۸ سال حبس برای یک کامنت در فیس بوک/عکس

۸ سال حبس برای یک کامنت در فیس بوک/عکس

جاستین کارتر که حالا ۱۹ سال داره به خاطر یه کامنت در شبکه های اجتماعی باید دست کم ۸ سال رو پشت میله های زندان بگذراند. پدر و مادر اون کمپینی واسه آزادی اون راه انداخته ان اما بعیده علم آموز قبلی مدرسه بتونه به این زودی ها از حکم سنگین دادگاه خلاص شه.

به گزارش آلامتو به نقل از مجله مهر: «جاستین کارتر رو آزاد کنین»؛این نام کمپینیه که این روزا در آمریکا واسه آزادی جوون ۱۹ ساله ای که از ماه مارس به خاطر یه کامنت در  فیس بوک بازداشت شده به راه افتاده.

قضیه از این قراره که جاستین کارتر  حدود ۵ ماه قبل تو یه درگیری لفظی با یه کاربر دیگه درباره یه بازی آنلاین وقتی دیوونه خونده شد در کامنتی نوشت: آره،من واقعاً دیوونه شدم. می خواهم به یه کودکستان بروم و همه بچه ها رو به گلوله ببندم.

این کامنت  چند ماه پس از حادثه تیراندازی در مدرسه سندی هوک بود و گزارش اون از طرف زنی به طرف پلیس باعث بازداشت سریع جاستین شد. پدر و مادر اون با اعلام اینکه این کامنت تنها یه شوخی بین چند جوون بوده خواهان آزادی پسرشون شده ان. اونا می می گن پسر اونا در زندان تحت مراقبت واسه جلوگیری از خودکشی قرار گرفته چون جاستین تصور می کنه هیچ وقت نمی تونه از زندان آزاد شه. دادگاهی در آمریکا جاستین کارتر رو به اتهام «تهدید تروریستی» به تحمل ۸ سال حبس محکوم کرده. به گفته پدر و مادر کارتر اون پس از کامنت خود عبارت اختصاری LOL( laughing out loud) قرار داده که در میان کاربران شبکه های اجتماعی واسه اعلام شوخی و خنده به کار می رود. مقام های قضایی آمریکا اما  این مسئله رو نپذیرفته ان و جاستین کارتر فعلاً باید در زندان بمونه.

خونواده کارتر می می گن که حتی در صورت مجرم شناختن کارتر مجازاتی که واسه اون در نظر گرفته شد در حد جرمش نیس. دادگاه واسه آزادی جاستین وثیقه ای ۵۰۰ هزار دلاری رو در نظر گرفته که به گفته خونواده اون چند برابر وثیقه عادی واسه متهمان به قتله.

 جک کارتر،پدر این پسر حالا کمپینی واسه کمک به آزادی اون راه انداخته و می گوید می خواهد به نوجوون ها  درباره خطراتی که  تهدیدشان می کنه اطلاع دهد.

واسه اولین بار نیس که کسی به خاطر کامنت در آمریکا دستگیر می شه اما تا الان سابقه نداشته که به خاطر این مسئله حکمی به سنگینی ۸ سال زندان صادر شه. در فصل بهار هم نوجوونی در ماساچوست از طرف نیروهای امنیتی آمریکا به خاطر کامنت و به اتهام تهدید به بمبگذاری بازداشت شد اما قاضی دادگاه تشخیص داد که کامنت این پسر فقط بخشی از شعر یه ترانه بوده. روزنامه کریستین ساینس نمایشگر با رسانه ای شدن ماجرای جاستین کارتر گزارش خاصی در این رابطه منتشر کرده که تعدادی کارشناسان حقوقی در اون از حکم صادر شده انتقاد کرده ان.

به گفته اونا  موج حملات گذشته به مدارس و تیراندازی و قتل دانش آموزان در  آمریکا باعث ارسال اینجور حکمی شده که  بی سابقه  بوده. جاستین کارتر به گفته پدر و مادرش به خاطر افسردگی شدید از طرف مسئولان زندان مدتیه در سلول تکی قرار گرفته تا واسه جلوگیری از خودکشی تحت مراقبت ۲۴ ساعته باشه. روز ۱۶ جولای قراره دادگاه دوباره پرونده اون رو بستگی کنه. حالا زندگی جاستین فقط به یه چیز بستگی داره: قاضی کامنت اون رو شوخی یا جدی تشخیص بده!

noindex

دیدگاهتان را بنویسید