۷ بـاور غـلـط دربـاره سـیـگـار

۷ بـاور غـلـط دربـاره سـیـگـار

کمتر کسی می تونه مایکل داگلاس، هنرپیشه معروف و دوست داشتنی هالیوود رو بدون سیگارش تصور کنه؛ سیگاری که اعتیاد به مصرف اون باعث سرطان حنجره اش شد…
وقتی پزشکان به داگلاس گفتن سرطان حنجره اش در مرحله ششم قرار داره، یه مصاحبه مطبوعاتی ترتیب داد و به همه خبرنگاران گفت: «من خیلی خوش بین هستم و می دونم که میتونم از پس این مریضی بربیایم». روحیه اون ستودنی بود، اما هیچکی فکرش رو هم نمی کرد که بعد از تموم شدن دوره های شیمی درمانی و رادیوتراپی، دوباره عکس داگلاس رو سیگار به دست ببینه. پزشکان ایشون فکر می کنن که مایکل به مصرف سیگار اعتیاد فیزیکی پیدا کرده و نه اعتیاد روانی. اونا می گن که خود اون نمی خواد سیگارش رو کنار بزاره؛ حتی اگه به قیمت زندگی اش تموم شه.

نظر خود داگلاس هم شنیدنیه: «زندگی من با سیگار آغشته شده و حتی اگه من بخوام، سیگار نمی خواد منو ترک کنه!» داگلاس باور داره که دیگه نمی تونه سیگار رو ترک کنه و خیلی از سیگاریای دیگه هم باورهای عجیب و غریب زیادی درباره سیگار کشیدن دارن. باورهایی که ما ۷ مورد از عادی ترین اونا رو در این بخش مورد بررسی قرار می دیم.

● باور اول: چون من سالم زندگی می کنم، سیگار کشیدن مشکلی برام به وجود نمی آورد

بعضی از سیگاریا فکر می کنن خوردن ۳ وعده غذای سالم در روز و نیم ساعت ورزش، می تونه آثار داغون کننده سیگار رو بر سلامت اونا نابود کنه در حالی که تحقیقات جدید نشون میدن ورزش و تغذیه سالم، نمی تونن مشکلات به وجود اومده از طریق مصرف سیگار رو در افراد سیگاری کم کنن. هر پکی که به سیگارتان می زنید، می تونه روی بندبند وجودتون تاثیر منفی بزاره و اینکه شما فکر کنین، می تونین با ورزش و تغذیه مناسب، جلوی این تاثیر منفی رو بگیرین، یه فکر به طور کامل آرزو گرایانه س.

● باور دوم: به کار گیری سیگارهای «لایت» واسه سلامت من ضرر نداره

آدمایی که سیگارهای لایت میکشن، احساس می کنن نیکوتین کافی به مغزشون نمی رسه و این کاهش مقدار نیکوتین سیگار رو با افزایش تعداد سیگارهایی که در طول روز میکشن، جبران می کنن پس با افزایش تعداد سیگارهای مصرفی، احتمال دچار شدن به سرطان ریه، سکته و حمله قلبی در اونا به مراتب بالاتر میره. یادتون باشه که مصرف هیچ کدوم از شکلای جور واجور سیگارها، نمی تونه واسه بدنتون بی ضرر باشه.

● باور سوم: مدت هاست که سیگار می کشم، اگه قرار بود بلایی سرم بیاد، تا حالا اومده بود

بعضی وقتا مشکلات مصرف سیگار، خود رو سریع و خیلی راحت نشون نمی دن. این مشکلات می تونن طول سالیان، روی هم انباشته شن و یه دفعه خود رو به شکل سرطان یا حمله قلبی نشون بدن اونم درست وقتی که کار از کار گذشته و دیگه امیدی باقی نمونده پس اگه از هر سنی و در هر شرایطی، سیگار کشیدن رو کنار بذارین، می تونین مطمئن باشین که بُرد کردین. هر چقدر سیگار رو زودتر ترک کنین، اجازه نفس کشیدن بیشتری به ریه هاتون می دید و احتمال دچار شدن به حمله قلبی هم تا ۵۰ درصد کم میشه. کارشناسان جامعه سرطان آمریکا می گن اگه بتونین عادت به سیگار کشیدن رو قبل از ۳۵ سالگی کنار بذارین، خطر دچار شدن به ناراحتیای قلبی در شما تا ۹۰ درصد کاهش پیدا می کنه.

● باور چهارم: اگه سیگار رو ترک کنم، دچار استرس میشم

درسته که ترک مصرف تنباکو می تونه باعث استرس شه، اما در هیچ کتاب و منبعی گفته نشده که این استرس به مدت طولانی با فرد باقی می مونه و زندگی اونو تحت تاثیر قرارمی دهد. تحقیقات نشون میدن ترک سیگار می تونه افراد رو تشویق به بهتر غذا خوردن، ورزش و بودن در کنار خونواده بکنه که تموم این کارا، استرس اونو تا حد قابل قبولی کاهش میدن. شرکت در کلاسای یوگا و مدیتیشن هم می تونه واسه آدمایی که تازگیا سیگار رو کنار گذاشته ان، به درد بخور باشن.

● باور پنجم: با ترک سیگار دچار اضافه وزن میشم و این از سیگار کشیدن، برام مضرتره

آدمایی که سیگار رو ترک می کنن، معمولا واسه شکست دادن استرسشون به غذا خوردن روی میارن. به خاطر همین ممکنه در ماه اول، با ۵ تا ۷ کیلوگرم اضافه وزن مواجه بشن. بهتره بدونین مشکلات ۷ کیلوگرم زیاد شدن وزن، به مراتب کمتر از مشکلات دود سیگاره و این زیاد شدن وزن رو میشه خیلی راحت و با کمی ورزش نابود کرد.

● باور ششم: واسه حفظ سلامتم کافیه تعداد سیگارهایی که می کشم، کم کنم

کم کردن تعداد سیگارهای مصرفی در طول روز، اقدام خوبیه اما این یه راه حل موثر واسه نابود کردن مشکلات سیگار نیس. حتی اگه روزی یه نخ سیگار بکشین، بازم سموم اون وارد بدنتون می شه و سلامتتون به خطر میفته پس بهتره کلا دور سیگار رو خط بکشین و واسه ترک کم کم هم به جای کم کردن تعداد سیگارها، از چسب یا آدامسای نیکوتین دار کمک بگیرین.

● باور هفتم: دود سیگار و مشکلات به وجود اومده از طریق اون، فقط گریبان خودمو میگیره

اصلا اینطوری نیس. جامعه کارشناسان بیماریای ریوی آمریکا اعلام کرده که سالیانه ۵۰ هزار نفر در این کشور، به دلیل استنشاق دود سیگار دور و بریا خود به کام مرگ کشیده می شن. کارشناسان فکر می کنن سموم وارد شده به بدن دور و بریا یه فرد سیگاری به مراتب بیشتر از سم هاییه که با سیگار کشیدن، وارد بدن خود اون می شه.

ایران سلامت ترک سیگار

دیدگاهتان را بنویسید