راهکارهایی موثر واسه مقابله با آلودگی هوا 

راهکارهایی موثر واسه مقابله با آلودگی هوا 

 

لان، هوایی که نفس می کشیم پر از آلایندهای خطرناک و سمیه. آلودگی محیط زیست، زیبایی و تنوع زیستی طبیعت رو بر هم زده. هر سال میلیونا نفر در سراسر دنیا به دلیل مشکلات به دلیل آلودگی هوا جون خود رو از دست میدن. در کشور نروژ، تعداد کشته شدگان بر اثر آلودگی هوا ۱۰ برابر مرگا سوانح رانندگیه. از طرف دیگر، کودکان چون سریع تر از بزرگسالان نفس میکشن، آسیب بیشتری در برابر آلودگی هوا می بینن. آلودگی هوا حتی آثار بدی روی جنین می ذاره. با توجه به این مطالب، اینجا به چند راه مؤثر واسه مقابله با آلودگی هوا اشاره می کنیم.

۱. به هشدارهای آلودگی هوا توجه کنین

ببینین که خیابونا خشک هستن یا باد کمی می وزد. خیابونای خیس، گرد و غبار آویزون رو به سطح آسفالت می چسبوند و باد اونا رو پخش می کنه.

۲. در ساعتای شلوغی از خونه خارج نشید

اگه مشکلات قلبی و عروقی یا مشکلات ریوی دارین، در روزهای آلوده اصلا از خونه خارج نشید.

۳. با بینی نفس بکشین

بینی در برابر ذرات بزرگ مثل یک فیلتر عمل می کنه.

۴. سالم زندگی کنین

از یک رژیم غذایی سالم پیروی کنین و ورزش منظم رو در دستور کار خود بذارین. سلامتی می تونه از شما در برابر اثرات مضر آلودگیای شهری محافظت کنه.

۵. در راه خیابونای اصلی ورزش و پیاده روی نکنین

میزان تنفس شما موقع انجام تمرینای ورزشی بیشتر می شه. واسه ورزش به پارکا یا خیابونای خلوت تر برید.

۶. محل سکونت خود رو عوض کنین

هیچوقت در مناطق اصلی و پرترافیک شهر زندگی نکنین. با گذشت زمان، آلودگی هوا آثار خراب کردن کننده خود رو روی سلامتی شما می ذاره. واسه کاهش خطر دچار شدن به مریضیای به دلیل این آلودگیا بهترین راه اینه که باید تا حد امکان کمتر در خطر آلودگی هوا قرار گرفت.

۷. پنجرهای رو به خیابونای پرترافیک رو باز نکنین

نگذارید هوای خیابونای شلوغ و آلوده از راه پنجرها وارد خونه ی تون شه. اگه پنجرهایی دارین که فقط رو به این خیابونا باز می شن، اونا رو فقط در زمانی که ترافیک در پایین ترین حد ممکنه باز کنین.

۸. از بردن کودکان به مناطق پرترافیک و شلوغ شهر خودداری کنین

نگذارید فرزندان تون در خیابونای شلوغ بازی کنن. اونا نسبت به بزرگسالان در برابر آلودگی هوا آسیب پذیرتر هستن. اونا سریع تر نفس میکشن و به سطح زمین نزدیک تر هستن. زنان باردار هم باید از رفتن به خیابونا و مناطق آلوده خودداری کنن چون که جنین هم از آلودگی هوا آسیب می بینه.

۹. واسه مقابله با آلودگی هوا می تونین سریع تر حرکت کنین

هر چقدر بیشتر در ترافیک بمونین، سلامتی شما بیشتر در خطر خطر قرار میگیره. مهم نیس شما داخل ماشین یا اتوبوس یا سوار بر دوچرخه باشین، چون همون هوای آلوده وارد ریهای تون می شه. تا حد امکان کمتر از خودروی شخصی استفاده کنین. از استفاده از خودروهای دیزلی خودداری کنین، چون که با این کار به سلامتی بقیه آسیب جدی وارد میارید. از طرف دیگر خودروهای بنزین سوز هم ذرات آویزون بیشتری نسبت به خودروهای دیزلی تولید می کنن. به استفاده از دوچرخه، خودروهای برقی و هیبریدی روی بیارین. هیچوقت از تایرهای میخی واسه خودروی خود استفاده نکنین.

