۹ اخطاری که پاهایتان به شما می‌دهند
3d render, golden woman mannequin hands isolated on black background, open palms, holding gold ring, round blank frame, abstract concept, luxury minimal fashion mockup, simple clean design

۹ اخطاری که پاهایتان به شما می‌دهند

پاهای سالم

تا وقتی که به نظر می رسد همه چیز به درستی کار می کنه، ممکنه توجه زیادی به پاهای خود نداشته باشیم. پاها بیشتر با جوراب و کفش پوشیده می شن و چیزی که از دید خارج باشه، از ذهن خارج می شه. انگشتان سرد پا می تونه نشونه ای از گردش خون ضعیف باشه. سیگار کشیدن و شرایط مربوط به سیگار کشیدن می تونه توانایی ریه ها واسه جذب اکسیژن رو کم کنه و به کاهش سطح اکسیژن در خون منجر شه. این مریضی ها باعث تنگی شریان ها می شه، که می تونه مانع جریان خون در سراسر بدن شه. اگه شما فهمیدین که پاها تقریبا همیشه سرد و بی حس هستن، با دکتر خود مشورت کنین.

در زیر بعضی از علائم عادی مریضی های مربوط به پا و هم اینکه نشونه هایی که ممکنه واسه سلامتی خطرآفرین باشه گفته شده.

خارش پا

همونطور که خارش پا ناخوشایند و مزاحمه، معمولا نشونه‍ ای از یه وضعیت پزشکی جدی نیس.عادی ترین مقصر خارش و پوسته پوسته شدن در پاها عفونت های قارچیه. این عفونت ها در محیط های مرطوب رشد می کنن، معمولا در بین انگشتان پا شروع می شه و بیشتر در آدمایی که کفش های تنگ بسیار می پوشند و عرق می کنن به وجود میاد. در حالی که عفونت پا مسریه اما می توان اون رو خیلی راحت با داروهای ضد قارچ درمان کرد. در بعضی موارد، خارش پا ممکنه از یه عکس العمل آلرژیک به کرم ها و یا مانند مریضی پسوریازیس به وجود اومده بوسیله مشکل ایمنی بدن باشه. اگر خارش پا در شما بمونه و یا بدتر شه با دکتر خود صحبت کنین.

تغییر رنگ پوست

جوش پوستی یا عفونت های قارچی مانند مریضی «پای ورزشکاران» معمولا باعث می شه پوست مایل به قرمز و پوسته پوسته شه، اما در خیلی از شرایط دیگه ممکنه به تغییر رنگ پا منجر شه. یه مریضی که به عنوان پدیده نشانگان رینود شناخته شده، بوسیله دنباله ای از تغییر رنگ در پوست در عکس العمل به سرما یا به وجود میاد. تو یه نمونه از پدیده رینود، منطقه آسیب دیده شروع به باریک شدن می کنه و جریان خون کاهش می یابد. منطقه آسیب دیده ممکنه شروع به احساس سردی و بی حسی و در آخر جریان خون رو محدود کنه. بعضی وقتا که گردش خون بهبود می یابد، پوست ممکنه قبل از برگشت به حالت عادی به رنگ قرمز تبدیل شه. رینود بیشتر بدون مریضی زمینه ای رخ می دهد با این حال در بعضی موارد رینود ممکنه نشونه اولیه یه مریضی جدی تر مانند آرتریت روماتوئید و یا لوپوس باشه.

چماقی شدن انگشتان پا

چماقی شدن شامل تغییر در مناطق دور و بر پا و در انگشت یا ناخن انگشته. علایم عادی چماقی شدن ناخن عبارتند از نرم شدن بستر ناخن، برآمدن نوک پا و خم شدن ناخن ها به شکل یه زاویه تیزه. اکثریت خیلی از موارد بنیادی چماقی شدن از بیماریای قلب و ریه س که سطح اکسیژن در خون رو کاهش می دهد. اگه شما متوجه تغییرات در انگشت یا ناخن های پای خود شدید که مثل چماقیه با دکتر خود صحبت کنین، چون که می تونه نشونه ای از یه مریضی جدی مانند ، مریضی های قلبی و مریضی کرون باشه.

