راهکارهایی واسه خوش اخلاقی با بقیه 
businessman present rising graph, business growth concept

راهکارهایی واسه خوش اخلاقی با بقیه 

خوش اخلاقی با افرادی که نمی شناسید

۱. لبخند بزنین

آسونترین کار واسه اینکه فردی خوش اخلاق به نظر برسین، لبخند زدنه. وقتی به ناشناسا یا حتی افرادی که شما رو می شناسن لبخند میزنین، اونا رو تشویق می کنین تا هم اینجور به شما لبخند بزنن. بعضی وقتا فقط به خاطر این که دارای شخصیتی خجالتی بوده و خیلی آسون لبخند نمی زنید، خیلی از آدما شاید تصور کنن که شما فردی سرد یا بداخلاق هستین. پس، دفعه ی بعد که از کنار فردی تقریبا آشنا یا حتی ناشناس رد شدید، لبخندبزنید. این لبخند باعث می شه که حتی اگه در بهترین شرایط روحی نیستین، احساس خوشحالی بیشتری کنین. پس این کار هم واسه خودتون و هم واسه بقیه مفیده.

۲. خودتون رو به افراد جدید معرفی کنین

اگه در مکانی هستین که همه شما رو نمی شناسند اما با همدیگه آشنا هستن، زمانی رو به معرفی خودتون اختصاص بدین. اگه قصد شروع گفتگو با فرد بغل دستی تون در کافی شاپ رو دارین، در زمان مناسب خود رو معرفی کنین. این کار رفتاری مطلوب و مؤدبانهه و باعث آب شدن یخ بین تون می شه. کافیه فقط اینجور جمله ای بگید: «سلام، من امیر هستم. از آشنایی با شما خوشوقتم» و مکالمه ادامه پیدا می کنه. افراد خوش اخلاق خودشون رو به بقیه معرفی می کنن، چون واسه آشنایی با افراد جدید اشتیاق دارن.

۳. گفتگوی کوتاهی داشته باشین

در مورد موضوعات کوچیکی که میدونید فرد مقابل تون به اونا علاقه داره، صحبت کنین. اگه فرد رو خوب نمی شناسید و از علایقش خبر ندارین، سعی کنین در مورد مسائلی که دور و بر تون اتفاق میفته صحبت کنین (جلسه ای که هر دو یک ساعت قبل در اون بودین، فرد جدید در کلاس ریاضی، کفشای جدیدی که همکارتان پنهون و غیره). شوخی کردن همیشه کمک کننده س، چون افراد از کسی که باعث خنده شون می شه یا شوخ طبعه و اونا رو درک می کنه، خوش شون میاد.

جزو اون دسته از افرادی نباشید که فکر می کنن گفتگوهای کوتاه، بیهوده و فقط وقت تلف کردن هستن. این مکالمات کوتاه می تونه پایه ارتباطات عمیق آینده باشه.

۴. بی ریا تعریف و تعریف کنین

همه از تعریف و تعریف خوشش شون میاد، پس، از گفتن چیزای مثبت به بقیه نترسین. با این حال با احتیاط باشین که چاپلوسی نکنین. تعریف زیاد می تونه این طور به نظر بیاد که شما دارین چاپلوسی می کنین. به ویژه اگه فرد مقابل دوست جدیدتون یا مدیر شماس، ممکنه فکر کنه که پاچه خواری می کنین. فقط چیزی آسون واسه تعریف پیدا کنین، مثل سویشرتی که فرد به تن کرده یا زیورآلاتی که استفاده کرده.