۱۰. از ورود به راهبندانا خودداری کنین

میزان ورود هوای آلوده به بدن شما موقع گیر افتادن در راهبندان خیلی بیشتر از وقتیه که در خط ویژه ی اتوبوس یا دوچرخه در حال گذر هستین. فیلتر هوای داخل خودرو واسه جلوگیری از ورود هوای آلوده محدود کردن داشته و به تعمیر و نگهداری منظم نیاز داره.

۱۱. هوا رو تصفیه کنین

پیش از ورود به راهبندان ترافیکی یا تونل، تهویه ی هوای خودروی خود رو روشن کنین.

۱۲. از مسیرهای جانشین استفاده کنین

به خاطر خودداری از ورود به مناطق آلوده ی شهر، از مسیرهای جانشین استفاده کنین.

مواد غذایی مفید

ویتامین C

این ویتامین توانمندترین آنتی اکسیدان موجود در بدنه. این ویتامین محلول در آب در همه جای بدن حضور داره و رادیکالای آزاد رو از بین می بره. ویتامین C به بازتولید ویتامین E کمک می کنه. وجود ویتامین C کافی در رژیم غذایی روزانه واسه حفظ میزان این ویتامین در ریها ضروریه. بزرگسالان می باید روزانه ۴۰ میلی گرم از این ویتامین مصرف کنن.

۱. برگ گشنیز، برگ درخت گز روغن، جعفری، برگ کلم و شلغم سبزیجاتی هستن که باید واسه تأمین ویتامین C مورد نیاز بدن خود از اونا استفاده کنین.

۲. گوجه فرنگی و گواوا پر از ویتامین C هستن.

۳. آسون ترین راه واسه دریافت ویتامین C، مصرف روزانه ۲ عدد آب لیموه.

۴. مرکبات هم در تأمین ویتامین C نقش دارن.

ویتامین E

این ویتامینِ محلول در چربی در خط مقدم دفاع در برابر صدمات وارده بر بافتای بدن قرار داره.

۱. ویتامین E رژیم غذایی ما معمولا از گیاهان تشکیل دهنده ی روغنای نباتی به دست میاد. آفتابگردان، گلرنگ و روغن سبوس برنج، بهترین تأمین کننده ی ویتامین E هستن پس از اونا کلزا، بادام زمینی و روغن زیتون قرار داره.

۲. بادام و دانه های آفتابگردان هم از منابع خوب ویتامین E حساب می شن. دانه ها و آجیلا چربی بالایی دارن، پس مصرف ۲۸ گرم از این مواد غذایی در روز کافیه.

۳. در بین ماهیا، مصرف سالمون، اشپل و مارماهی واسه تأمین ویتامین E پیشنهاد می شه.

۴. ادویه جات و گیاهانی مثل پودر فلفل، پاپریکا، میخک، پونه کوهی، ریحان و جعفری به میزان خوبی ویتامین E دارن. معمولا از بیشتر این ادویه جات به میزان کمی مصرف می شه. اضافه کردن مقداری از این ادویها و گیاهان به غذاهای تون به حفظ میزان ویتامین E بدن کمک می کنه.

بتاکاروتن

بتاکاروتن به دلیل داشتن فعالیت آنتی اکسیدانی نقش خیلی مهمی در کنترل نا آرومی اجرا می کنه. این ماده در بدن به ویتامین A تبدیل می شه.

۱. سبزیجات برگی مثل گل تاج خروس، گشنیز، شنبلیله، کاهو و اسفناج پر از بتاکاروتن هستن.

۲. برگ تربچه و هویج هم از منابع خوب بتاکاروتن حساب می شن.