پاهای ورم کرده

بیشتر مردم تورم رو در پای خود تجربه کرده ان. بیشتر دلیل تورم چیزی ساده مانند ایستادن به مدت زمان طولانی، پوشیدن کفشای تنگ، بودن تو یه پرواز طولانی و یا یه مصدومیت جزئی مانند رگ به رگ شدن مچ پا هستش. با این حال، اگه تورم بیشتر از چند روز طول بکشه، می تونه نشونه ای از یه مریضی جدی تر باشه. سیالات مانند خون در پاها ممکنه منتهی به تورم به عنوان یه نتیجه از مشکل احتقانی قلب، مریضی کلیه و یا حتی به عنوان یه آسیب جانبی از داروها واسه دیابت و فشار خون بالا شه. تورم ممکنه از التهاب به وجود اومده بوسیله آرتریت روماتوئید یا آرتروز باشه. اگه تورم همراه نشونه هایی مانند درد قفسه سینه، اشکال در تنفس یا سرگیجه باشه اقدامات پزشکی لازمه، چون می تونه نشونه ی یه لخته خون یا یکی دیگه از مریضی جدی قلبی باشه.

سوزش پا

احساس سوزش پا می تونه از ناچیز (بی حسی و سوزن سوزن شدن) تا شدید (درد شدید که حتی می تونه خواب رو دچار اختلال کنه) فرق داشته باشه. چیز ساده ای مانند خستگی پاها و یا یه عفونت عادی مثل پای ورزشکار می تونه نشونه ای کوتاه مدت مانند سوزش یا سوزن سوزن شدن رو داشته باشه. در موارد شدید، سوزش در پاها می تونه نشونه ای از آسیب های عصبی به وجود اومده بوسیله یا مریضی های گردش خون موسوم به مریضی شریانی محیطی (PAD) باشه. اگر احساس سوزش واسه چند هفته و علائم شدیدتر و دردناک تر دارین و در حال شروع به از دست دادن احساس در انگشتان پاهای خود هستین به دنبال مراقبت های پزشکی باشین. استراحت کردن و بالا بردن پای خود واسه کم شدن نشونه های خوبه. علاوه بر این، حموم کردن و گذاشتن پای خود در آب سرد هم می تونه درد و سوزش رو کم کنه.

درد در انگشت شست پا

بعضی وقتا نقاط درد خاص منتهی به یه وضعیت خاص می شه. اگه درد در دور و بر نوک و گوشه ناخن متمرکز شده باشه، می تونه نشونه رشد ناخن اضافه در انگشت پای شما باشه. حملات درد شدید در مفصل انگشت شست پا می تونه یه فرم پیچیده ای از آرتریت به عنوان نقرس رو نشون بده. شامل درد شدید مفاصل پس از یه ناراحتی طولانیه و بیشتر در شب و بدون هیچ گونه اخطاری رخ می دهد. آرتریت روماتوئید می تونه توضیح دیگری واسه اون باشه، که به عنوان علائم اولیه تمایل دارن که بر پا و مفاصل انگشت اثر بذارن. اگه شما ناراحتی طولانی یا درد یهویی محلی رو تجربه می کنین بدون هیچ توضیحی واسه ملاقات با دکتر برنامه ریزی کنین.

ناخن های زرد رنگ

مثل بقیه قسمتای بدن شما، تغییر رنگ در ناخن ها ممکنه نشونه ی اون باشه که چیزی اشتباهه.عفونت قارچی ناخن بیشتر به عنوان یه نقطه زرد در زیر نوک ناخن شروع می شه. بدیش اینه قارچا تمایل به رشد در محیطای تاریک، گرم و مرطوب دارن و قسمت زیرین ناخن انگشت پا بهترین مکان واسه رشد اون هاست. اگه تغییر رنگ مورد توجه قرار نگیره وvبدون درمان رها شه، می تونه در دیگه ناخن انگشتان پا پخش شه. عفونت ناخن معمولا یه خطر بزرگ بهداشتی نیس اما اگه شما گرفتار به دیابت هستین، عفونت های قارچی می تونه گردش خون در پای شما رو دچار اختلال کنه و منتهی به مشکلات جدی تر بهداشتی شه.

ناخن های سفید رنگ

تغییر رنگ سفید ناخن ها حتما یه مشکل سلامتی نیس. این تغییر رنگ شامل لکه های عادی سفید در دور و بر ناخنه که مثل ناخن شروع به رشد می کنه. برخلاف باور عادی، این علائم نشونه کمبود ویتامین نیستن و کلا بی ضرر در نظر گرفته می شن. یه آسیب ممکنه باعث شه بخشی از ناخن انگشت پا از بستر ناخن جدا شه، که باعث می شه که نوک ناخن سفیدتر به نظر برسه. علاوه بر این بعضی از عفونتای قارچی اول خود رو به عنوان علامت سفید روی نوک ناخن رو نشون میدن. که اگه بدون کنترل رها شه، این عفونت می تونه در سراسر ناخن گسترش یابد، که منتهی به تغییر رنگ بیشتر و به طور بالقوه باعث می شه ناخن از بستر خود جدا شه.

مجله سلامت

دیدگاهتان را بنویسید