راهکارهایی واسه رسیدن به خوشبختی

راهکارهایی واسه رسیدن به خوشبختی

بعضی وقتا در زندگی به نظر می رسه که به بن بست رسیده اید یا بر سر دوراهی قرار گرفتین. شاید هم احساس کنین به جاده ای رسیده اید که به ناکجاآباد میره. فرقی نمی کنه در چه مرحله ای از زندگی باشین؛ هر جا که احساس کنین خوشحال نیستین یا نمی دونین چه جوری باید ادامه بدین، بایستید و به راهی که اومدید نگاه کنین.

به خاطر میارم که در زمان دبیرستان فکر می کردم باید شغلی انتخاب کنم که واسه ۵۰-۶۰ سال آینده خوشبختی ام رو تضمین کنه! چقدر به خودم سخت گرفته بودم! آدم چه جوری می تونه بدونه چه چیزی اونو تا آخر عمر خوشحال می کنه؟ آنهم وقتی شونزده سال بیشتر نداره و هنوز تماشای «فوتبالیستا» به هیجانش میاره؟ پیش بینی وضع پنج سال بعد هم نشدنیه، چه برسه به تموم عمر.

 

فرقی نمی کنه چیکار یا راهی رو واسه ادامه زندگی خود انتخاب کنیم، در هر حال مهم اینه که بدونیم اولین قدم به طرف خوشحالی و خوشبختی آینده، انتخاب درست مسیره. واسه این کار باید به چند نکته توجه کنین.

نمی تونین تموم آینده رو از حالا بسازین

همه ما میدونیم که می خواهیم خوشحال و خوشبخت باشیم، اما شاید همه ما اونقدر خوش شانس نباشیم که از همون اول بدونیم چه کاری برامون جذابیت داره یا می خواهیم در آخر با زندگی مون چه کنیم. شاید هم علائق و تمایلات متفاوتی داشته باشیم که اولویت بندی اونا کار سختی باشه و مجبور به آزمون و خطا شیم.

یادتون باشه که نمی دونین فردا براتون چه پیش میاد. به قول معروف «سیبی که بالا میندازی تا پایین اومدن هزار چرخ می خوره». اما می شه فهمید چه چیزی همین حالا خوشحالتان می کنه. اگه اون چیز، کاری که می کنین یا جایگاهی که حالا در اون هستین نیس، کنارش بذارین.

من یک سال به عنوان معلم جانشین کار کردم تا ببینم معلم بودن برایم جذابیت داره یا نه. با اینکه اون تجربه برایم لذت زیادی داشت، بعد از یک سال صحبت با بقیه معلما و انجام دادن بعضی از کاراشون، به این نتیجه رسیدم که این شغل مناسب من نیس.

قبول کنین که زندگی قطعیت نداره

هر چیزی ممکنه اتفاق بیفته. درست وقتی فکر می کنین همه چیز دارین، یهو ممکنه در عرض یک هفته از محل کارتون اخراج شید، خونه تون رو از دست بدین، تصادف کنین یا حتی کشورتون درگیر جنگ شه. این چیزها باعث ناراحتی و افسردگی می شن، اما نباید بذارین این حالت زیاد طول بکشه. همیشه ذهن خود رو آماده نگه دارین تا بتونین این نبود قطعیتا رو به نفع خودتون تغییر بدین. از هر اتفاق بدی میشه به عنوان وسیله ای واسه ایجاد اتفاقای خوب استفاده کرد. حتما شمام داستان اون دختر سوری رو شنیدین که اخیرا واسه فرار از جنگ و رسیدن به اروپا چندین ساعت در آبای سرد شنا کرد و امسال موفق به کسب سهمیه المپیک سال ۲۰۱۶ در رشته شنا شد.

از خودتون سوال کنین

کمی واسه خودتون وقت بذارین و سئوالات کوچیک و بزرگی از خودتون بپرسید. خودتون رو بشناسید. فکر کنین. چیزایی رو که به اونا علاقه مند هستین واسه خودتون بنویسین و ببینین اگه وقت و پول داشتین دلتون میخواس چکار کنین. رویاهای بزرگ داشته باشین. منطق رو کنار بذارین و واقعا خودتون رو در حال انجام دادن اون کار تصور کنین.

به خاطر دارم هنگام انتخاب رشته دانشگاهی با یکی از معلمان دبیرستان مشورت کردم و به اون گفتم که بین انتخاب یکی از دو راه دودل هستم. به من گفت «حتی اگه لازم باشه یک هفته با خودت خلوت کن و ببین رویایت در انتهای کدوم یک از این دو مسیره.» عمل نکردن به این پیشنهاد ی اون باعث شد سالا دیرتر به چیزی که آروزیش رو داشتم برسم.

فعالانه جستجو کنین

وقتی بچه ها در مورد تعیین رشته و شغل آینده شون با من مشورت می کنن بیشتر به اونا می گم بهتره هر کلاس یا دوره یا کارگاهی رو که به نظرشون جالب می رسه، بگذرونن و اینطوری بفهمن چه چیزی رو دوست «ندارن» تا از لیست احتمالات خط بزنن. صرف وقت و انرژی واسه امتحان کردن یا آشنا شدن با چیزای مختلف به همون اندازه پیش رفتن در کاری که دوست دارین مهمه. حتی می تونین در مورد ای که فکر می کنین به اون علاقه مند هستین کار داوطلبانه یا دستیاری انجام بدین تا مطمئن شید همون چیزیه که می خواید.