چربیای اُمگا۳

این چربیا در برابر اثرات آسیب زای آلودگی هوا روی سلامت قلب و پروفایل چربی محافظت می کنن. منابع این مواد عبارتند از:

۱. دانه ها و آجیلایی مثل گردو، تخم چیا و دانه کتان. اونا رو به ماست اضافه کنین، یا در اسموتی خود مقداری از اونا بریزین.

۲. دانه شنبلیله، دانه خردل، سبزیجات برگ سبز، نخود و لوبیا قرمز از مواد غذایی تأمین کننده ی اُمگا۳ هستن.

راهکارهای طب آیورودا

در طب آیورودا واسه درمان مریضیای تنفسی، گیاهان و ادویه جات خاصی پیشنهاد می شه.

۱. زردچوبه آنتی اکسیدان معروفیه که گفته می شه از ریها در برابر آلایندهای سمی محافظت می کنه.

۲. ترکیب زردچوبه و روغن کرمانشاهی واسه درمان سرفه و آسم مفیده. موقع حملات آسمی، ترکیب زردچوبه با شکر زرد و روغن به کاهش علائم مریضی کمک می کنه.

۳. گفته می شه که حل کردن شکر زرد در آب پیاز تأثیری مثل داروی اکسپکتورانت داره و واسه سرفهای خیس و خشک مفیده.

۴. مصرف هلیه ی سیاه با شکر زرد پیش از خواب و هنگام صبح واسه کاهش خلط مفیده.

۵. طب آیورودا یک رژیم غذایی پر از غذاهای تلخ و گس رو به جای غذاهای شور یا شیرین واسه افراد گرفتار به آسم پیشنهاد می کنه. این باور هست که شیر گاو و گندم واسه مبتلایان به آسم سودمنده. زنجبیل، فلفل سیاه، ریحان مقدس، شیرین بیان، جوز هندی، نعنا و گالانگال واسه درمان مریضیا و مشکلات تنفسی مفید هستن.

واسه مقابله با هر مریضی ای به یک بدن سالم نیاز داریم. علاوه بر غذا، ۱۵ الی نیم ساعت ورزش، تمرین تنفس و استراحت کافی اثر عمیقی دارن.

راههایی واسه مقابله با آلودگی هوا

رازِ داشتن یک زندگی سالم در شناسایی منابع آلودگی هوا و انجام کارهاییه که میشه به کمک اونا آلودگی هوا رو متوقف نمود. اگه می خواید در این جنبش زیست محیطی نقشی داشته باشین، باید به دنبال روشای مختلفی باشین که به کمک اونا از بزرگتر شدن مشکلات آلودگی جلوگیری کنین. ما به ۴۱ روش اشاره می کنیم تا با اجرا اونا بتونین در توقف آلودگی هوا در محل زندگی خود و دنیا دور تون مشارکت داشته باشین.

۱. از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنین

کمتر از اتومبیل خود استفاده کنین. اگه این امکان واسه شما هست از روشای همسفری استفاده کنین و به جای قدم زدن، استفاده از حمل ونقل عمومی رو مورد توجه داشته باشین، اینجوری شما با اضافه نکردن اتومبیل خود به جمع بقیه آلایندها، از همکاری در ایجاد مشکلات آب و هوایی خودداری کردین.

۲. هوشمندانه رانندگی کنین

اگه معمولا خودتون رانندگی می کنین، مطمئن شید که به اندازه ای هوشمندانه رانندگی می کنین که بنزین هدر نمی بدین. از محدوده سرعت تجاوز نکنین، مطمئن شید که چیز اضافی در اتومبیل خود قرار نداده اید که باعث سنگینی اون شه و هر تدبیری که باعث کاهش مصرف بنزین می شه رو به کار ببندید.

۳. به طور منظم اتومبیل خود رو چک کنین

با انجام بررسیای منظم، مطمئن شید که اتومبیل شما بیشتر از اندازه بنزین مصرف نمی کنه. با این کار نه تنها در هزینه های خود صرفه جویی کردین بلکه عمر اتومبیل خود رو بالا می برین.

۴. باد تایر اتومبیل خود رو چک کنین

اگه باد تایرهای اتومبیل تنظیم نباشه، مصرف سوخت اتومبیل بالا خواهد رفت. تنظیم باد تایرها، اثرات محیط زیستی رو هم کاهش میده.