می تونین از تعریف واسه شروع یک مکالمه استفاده کنین. مثلا بگید: «من از پیراهنت خوشم اومده. اونو از کجا خریده ای؟»

۵. زمان تون رو با فردی که جدیدا ملاقات کردین، سپری کنین

اگه با فرد جدیدی ملاقات کردین و همه چیز خوب پیش میره، بهتره پیگیر باشین و از طرف مقابل بپرسید که علاقه داره وقتش رو با شما بگذراند؟ اگه این شخص دوست جدیدتانه اون رو به تماشای مسابقه ی بسکتبال یا کنسرتی با دوستان دیگر دعوت کنین یا حتی یک روز رو با همدیگه در پارک خوش بگذرونین. شک نداشته باشین نباید در همون اول بیشتر از حد با هم صمیمی شید و در مورد مسائل شخصی تون صحبت کنین، فقط اطلاعات لازم تماس تون رو در اختیار همدیگه بذارین. به اون بگید که از دیدنش خوشحال شدید و مشتاق به گذراندن زمان با اون هستین.

۶. مؤدب باشین

شما باید به همون اندازه که با خونواده تون مؤدب هستین، با ناشناسا هم مؤدبانه برخورد کنین. ناشناس ای که در کافی شاپ می ببینن ممکنه تنها باشه یا فقط شما رو واسه صحبت کردن داشته باشه. حتی اگه روز بدی داشته اید زمانی رو به گفتن «معذرت می خوام»، نگه داشتن در واسه مردم و برخورد مؤدبانه با افراد، اختصاص بدین. به تنهایی دو صندلی رو در اتوبوس اشغال نکنین، با موبایل تون با صدای بلند صحبت نکنین؛ به جای اون، مؤدب باشین و به بقیه یک صندلی خالی تعارف کنین.

۷. دشنام ندین

این کار باعث می شه شما به عنوان فردی بی نزاکت، خشن و خیلی بداخلاق به چشم بقیه دیده شید. اگه افراد ببینند که شما عصبانی میشید و دشنام میدید، انرژی منفی تون رو دریافت کرده و از شما دور می شن. دفعه ی بعد که عصبانی شدید و خواستین دشنام بدین، سعی کنین که این دشنام تو ذهن تون بمونه و حتی سعی کنین با لبخندزدن با اون دشناما بجنگین.

۸. کمک کنین

خیلی مهمه که وقتی می ببینن بقیه نیازمند کمک هستن، به اونا پیشنهاد کمک بدین، چه فردی با دستان پر که نمیتونه در رو باز کنه، چه کودکی که عروسکش از دستش افتاده و چه فردی سن بالا که به سختی راه میره. یک روز ممکنه شما به مهربانی و کمک یک ناشناس ی دیگر نیاز داشته باشین، پس بهتره تا می تونین خوبی کنین. این کار شک نداشته باشین یکی از راه های خوش اخلاقی با دیگرانه و باعث می شه با انجام این کار، نسبت به خودتون احساس بهتری داشته باشین.

۹. از نام بقیه در گفتگوهای تون استفاده کنین

افرادی که تازگیا شما رو دیده ان خیلی خوشحال می شن اگه در بین مکالمه یا پایان اون، نام شون رو به کار ببرین. حتی اگه نام فرد رو فقط یک یا دو بار بگید، اون شخص احساس خاص بودن می کنه و از اینکه شما به اون توجه می کنین خوشش میاد. گفتن جمله ای مثل «من می دونم دقیقا منظورت چیه، مینا» یا «از دیدنت خوشحال شدم، مینا» می تونه باعث شه که افراد احساس کنن شما واسه شناختن اونا زمان می ذارین. ، این ترفند به شما کمک می کنه تا بار دیگر که فرد رو دیدید، اسمش رو به یاد داشته باشین و این خیلی عالیه!

۱۰. حرکت مهربانانه ی کوچیکی انجام بدین

احتیاجی نیس فقط با نزدیک ترین و عزیز ترین افراد دور تون، مهربون باشین. زمانی که برف رو از راه خودروی تون پارو می کنین، مقداری زمان هم به پارو کردن برف از راه خودروی همسایه ی پیرتان اختصاص بدین. بذارین یک نفر در صف از شما جلو بزنه یا انعام بیشتری به گارسون بدین. با صرف زمان واسه انجام کاری واسه کسی که نمی شناسید، اون فرد احساس می کنه که مورد تشکر قرار گرفته و کار خوب گسترش پیدا میکنه.

