریافت اطلاعات به مراتب بیشتر می شه. این سیستم در حال شکوفایی جایگاه خود رو خوب اثبات کرده و الان وب سایتا و کمپانیای معتبر خیلی ازش استفاده می کنن. در ایران هم وب سایتای مختلفی از این سیستم بهره مند شدن. در واقع اگه هدف شما تجارت جهانی باشه، مجبورین واسه افزایش سرعت مبادله اطلاعات از سی دی انای معتبر استفاده کنین. شما با به کار گیری شبکه های تحویل محتوا می تونین در کسری از ثانیه اطلاعات خود رو به نقاط جور واجور دنیا بفرستین و بالطبع طیف گسترده تری از کاربران رو هدف بذارین.

CDNا چیجوری کار می کنن؟

CDNا در واقع سرورهایی هستن که به صورت یه شبکه زنجیری موسوم به POP به همدیگه وصل هستن. هر کدوم از این سرورها در نقطه ای از کره زمین با موقعیت جغرافیایی متفاوت قرار دارن. تعداد کافی این سرورها باعث می شه تا کل کره زمین تحت پوشش این شبکه قرار بگیره. سروری که از دیگر سرورها به موقعیت جغرافیایی یه کاربر نزدیک باشه رو سرور لبه یا Edge Server می گن. وقتی که یه کاربر درخواست دریافت محتوا از یه سایت می کنه، در واقع به نزدیک ترین سرور یا همون سرور لبه وصل می شه.

همه سرورها همه اطلاعات و محتوای سایت نامبرده رو به صورت کش شده در خود ذخیره کردن تا در کمترین زمان ممکن اونو ارائه کنن. اینطوری دیگه نگرانی افت سرعت بارگذاری وب سایتا و یا دانلود محتوا از سرورهای دور وجود نداره. اما این افزایش سرعت ارتباطات بین سرورها چه فایده هایی داره؟

ایده

امتیازات به کار گیری CDN :

  • افزایش قابل توجه سرعت بارگذاری سایت شما در تموم نقاط دنیا (به خصوص واسه موبایلا)
  • موبایل

  • افزایش سرعت بارگذاری و دانلود محتوای آپلود شده در سرورهای شما واسه کاربران
  • بهینه سازی و کارکرد بهتر یه سایت واسه نمایش محتوای چشمی مثل تصاویر
  • افزایش چشم گیر پهنای باند و کاهش تعداد ارتباطات از راه یه کانال و در نتیجه نبود افت سرعت سایت
  • نبود مواجه شدن با ترافیکای سنگین به خاطر وجود سرورهای جور واجور به ازای یه سرور
  • افزایش چشم گیر پایداری یه سایت
  • افزایش امنیت اطلاعات و کاهش خطرات حملات سایبری
  • امنیت اطلاعات

 • کاهش مدت زمان لودینگ و بافرینگ (Buffering) ویدئوهای آنلاین
 • کارکرد بهتر در بخشای جور واجور سایت مخصوصا تجربه کاربری (UX)
 • هزینه کم راه اندازی و استفاده

CDNا به شما این امکان رو میدن تا اطلاعات سایت خود رو به صورت موقت (Cached) روی نزدیک ترین سرور ذخیره کنین تا کاربران شما در اسرع وقت به اونا رسیده و معطل دریافت اطلاعات از سرور اصلی نشن. این موضوع باعث می شه تا اطلاعات و محتوای یه سایت بدون اینکه نیاز باشه از مقصد اصلی (سرور اصلی) ارسال شه، در کمترین زمان ممکن در تموم دنیا در دسترس هر کسی قرار بگیره.

از دیگر امتیازات CDNا اینه که محتوای ذخیره شده شما در سرورهای CDN به طور منظم ویرایش و به روز می شن. این شبکه ها به صورت خودکار محتوای جدید رو به سیستم اضافه می کنن. این یعنی دسترسی به تموم بخشای یه سایت در کمترین زمان ممکن میشه.

CDN چیجوری به SEO کمک می کنه؟

همونطور که قبل از این گفتیم، از بزرگترین امتیازات CDNا کمک به افزایش سرعت بارگذاری و اشتراک گذاری اطلاعاته. در مقاله دیگری از مدیر وب هم به اهمیت زیاد سرعت بارگذاری بالا گفته شد. به هر حال میشه خیلی راحت فهمید که CDN به خاطر افزایش سرعت بارگذاری محتوا و اطلاعات می تونه نقش به سزایی در رتبه بندی سایت شما در موتورهای جستجو داشته باشه.