۵. اتومبیلای دوستدار محیط زیست بخرین

اتومبیلایی بخرین که به محیط زیست آسیب نمی رسانند. الان گزینه های زیادی هستن که یا مصرف سوخت پایینی دارن یا از سوختای ترکیبی استفاده می کنن پس با خرید اینطور اتومبیلایی دیگر هیچ جای نگرانی از واسه مصرف بالای سوخت و آلوده کردن جو زمین وجود نداره. اگه به دنبال خرید یک اتومبیل نو هستین، به اتومبیلای دوستدار محیط زیست روی بیارین.

۶. به فکر زندگی سبز و دوستدار محیط زیست باشین

راه های خیلی واسه سبز زندگی کردن وجود داد و خیلی از اونا باعث کاهش هزینه می شه که پس روی آوردن به این سبک از زندگی رو آسون تر می کنه. ببنید که در محل زندگی شما سیاستا و تسهیلاتی واسه تشویق به روی آوردن به زندگی سبز هست.

۷. گل کاری کنین

گل و گیاه به هوا مواد مفید منتقل می کنه که به تمیز نمودن هوا کمک می کنه. گیاهان زیادی وجود دارن که آلودگیای موجود در جو رو می خورند. تحقیقی دراین خصوص بکنین و ببنید کدامیک از اونایی که به پاکیزه نمودن هوا کمک می کنن رو میشه خیلی آسون پرورش داد.

۸. از رنگایی استفاده کنین که ترکیبات آلی فرارِ کمتری دارن و با آب تهیه شدن

از رنگایی استفاده کنین که با آب تهیه شده باشن، نه فرآوردهای نفتی. هرچه اجناس فرآوردهای نفتی کمتری استفاده کنین، کمک بیشتری به محیط زیست می کنین چون که این کار یعنی مصرف کمتر نفت و فرآوردهای نفتی.

۹. چراغای اضافی رو خاموش کنین

هیچوقت چراغا یا بقیه وسایل الکتریکی رو روشن نگذارید. هرچه مصرف برق بیشتری داشته باشین، انرژی بیشتری اتلاف می کنین و درنتیجه باعث آلودگی بیشتر هوا میشید.

۱۰. به فکر استفاده از برق سبز باشین

از برقی استفاده کنین که به وسیله انرژیای تجدیدپذیر مثل انرژی برق آبی، باد یا خورشید تولید می شن.

۱۱. از انرژی خورشیدی استفاده کنین

به جای انرژیای عادی، به انرژی خورشیدی روی بیارین. استفاده از انرژی خورشیدی باعث صرفه جویی در مصرف بقیه انرژیا می شه و مهم تر از اون، در درازمدت شما می تونین پول بیشتری هم پس انداز کنین.

۱۲. به جای زغال از گاز طبیعی استفاده کنین

به جای زغال از پروپان و گاز طبیعی استفاده کنین. با این کار دیگر دود به دلیل سوختای فسیلی رو که واسه محیط زیست خیلی مخربه به آسمان نمی فرستید.

۱۳. از اجاقای هیزمی مناسب استفاده کنین

به جای اجاقا و بخاریای نفتی از اجاقای هیزمی مناسب استفاده کنین. هر چقدر نفت کمتری استفاده کنین، کمک بیشتری به جو زمین می کنین.

۱۴. لباسای تون رو روی بند رخت خشک کنین

به جای استفاده از رخت خشک کن، لباسای خود رو روی بند رخت خشک کنین. هرچه انرژی کمتر مصرف شه، بهتره.

۱۵. همیشه از اجناس قابل بازیافت استفاده کنین

اگه به اجناس قابل بازیافت دسترسی دارین، حتما از اونا استفاده کنین. واسه تولید این اجناس به انرژی کمتری نسبت به بقیه اجناس نیازه.

۱۶. از هر دو طرف کاغذ استفاده کنین

وگرنه، تنها چیزای دور خود رو اسراف می کنین.