۱۱. قضاوت نکنین

یکی از چیزایی که شک نداشته باشین خوب نیس، قضاوت افراد قبل از شناختن شونه. به افراد فرصت بدین و فرض کنین اونا خوب هستن، مگه اینکه دلیلی واسه تون به وجود آید که خلافش به شما ثابت شه. یاد بگیرین افراد رو واسه اون چیزی که هستن ببینین، نه اینکه اونا رو طبق ظاهرشون قضاوت کنین. زمان زیادی می بره تا بتونین بی قضاوت به فردی که نمی شناسید نگاه کنین، اما شک نداشته باشین این کار، راهی واسه خوش اخلاقیه.

خوش اخلاقی با افرادی که واسه تون مهم هستن

۱. به نشونه دوستی، یادگاری کوچیکی به اونا بدین

واسه تولد دوست تون یا حتی بی مناسبتی خاص، به اون یادگاری کوچیکی هدیه بدین که نشون بده اون فرد چقدر واسه تون مهمه. هدیه رو هوشمندانه انتخاب کنین، مثل سویشرتی که دوست تون هفته گذشته در بازار پسند کرده یا کتابی که قصد خواندنش رو داشته یا آلبوم موسیقی که میدونید از اون خوشش خواهد اومد. با این کار دوست تون می بینه که شما تا چه حد به اون اهمیت میدید. البته نباید این کارا رو واسه اهداف دیگر انجام بدین، بلکه فقط از روی محبت هدیه بدین.

۲. در مراسم مختلف کمک کنین

هر زمان در یک مهمانی هستین که یکی از آشنایان برگزار می کنه یا جشن تولد دوست تونه، باید پیشنهاد کمک بدین. این کار راه خوبی واسه نشون دادن اینه که شما به افراد اهمیت میدید و بقیه احساس می کنن قدردان تموم کارایی که واسه تون انجام دادن، هستین. وقتی دسته جمعی کار نظافت و منظم کردن رو انجام میدید حتی می ببینن که این کار به یه جور تفریح هم تبدیل می شه. ، وقتی خودتون مهمانی برگزار کنین، بقیه راغب تر هستن تا به شما کمک کنن.

بعضی افراد میگن که احتیاجی به کمک تون ندارن و خودشون به تنهایی می تونن کارا رو بکنن اما در بیشتر موارد، این حرف از روی ادب گفته می شه. بر کمک کردن اصرار کنین، مگه اینکه به دلیلی واقعا کمک نخوان.

۳. شنونده ی خوبی باشین

یکی از بهترین راه ها واسه خوش اخلاقی با افرادی که می شناسین اینه که زمانی رو به شنیدن حرفای شون اختصاص بدین. دست از ارسال پیامک واسه دوستی دیگر یا نگاه کردن به دور وردارین و کل توجه تون رو به فردی که در حال صحبت با شماس، متمرکز کنین. بین کلام طرف مقابل نپرید و بذارین صحبت خود رو کامل کنه. تا پیش از اینکه خوب مشکل یا موقعیت رو نفهمیدید راه حل ارائه ندین. این کار نشون می ده که اون فرد چقدر واسه شما مهمه.

۴. جویای حال بقیه باشین

اختصاص زمانی واسه اینکه خیلی آسون بپرسید «حالت چطوره؟» راهی عالی واسه خوش اخلاقی با دیگرانه. سرسری از این سوال نگذرید، بلکه طوری اونو مطرح کنین که نشون بده واقعا واسه تون مهمه که حال طرف مقابل چطوره و چه احساسی داره. البته می تونین دقیق تر این سؤال رو مطرح کنین، مثلا در مورد بهبود فرد از سرماخوردگی، کنار اومدن با شغل جدید یا تجربه اش از تغییرات جدید بپرسید.