ممکنه راه علاقه تون رو بی معطلی بعد از پایان دبیرستان پیدا نکنین، اما اگه جستجوی شما فعالانه و هدفمند باشه، وقتی که واسه یافتن راه صرف می کنین وقت تلف شده به حساب نمیاد حتی اگه بیشتر از زمان عادی باشه.

حواس پرتی رو کنار بذارین، وقت تلف نکنین

ببخشین که رک می گم، اما شما جوون تر نمی شین! اگه وقت تون رو صرف دنبال کردن رویاهایتان نکنین، چشم به هم بزنین می ببینن که به آخر خط رسیده اید و چیزی جز چند پست فیسبوکی یا چند سریال تلویزیونی که تماشا کردین در کوله بارتون نیس. اگه در مورد رویایتان جدی هستین، چیکار هنری باشه، چه تبدیل شدن به یک برنامه نویس پولدار و مشهور، بهتره تکونی به خود بدین. قدم اول رو وردارین: فیسبوک رو ببندید و کار رو شروع کنین. اینکه بشینین و رویا ببافید که چه کارهای بزرگی می تونین بکنین، شما رو به جایی نمی رساند.

آزاد نکنین

زندگی راهی پرفراز و نشیبه، راهی که در اون اتفاقات مختلفی ممکنه واسه شما بیفته. اگه به هر دلیلی- پولی، خانوادگی، فرهنگی و…- نمی تونین کاری رو که دوست دارین به عنوان کار اصلی انجام بدین، اونو کنار نگذارید و به شکل تفریح ادامه بدین. این کار کمه کم باعث می شه که زندگی براتون جالب و جذاب شه. مثلا شاید کار قلمزنی رو دوست داشته باشین. اگه اونو ادامه بدین، از زندگی لذت بیشتری میبرین و احساس ناراحتی نخواهید داشت. حتی ممکنه بتونین کاراتون رو بفروشین و درآمد کسب کنین. ، شاید بتونین با صرف زمانی بیشتر از حالت عادی در این کارِ تفریحی استاد شید و بعد اونو به شکل حرفه ای ادامه بدین.

از آسون نبودن نترسین

زندگی همیشه آسون نیس. بعضی وقتا واسه انجام دادن همه کارایی که دلمون می خواد، پول یا امکانات نداریم. اگه کاری یا چیزی هست که واقعا می خواید اونو دنبال کنین، باید خودتون رو واسه مقداری ناراحتی آماده کنین. مثلا، اگه دلتون بخواد به طبیعت نزدیکتر باشین، باید بساط زندگی رو از آپارتمان شیک و تمیزتون جمع کنین و در کلبه ای روستایی پهن کنین. ممکنه آب لوله کشی یا برق نداشته باشین و کلبه مطمئنا از آپارتمان شهری تون کوچکتر هستش اما به هیچ کدوم از اینا اهمیت ندین چون هم جای زیباتری زندگی می کنین و هم به دنبال رویایتان رفته اید.

پس انداز کنین

اگه واسه دنبال کردن رویاهایتان لازم باشه به جای دیگری نقل جای کنین یا ادامه تحصیل بدین ممکنه مجبور باشین کاری رو شروع کنین -هرکاری- تا بتونین واسه رویایتان پول پس انداز کنین. مثلا باید چند سال کار کنین تا از درآمد اون بتونین واسه تهیه ی وسایل کار هنریتان استفاده کنین. نشونه که دلتون می خواد از راه هنر پول دربیاورید، اما حالا نمی شه؛ هنوز استادکار نشده اید و شهرتی به دست نیاورده اید. پس یکی از کارایی رو که دوست دارین، انجام بدین تا هزینه رفتن به دنبال رویایتان تأمین شه.

هوشیار باشین

شاید فرصتا پشت در باشن، اونو باز کنین. باید هوشیار باشین تا فرصتایی رو که سر راه تون قرار می گیرن تشخیص بدین و از اونا استفاده کنین. بعضی وقتا زمان مناسب نیس ولی اهمیتی نداره. فرصتا هر زمانی که بخوان پیش بین؛ اگه در رو باز نکنین میگذرن و سراغ نفر بعدی می رن.

در تعیین راه زندگی مهم ترین مسئله اینه که باید تصمیم بگیرین و عمل کنین- حتی اگه دست آخر از اون کار متنفر شید یا دلتون بخواد کار دیگری بکنین. وقتی به پایان خط برسین از کارایی که کردین و در اونا شکست خوردین پشیمون نباشید، بلکه ناراحتی کارایی رو خواهید خورد که هیچوقت نکردین.

پس همین حالا شروع کنین. لپ تاپ رو کنار بذارین و قدم اول رو وردارین.

برگرفته از: lifehack.org

 


دیدگاهتان را بنویسید