۱۷. از کیسه های کاغذی دوباره استفاده کنین

این کیسه ها تقریبا واسه هر چیزی که تصورش رو می کنین قابل استفادهه و از اون مهم تر خیلی آسون میشه این کیسه ها رو بازیافت نمود.

۱۸. از کیسه های پلاستیکی استفاده نکنین

کیسه های پلاستکی ساخته شده از فرآوردهای نفتی هستن و به محیط زیست آسیب میزنن چون که جدا سازی ی اونا زمان خیلی زیادی طول می کشه و البته بعضی از اونا اصلا جدا سازی پذیر نیستن.

۱۹. کالاهایی رو انتخاب کنین که بسته بندیای خیلی کوچیکی دارن

هنگام خرید، به کالاهایی توجه کنین که بسته بندی کوچیک داشته و دوباره قابل استفاده باشن. حتی اگه این اجناس بسته بندی باشن، سعی کنین کالاهایی بخرین که بسته بندی کمتری دارن.

۲۰. به جای برگ روب از جارو استفاده کنین

کالاهایی که باعث پخش شدن گرد و غبار می شن رو انتخاب نکنین. مثلا، به جای برگ روب از جارو استفاده کنین.

۲۱. از مواد شیمیایی خطرناک استفاده نکنین

تا حد امکان از مواد شیمیایی که بوی تندی دارن استفاده نکنین. وگرنه، از این مواد در خارج از محل زندگی استفاده کنین.

۲۲. سیگار رو ترک کنین

سیگار رو ترک کنین و بقیه رو هم به این کار تشویق کنین. دود سیگار هم واسه خودتون و هم هوایی که در اون نفس می کشین مضره.

۲۳. نشتیا رو عایق بندی کنین

داخل و دور محل زندگی خود رو عایق بندی کنین تا اینجوری واسه گرمایش اون احتیاجی به مصرف زیاد انرژی نداشته باشین.

۲۴. سفرهای خود رو با هم ترکیب کنین

سعی کنین برنامه خود رو طوری تنظیم کنین که واسه انجام اونا فقط یک بار از خونه خارج شید. با این کار سوخت کمتری مصرف می کنین.

۲۵. ممیزی انرژی انجام بدین

از یک متخصص بخواهید که در مورد مصرف بهینه ی انرژی، خونه ی شما رو بررسی کنه و تغییرات لازم واسه بهینه سازی مصرف انرژی رو به شما پیشنهاد کنه. پیشنهادات اونا می تونه کمک شایانی به شما در صرفه جویی انرژی و حتی پول در دراز مدت کنه.

۲۶. از محافظای برق استفاده کنین

اگه در محلایی از چندین وسیله برقی استفاده می کنین، اونا رو به یک محافظ برق وصل کنین. وقتی که از هیچ یک از وسایل استفاده نمی کنین، محافظ رو خاموش کنین. با این کار هم عمر مفید وسایل برقی خود رو بالا می برین و هم در مصرف انرژی صرفه جویی می کنین.

۲۷. به جای کولر گازی از پنکه استفاده کنین

اگه هوا خیلی گرم نیس، تا حد امکان به جای کولر گازی از پنکه استفاد کنین. پنکه انرژی کمتری مصرف می کنه.

۲۸. وقتی هوا سرده، از پتو استفاده کنین

از طرف دیگر، اگه هوا خیلی سرد نیس، به جای هدر دادن نیروی گرمایشی از پتو و روانداز استفاده کنین.

۲۹. مصرف خود رو کم کنین، بازمصرف کنین و بازیافت کنین

تا جایی که می تونین بازیافت کنین تا از پسماندهای حاصل واسه تولید اجناس دیگر دوباره استفاده شه. با این کار، شما مشکل دیگری به مشکلات محیط زیست اضافه نخواهید کرد.

۳۰. اجناس تولیدشده از مواد بازیافتی بخرین

تا حد امکان، کالاهایی بخرین که از مواد بازیافتی تهیه شدن. این کار نیاز به خرید مواد راحت ی تازه واسه تولید محصول رو کاهش میده. هنگام خرید، به دنبال کالاهایی باشین که روی اون نشون بازیافت داشته باشه یا کمه کم از ترکیبات قابل بازیافت ساخته شده باشن.