پیشنهاد: فایل صوتی ۲۰ نکته مهم واسه افزایش بازدید سایت

بازدید سایت
سیستم CDN از الگوریتمای ذخیره موقت (Caching Algorithms) و استاندارد استفاده می کنه که به سئوی سایت شما کمک زیادی می کنن. این الگوریتما حتی به شما این امکان رو میدن تا با مشکل مطالب کپی شده یا مشابه مقابله کنین. محتوایی که تازگیاً به وسیله سایت شما منتشر شده باشه در لیست آخرین اطلاعات ذخیره شده در CDNا قرار می گیرن و در همه سرورها به صورت Cached ذخیره می شن.

هم اینکه باید اینم بگیم که که CDN به ایندکس شدن سریع تر تصاویر موجود در سایت شما در صفحات یافته های موتورهای جستجو (SERPs) کمک می کنه. پس اگه تصاویر خود رو روی سرورهای CDN آپلود کرده باشین، نه فقط کاربران بیشتر، بلکه رباتای موتورهای جستجو هم دسترسی سریع تری به اونا دارن و در نتیجه پتانسیل خیلی بیشتری واسه دریافت سریع تر بازدیدها در انتظار شما میشه.

چه ارتباطی بین به کار گیری CDNا و افزایش امنیت وب سایتا هست؟

اینکه سایت شما از چندین سرور جور واجور در نقاط جورواجور دنیا در دسترس باشه نه فقط باعث افزایش امنیت سایت شما می شن، بلکه به خاطر کاهش ترافیکای ورودی از یه سرور، سرعت بارگذاری سایت شما رو بسیار زیاد می کنه و همونطور که گفته شد، این یکی از مهمترین فاکتورهای اساسی واسه SEOه.

کاهش خطر حملات سایبری به وب سایتا، از دیگر دلایلیه که نشون دهنده افزایش امنیت یه سایت با به کار گیری CDN هاست، از جایی که سایت شما از راه چندین سرور آنلاینه، از کار انداختن اون تقریباً مساوی با از کار انداختن تموم سرورهاه. اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین، با به کار گیری CDNا خطر از کار افتادگی و از دسترس خارج شدن سایت شمام به مراتب کم میشه. چون که در صورت از کار افتادن یه سرور، سرورهای دیگه جای اونو می گیرن.

کارکرد این شبکه مثل پردازشگرهای چند هسته ایه. همونطور که پردازشگرهای تک هسته ای قادر به پردازش سریع همه پروسها نیستن، وب سایتی که روی یه سرور قرار داشته باشه هم در صورت افزایش ترافیک با این مشکل مواجه می شه. اما پردازشگرهای چند هسته ای، کانالای بیشتری واسه پردازش ایجاد می کنن و همین شباهت دقیقاً در مبحث CDNا دیده می شه.

هسته ای

یکی از خطرناک ترین حملات سایبری حمله DDOSه که با به کار گیری یه شبکه بزرگ درخواستای زیادی رو به سمت سایت ارسال می کنن و در آخر باعث از کار افتادن سرور سایت می شن، از دیگر مزیتای شبکه های CDN چند لایه جلوگیری و خنثی کردن کامل این حملاته که با پخش درخواستا در شبکه خود اجازه از دسترس خارج شدن سایت در حملات DDOS رو نمی ده و این حملات رو خنثی می کنه.

مقاله در رابطه: ۵ نکته جهت بهبود امنیت سایت

باید از CDNا استفاده کرد؟

CDN می تونه واسه هر وب مستر یا صاحب تجارتی که دارای یه سایت و یا حتی یه اپلیکیشن موبایله سود رسون و کاربردی باشه. CDN واسه سرویسایی که به صورت همزمان به وسیله صدها و هزاران کاربر در حال استفاده س بسیار به درد بخور میشه. هم اینکه به کار گیری CDN واسه وب سایتایی که دارای تعداد زیادی محتوا در فرمتای جور واجور هستن و هم اینکه وب سایتایی که کاربران اون از نقاط جور واجور دنیا مراجعه می کنن پیشنهاد می شه.

نکته مهم تر اینکه به کار گیری شبکه های CDN به افزایش سرعت تموم بخشای سایت شما کمک می کنه. با همین ویژگی می تونین سایت خود رو بهینه کرده و در موتورهای جستجو در رتبه های بهتری بذارین. اما اگه تصمیم به به کار گیری CDNا گرفتید، قبل از هر چیز مطمئن شید که از سرویس دهنده مناسبی اونو جفت و جور کرده باشین. هم اینکه راه اندازی درست یه CDN واسه یه سایت یا اپلیکیشن هم خیلی مهمه. پیشنهاد می کنیم این کار رو به حرفه ایا و متخصصین این زمینه بسپارین چون که اشتباه کردن در به کار گیری این سیستم منتهی به یافته های ناخوشایندی واسه سایت و سئوی اون می شه.

مشاهده نسخه PDF مقاله: CDN چیه و چه تاثیری در سئو و امنیت سایت داره؟