این سؤال رو فقط واسه اینکه مؤدب به نظر برسین نپرسید، سعی کنین تا واقعا به روحیه و احساسات بقیه اهمیت بدین.

۵. دروغ پراکنی نکنین

دروغ پراکنی در مورد افرادی که می شناسین و دوست شون دارین کاری بد و اشتباهه. شک نداشته باشین زمانی که این دروغا به گوش اونا برسه خیلی ناراحت می شن و دیگر به شما اعتماد نخوان کرد. اگه می خواید با افرادی که واسه تون مهم هستن رفتار خوبی داشته باشین، پشت سرشون صحبت نکنین. اگه مشکلی با اونا دارین، به شکل رو و رک اونو با خودشون مطرح کنین. دروغ پراکنی هیچ بعضی وقتا با قصد خوب همراه نیس و شما رو به فردی بدجنس تبدیل می کنه.

۶. در مسائل مختلف بقیه رو شریک کنین

سهیم کردن بقیه در چیزایی که به اونا علاقه دارین کار خیلی خوبیه. می تونین نصف ساندویچ تون رو به دوست تون بدین یا وقتی با هم کلاسیای تون در حال مطالعه واسه امتحان درسی هستین، جزوهای تون رو در اختیار بقیه بذارین. حتی می تونین به خواهر یا برادر و یا دوست تون اجازه بدین که لباسای تون رو بپوشن. این کار به معنای این نیس که باید بذارین بقیه از شما سوءاستفاده کنن، بلکه نشون دهنده ی خوش اخلاقیه. با اینجور برخوردی، اجازه میدید تا بقیه هم از چیزهاییه که واسه شما باارزش هستن، استفاده کنن.

۷. بعضی وقتا اولویت رو به بقیه بدین

اگه بعضی وقتا اولویت رو به بقیه بدین دیگر افراد قصدسوءاستفاده از شما رو ندارن. اجازه بدین اول دوست تون در رستوران سفارش بده، فیلمی که قراره تماشا کنین رو دوست صمیمی تون انتخاب کنه یا خواهر کوچیک ترتان آخرین بستنی باقی مونده در فریزر رو بخورد. خوش اخلاقی به معنای اینه که به افراد دیگر اهمیت بدین، نه اینکه همیشه همه چیز رو واسه خودتون بخواهید.

خوش اخلاقی با افرادی که آزارتان میدن

۱. مثبت اندیش باشین

حتی اگه در کنار فردی منفی باف هستین که باعث اذیت شما می شه، سعی کنین مکالمه رو به طرف مثبت هدایت کنین. مثلا اگه بحث در مورد هم کلاسی بداخلاق تونه، سعی کنین تا در مورد مسائل خوب در زندگی مثل هوای آفتابی، تعطیلات پیش رو، یا تفریحات پس از مدرسه گفتگو کنین. به طرف مقابل موضوعات خوشحال پیشنهاد بدین تا بیشتر فردی خوش اخلاق به نظر برسین.

۲. طوری با بقیه رفتار کنین که دوست دارین با شما رفتار کنن

قانون طلایی اینه که اگه با بقیه خوب برخورد کنین اونا هم برخورد خوبی با شما دارن و اگه برخوردتان بد باشه، اونا فکر می کنن فردی بدذات هستین و از شما دوری می کنن. با این حال ممکنه در کنار فردی قرار بگیرین که رفتار بدی با شما داره. باید شمام خود رو در سطح اون پایین بیارین؟ شک نداشته باشین نه. برعکس، باید فرد رو غرق مهربانی کنین و از اون موقعیت به هر نحوی که می تونین خارج شید.