۳۱. هرزنامها رو کم کنین

اگه هر هفته تعداد زیادی هرزنامه دریافت می کنین، مبدا شرکتای تولید این نامها رو پیدا کنین و از اونا بخواهید که این نامها رو واسه شما ارسال نکنه. با این کار از قطع میلیونا درخت جلوگیری به عمل میارید.

۳۲. باتریای قابل شارژ بخرین

هر ساله میلیاردها باتری خریداری و پس از مصرف دور ریخته می شن. یک شارژر و چند باتری قابل شارژ بخرین و در هزینه های خود صرفه جویی کنین.

۳۳. اجناس دارای برچسب انرژی بخرین

هنگام خرید وسایل الکترونیکی، اجناس دارای برچسب انرژی بخرین. این اجناس در صرفه جویی انرژی کارایی بهتری دارن.

۳۴. از آب سرد به جای گرم استفاده کنین

اگه واسه شستشو از آب سرد به جای آب گرم استفاده کنین، کمک شایانی به محیط زیست کردین، چون در این صورت کمتر از آب گرم کن استفاده می کنین که پس مصرف سوخت کاهش پیدا میکنه و آلودگی کمتری وارد هوا می شه.

۳۵. مواد غذایی ارگانیک بخورین

مواد غذایی محلی بخورین. این یعنی لازم نیس مواد غذایی راه درازی واسه رسیدن به شما طی کنن. مهم تر از اون، در درازمدت به اقتصاد محل زندگی خود کمک شایانی می کنین.

۳۶. خودتون به پرورش میوه و سبزیجات بدین

اگه در حیاط خونه ی خود باغچه دارین، به فکر پرورش میوه و سبزیجات باشین. میوه و سبزیجاتی که از بازار خریداری می کنین، چندین کیلومتر راه طی کردن تا به دست شما برسن. پس با پرورش میوه و سبزیجات در خونه ی خود، از اتفاق آلودگی بیشتر جلوگیری می کنین.

۳۷. از کارفرمای خود بخواهید که امکان دورکاری رو فراهم بیارن

با وجود امکانات ارتباطی مثل ویدئو کنفرانس یا تماس تلفنی، دورکاری دیگر کار جوری سختی نیس. با این کار نه تنها میزان سفرها به محیط کار کاهش پیدا می کنه و پول بیشتری صرفه جویی می شه بلکه به مقابله با آلودگی هوا هم کمک می شه.

۳۸. مشارکت داشته باشین

ببینین که دولت تدابیری در دست اجرا داره که در آخر به شما در مشارکت واسه مقابله با آلودگی هوا کمک کنه.

۳۹. با نمایندگان محلی گفتگو کنین

با نمایندگان محلی و مقامای دولتی درباره مسائل مربوط به آلودگی هوا گفتگو کنین و اونا رو تشویق کنین که در این جهت وارد عمل بشن تا اینجوری بتونیم دنیای بهتری رو واسه فرزندان خود باقی بذاریم.

۴۰. به دوستان و آشنایان خود آموزش بدین

در مورد راه های مقابله با آلودگی هوا به دوستان و آشنایان خود آگاهی رسانی کنین و به اونا درباره راه های مختلفی که به حفاظت از محیط زیست ختم می شن آموزش بدین.

۴۱. به یک گروه طرفدار محیط زیست ملحق شید

اگه مایل به مشارکت در پاکسازی آلودگی هوا در محل زندگی خود هستین، به یک گروه طرفدار محیط زیست ملحق شید. در این صورت، می تونین با افراد مختلف آشنا شید و نظرات و ایده های خود رو در این مورد به اشتراک بذارین. کار خود رو گسترش بدین و از بقیه هم بخواهید که در این دست فعالیتا سهیم شن.

برگرفته از: sciencenordic.com ndtv.com conserve-energy-future.com namvar.ir

دیدگاهتان را بنویسید