۸ توصیه برای روزهایی که بیرون از خانه غذا می‌خورید

۸ توصیه برای روزهایی که بیرون از خانه غذا می‌خورید

غذا در رستوران

بیرون غذا خوردن شمشیر دو لبه س، مخصوصا واسه کسائی که وزنشون رو تحتِ کنترل نگاه داشته ان یا شرایط خاص پزشکی دارن و باید مراقب سلامتی شون باشن.

خیلی از غذاهایی که بیرون از خونه آماده می شن، پر از کالری، چربی، سدیم، و قند هستن. اما این بدین معنی نیس که اون غذاها رو باید به طور کامل از فهرستتان خط بزنین. این نکات رو رعایت کنین تا بدون اینکه خودتون رو محروم کنین، از بیرون غذا خوردن لذت ببرین.

۱. در زمان عادی، غذاتون رو بخورین

باید در زمان عادی وعده های غذایی تون، غذا بخورین. واسه اینکه مقداری کالری کمتر استفاده کنین تا یه وعده ی حجیم یا پر کالری بخورین، وعده ای از غذاهایتان رو حتما در نظر داشته باشین. اگه این کار رو انجام بدین، ممکنه خیلی گرسنه شید، پس احتمال اینکه انتخاب های غیر سالم داشته باشین و زیادتر از اندازه عادی غذا بخورین افزایش پیدا می کنه.

۲. تمرین کنین

مطمئن شید تا هر روز، دست کم فعالیت های معمولتان رو داشته باشین. اگه می دونین که قراره امشب رو به عیاشی و خوشگذرونی سپری کنین یا وعده ی غذایی غیر معمولی داشته باشین، کمی طولانی تر و سخت تر تمرین کنین تا اون مقدار کالری اضافه ای که دریافت می کنین، سوزونده شه.

۳. هیدراته بمونین

مصرف مقدار مناسبی آب کمک می کنه تا تاثیر خوردن غذاهایی پر از سدیم رو کاهش کنین. هم اینکه، تشنگی هم می تونه با گرسنگی اشتباه گرفته شه، پس اگه به بدنتون آب برسونین، به احتمال خیلی بیشتری کمتر می خورین.

۴. تحقیق کنین

اگه می دونین قراره واسه یه مدت جایی مستقر شید، و یا اینکه در رستوران خاصی شام بخورین، به اینترنت مراجعه کرده و در مورد حقایق غذایی اون محل تحقیق کنین. غذاهای اشتها بیاری که در محدوده ی مجاز کالری مصرفی شما هستن رو پیدا کنین.

۵. کمک بخواین

اگه امکانش نیس که از قبل منوی غذای محل مورد نظرتون رو ببینین، از پیش خدمتان اونجا سوال کنین که کدوم غذاشون سالم تر یا کم کالری تره. سوال کنین که اون غذاها چیجوری آماده می شن و درخواست های شما رو می تونن اعمال کنن یا خیر.

غذای خوشمزه

اگه درخواست هاتون رو خیلی با احترام مطرح کنین، بیشتر رستوران ها با اون چیزی که خواسته اید موافقت می کنن. می تونید از اونا بخواین که هر کدوم از این کارا رو بکنن:

  • بجای به کار گیری قالب کره، روغن رو اسپری کنن
  • هنگام طبخ غذا به اون نمک نزنن
  • چربی مشخص رو از گوشت جدا کنن
  • هنگام تزئین بشقابتان از روغن کمتری استفاده کنن
  • کره، سس کرم یا آب گوشت رو از بشقاب غذای شما حذف کنن
  • سالادتان رو طوری سرو کنن که چاشنی یا سسش در کنارش باشه

۶. از غذاتون لذت ببرین و هروقت احساس سیری کردین دیگه نخورین

واسه غذا خوردن وقت بذارین، به آرومی بجوید، و از غذاتون و جمعی که در اون هستین لذت ببرین. گفتگو با دور وبریا تون به شما کمک می کنه تا سرعت غذا خوردنتون آروم تر شه. تقریبا ۲۰ دقیق طول می کشد تا معده به مغز اعلام کنه که پر شده. پس اگه خیلی سریع بخورین، قبل اینکه اون سیگنال دریافت شه، شکمتون بیشتر از اندازه پر می شه.

۷. غذاتون رو قسمت کنین

ممکنه واسه غذا خوردن به یه رستوران لوکس برید، ممکنه بخواین غذای جدیدی رو امتحان کنین و یا حتی ممکنه بخواین پرخوری کنین! بجای اینکه این واقعیت ها رو رد کنین، غذاتون رو با بقیه شریک شید، و به سراغ یه سالاد یا سبزیجات خام یا حتی پخته برید.

۸. غذاتون رو با خودتون ببرین

اگه نمی خواهید غذاتون رو با کس دیگه ای شریک شید، نصف غذاتون رو نگه دارین و با خودتون به خونه ببرین. در اینصورت هم در مخارج صرفه جویی می کنین و هم در کالری مصرفی تون. هم اینکه یه وعده ی خوشمزه و از پیش آماده شده هم دم دستتون دارین.

اگه می دونین که اگه نصف دیگه غذاتون در بشقاب بمونه، نمی تونید در برابر اون مقاومت کنین، از پیشخدمت بخواین هنگام آماده کردن سفارش شما، نصفش رو تو یه جعبه بزاره، و تنها نصف غذا رو براتون سرو کنه. بعد وقتی که خواستین صورت حسابتون رو پرداخت کنین، نصف دیگه غذاتون رو به شما تحویل دهد.

مجله سلامت

دیدگاهتان را بنویسید