البته این کار اصلا معنیش این نیس که بذارین فرد بی ادب به رفتار بیریخت خود با شما ادامه بده؛ باید به شکل مؤدبانه و با احترام برخورد کنین که فرد متوجه رفتار نامناسبش شه.

۳. از موضوعات حساس دوری کنین

اگه در کنار فردی قرار گرفتین که معمولا با هم کنار نمی آیید، از موضوعاتی که باعث ناراحتی طرف مقابل یا حتی اذیت خودتون می شه، دوری کنین. سعی کنین در مورد موضوعات خنثی و مؤدبانه مثل سلامتی خودتون، آب و هوا یا مدرسه و هر چیز دیگر صحبت کنین. وقتی از موضوعات حساسیت برانگیز یا جنجالی دور باشین، احساس آرامش بیشتری می کنین. اگه می خواید خوش اخلاق باشین، نباید با حرفا و کارهای تون فرد مقابل رو اذیت کنین و کاری نکنین که اون بتونه شما رو ناراحت کنه.

وقتی در اینجور مکالمه ای قرار می گیرین سعی کنین تا وجه اشتراکی با طرف مقابل مثل تیم ورزشی مورد علاقه تون یا شهر محل تولد تون پیدا کنین. ممکنه متعجب شید که تا چه حد بین شما دو نفر موارد مشترک هست.

۴. در صورت ضرورت محل رو ترک کنین

بعضی وقتا بهترین کار واسه خوش اخلاق ماندن اینه که خداحافظی کنین. یاد بگیرین که موقعیتا رو خودتون انتخاب کنین و اگه می تونین از مصاحبت با فردی که باعث آزارتان می شه، خودداری کنین. اگه مجبور هستین همیشه با اون فرد برخورد کنین (مثل همکارتان)، به یاد داشته باشین که حرف نزدن بهتر از گفتن چیزی نادرست و بده. اگه فهمیدین که بحث داغ شده و ممکنه چیزی بگید که بعدا پشیمون شید، محل رو ترک کنین.

خارج شدن در زمان مناسب شما رو فردی ترسو نشون نمی ده، بلکه باعث می شه در تشخیص اینکه چه زمانی چه چیزی بیهوده س، ماهر شید.

۵. سعی کنین مسائل رو از نگاه بقیه ببینین

ممکنه فهمیده باشین که خوش اخلاقی با یک نفر واسه تون سخته چراکه احساس می کنین با هم فرق دارین و نمی تونین با اون کنار بیایید. اما اگه زمانی رو به فکر کردن در مورد گذشته فرد اختصاص بدین، شاید طرز فکر و تمایلات طرف مقابل رو بهتر بفهمین. با اینکه شاید حتی با بهتر شناختن این فرد، اون هیچ وقت به بهترین دوست تون تبدیل نشه، اما کمه کم خوش اخلاقی با اون آسون تر هستش.

مثلا، شاید فکر کنین که یک نفر واقعا بدجنسه اما اگه فهمیده باشین که والدینش در کودکی با اون رفتار خوبی نداشتن و شرایط زندگی اش باعث به وجود اومدن اینجور اخلاقی در اون شده، به شما کمک می کنه تا احساس همدردی بیشتری با اون داشته باشین.

۶. جو رو آروم نگه دارین

اگه مجبور هستین زمان رو با کسی بگذرونین که باعث اذیت تون می شه، سعی کنین خنده رو، بامزه یا حتی بی خیال باشین تا نا آرومی بین تون کم شه. خودتون رو بیشتر از حد جدی نگیرید و در بحثا عمیق نشید. فقط سعی کنین همه چیز خوب و آسون باشه، اینطور کنار اومدن با طرف مقابل آسون تره. اگه در مورد موضوعات جدی با فردی که دوستش ندارین صحبت کنین، احتمال اینکه برخورد نامناسبی انجام میدید، بیشتر می شه.

برگرفته از: wikihow

پاسخی بگذارید

بستن منو