۸ دلیل عمده تضعیف سیستم ایمنی

۸ دلیل عمده تضعیف سیستم ایمنی

ضعف سیستم ایمنی بدن

به گزارش آلامتو به نقل از سلامت ؛ سیستم ایمنی بدن نقش دیوار حفاظتی بدن شما در برابر تهاجمات خارجی رو داره پس بهتره در افزایش کارایی و قدرت اون تلاش کنین در این مقاله به بررسی ۸ دلیل ضعیف کردن سیستم ایمنی بدن می پردازیم.

  1. آلودگی شیمیایی

امروزه بیشتر از ۸۵۰۰۰ ماده شیمیایی مصنوعی جدید در محیط هست که سیستم ایمنی بدن قبل از این هیچ وقت با اون مواجه نشده بود.

  1. نبود تعادل باکتریای روده

در مورد سلامت تعداد باکتریای موجود در روده ها بیشتر از تعداد سلولای موجود در کل بدنه! پس تعجبی نداره که بیشتر فعالیتای ایمنی در روده ها انجام قبول می کنه. باکتریای به درد بخور موجود در روده (موسوم به پروبیوتیکا) با سیستم ایمنی دست به دست داده تا عفونتای شرور رو از بدن دور کنن. بدیش اینه، وفور مصرف آنتی بیوتیکا و آنتی اسیدها هم اینکه رژیمای غذایی پر از قند که عامل عفونتای گلو و دهانیست، موجب درهم پارگی تعادل باکتریایی شده، منتهی به رشد باکتریای ناسالم و عفونی گشته و در آخر سیستم ایمنی رو ضعیف می کنن.

پروبیوتیکا می تونن بسیار به درد بخور باشن، اما این لازمه به کار گیری داروهایی با روکش پلیمری (هماهنگ با روده) واسه حفظ سلامت پروبیوتیکا هنگام عبور از معده می شه. درغیر این صورت، اونا از راه اسیدهای معده کشته می شن و توان جنگ با عفونتای شرور براشون باقی نخواد موند. یکی از فوق العاده ترین داروها با روکش پلیمری محافظ روده و پروبیوتیکا Pearls Elite هستش. این مرواریدها مثل یه تانک نظامی کوچیک عمل می کنن که مسئؤلیت حمل باکتریا در صحت و سلامت کامل موقع عبور از راه اسید معده رو رو دوش دارن، یعنی جایی که حل می شن و بیشتر از ۵ بیلیون سرباز پروبیوتیک رو در بالاترین درجه سلامت پیاده می کنن.

  1. غذاهای بدون آنزیم و مواد مغذی

آنزیمایی که موجب رسیده شدن غذا می شن واسه هضم غذا در بدن هم لازم ان. اما تولیدکنندگان غذا به این نتیجه رسیدن که حذف این آنزیما درزمان روند تولید، دووم اونو درقفسهای فروشگاه زیاد می کنه. مصرف اینجور غذاهای شایعی، نه فقط موجب مشکلات زیادی درهضم غذا می شه بلکه واسه سیستم ایمنی بدن هم مضره.

چرایی اون؟ بدون این آنزیم، پروتئین موجود در غذاها به طور ناقص هضم می گردن. بعد بخشی از ذرات اون پروتئین وارد رگای خونی شده، اشتباهی به عنوان حمله کنندگان بیگانه شناخته می شن هم اینکه بار سنگینی رو بر دوش سیستم ایمنی بدن محول می کنن. اگه بخوایم مقایسه کنیم و روشن شدن موضوع باید گفت که وزن پروتئین موجود در همبرگر هزاران برابر بیشتر از وزن کلی ذرات ویروسی موجود در بدن شخص گرفتار به آنفولانزاست!

  1. نشت به روده

چیزی که بر وخامت شرایط اضافه می کنه رشد باکتریا و قارچ های روده مانند عفونت هاست که موجب ضعیف کردن حصاری که از راه روده تشکیل شده، می شه. همین امر موجب می شه گذرگاهای مرزی بدون محافظ ول شده و پروتئینایی که به طور ناقص هضم شدن به رگا نفود پیدا کنن. (به دلیل سازماندهی بزرگ عفونتا امکان کنار اومدن سیستم ایمنی با اونا بسیار سخته.) با کمال تشکر از ویروسا به دلیل اندازه بسیار کوچکشون که در حد یه نقطه س، حالا عفونتای گلو و دهن رو تصور کنین که حجمی برابر یه خونه دارن!

  1. کمبود خواب

با خوابی راحت سیستم ایمنی رو بازسازی کنین. در واقع کمبود خواب یکی از آشکارترین دلایل تضعف سیستم ایمنی حساب می شه و در قرن ۲۱ کمبود خواب در اندازه وسیع دیده شده! درزمان ۱۳۰ سال گذشته، میانگین خواب شبونه از ۹ ساعت به ۶ ساعت و ۱۵ دقیقه کم شده که ضعف سیستم ایمنی رو شدید شدن می کنه.

  1. وفور قند

حجم قند موجود در قوطیای نوشیدنی کارکرد سیستم ایمنی رو به مدت ۳ ساعت تا ۳۰٪ سرکوب می کنه. هرساله به طور میانگین حدود ۶۸ کیلوگرم قند در برنامه غذایی امریکاییا درزمان روند جفت و جور غذا وارد می شه که وضعیت سیستم ایمنی رو شدیدا پریشون می کنه. (هم اینکه مصرف افراطی قند عفونت دهن و گلو رو شدید شدن کرده، موجب گسترش تخمیر در بدن می شه.)

  1. فقر روی

روی از نکات کلیدی حفظ سلامت سیستم ایمنی بدن حساب می شه. اما این ماده معدنی محدود درزمان روند جفت و جور غذا از بین میره. هم اینکه، عفونتای طولانی و التهابات منتهی به نابودی بیشتر از قبل روی در بدن می شه. این چرخه فاسد کمبود روی و عفونت بیشتر موجب از دست رفتن روی بیشتری از بدن می شه.

  1. نبود توازن هورمونا

کارکرد درست غدد فوق کلیوی یکی از چیزای مهم داشتن سیستم ایمنی قویست. اما به دلیل استرسای بدون این دست اون دست کردن، کمبود خواب، مصرف افراطی قند و عوامل دیگه، کارکرد غدد فوق کلیوی در خیلی از مردم یا کم کاره یا پرکار.

واسه تقویت سیستم ایمنی بدن چه کنیم؟

تقویت سیستم ایمنی بدن در برابر سرماخوردگی

سیستم ایمنی بدن مجله سلامت

دیدگاهتان را بنویسید