۷ ایده برای دکوراسیون اتاق نشیمن کوچک

۷ ایده برای دکوراسیون اتاق نشیمن کوچک

طراحی دکور واسه آپارتمانی کوچیک با فضایی محدود، سخته، اما بین فضاهای جور واجور این آپارتمون کوچیک، دکوراسیون اتاق نشیمن، چالشای خاص خود رو داره. در این مطلب، هفت ایده مهم واسه دکوراسیون اتاق نشیمنی کوچیک رو به شما ارائه می دیم که با دونستن اونا طرحی مناسب تر رو واسه این فضا دارید.

موضوعی فکر کنین
قبل از هر کار، عناصر و اجزای دکوراسیون اتاق نشیمن خود رو، انتخاب و در مورد اونا، اراده کردن کنین. مثلا، در مورد رنگ، الگوها یا سبک (سنتی، دهاتی، مدرن و…) مورد علاقه خود تصمیم بگیرین. قبل از اراده کردن پایانی واسه این که بدونین چه گزینه هایی واسه دکوراسیون اتاق نشیمن کوچیک شما مناسبه، کمی وقت صرف کنین و به تحقیق بپردازید. خرید مجلات دکوراسیون و دیدن عکسای چیدمان فضاهای کوچیک می تونه به شما کمک بسیار کنه. پرس وجو و صحبت با آدمایی که در این مورد تجربه دارن هم، ایده ای خوبه. از انتخاب سبک واسه دکوراسیون اتاق نشیمن کوچیک خود نترسین! به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که این فضا، فضاییه که یه مدت طولانی از روز خود رو در کنار خونواده و در اون می گذرونین. پس، چیدمان اون باید به شکلی شه که واسه شما دوست داشتنی و مورد پسند باشه. یادتون نره که کوچیکی اتاق نشیمن شما به معنی سرکوب علاقه های خود نیس، بلکه با کمی احتیاط و رعایت بعضی نکات می تونین اتاق نشیمن خود رو به بهترین و زیباترین شکل، چیدمان کنین.

اتاق نشیمن کوچیک، وسایل کوچیک
اتاق نشیمن کوچیک می تونه سریع و با کمک وسایل بزرگ و سنگین، پر شه. حالا خوبیش اینه، طراحان و تولیدکنندگان مبلمان و وسایل دکوراسیون امروزی، این موضوع رو بیشتر از قبل، درک می کنن و به طراحی و تولید عناصری مناسب واسه این فضاهای کوچیک پرداخته ان. اولین قدم واسه دکوراسیون اتاق نشیمن کوچیک، انتخاب مبلمان و وسایل ظریفه. اگه در دکوراسیون اتاق نشیمن خود از وسیله ای بزرگ استفاده می کنین، اون رو میان عناصر کوچیک جور واجور و رنگارنگ، گم نکنین و اجازه بدید تا در مرکز توجه بمونه. هنگام چیدمان اتاق هم، تلاش کنین که با به کار گیری وسایل کوچیک زیاد از ریخت و پاش و به هم ریخته به نظر رسیدن فضا دوری کنین. هر چی دکوراسیون اتاق کوچیک خلوت تر باشه، بهتره. اگر فضا به شما اجازه میده، بهتره به جای دو مبل یه نفره، از کاناپه ای دو نفره استفاده کنین.

فضا رو آینه کاری کنین
آینه، روشی سنتی واسه بزرگ تر نشون دادن فضای کوچکه که هم با درخشش نور موجود در فضا باعث می شه تا فضا دلبازتر و وسیع تر به نظر برسه و هم با درخشش یه تیکه از فضا، اون رو بزرگ تر نشون میده. پس، پیشنهاد می کنیم که در به کار گیری آینهایی با ابعاد جور واجور در اتاق نشیمن کوچیک خود، کوتاهی نکنین.

اعمال ترکیبی مناسب
بعد از انتخاب و خرید مبلمان و وسایل مناسب، اونا رو به بهترین وجه، سازماندهی کرده، در بهترین موقعیت مکانی بچینید. در نظر داشته باشین که قراره چه فعالیتایی در اتاق نشیمن انجام شه؛ مطالعه، تماشای تلویزیون یا دور هم جمع شدن و گفت وگو با دوستان. مطمئن شین که واسه فعالیتایی که تو ذهن دارین، شرایط رو بخوبی آماده ستختین. هم اینکه یادتون باشه که قراره شما و افراد دیگه در اتاق نشیمن راه برید و از قسمتی به قسمت دیگه، حرکت کنین. پس، فضاهایی که در اون رفت و اومد صورت میگیره، باید به اندازه کافی باز گذاشته شه. هم اینکه، بهتره کف این قسمتا رو با فرشینه ای نرم بپوشونین.

اکسسوری، اکسسوری،اکسسوری
نه فقط شما بلکه هیچکی دوست نداره تا در اتاق نشیمنی زندگی کنه که در اون، فقط مبل و وسایل کاربردی دکوراسیون هست. اکسسوریا از جمله ملزومات دکوراسیون هستن که دکوراسیون بدون اونا، بدون جذابیت هستش. به این نکته توجه کنین که تعداد این عناصر جانبی بیشتر از اندازه نشه. با کمک اونا می تونین دکوراسیون فضا رو واسه خود کنین. مثلا، کتابا، چراغای قشنگتر و هم اینکه کوسنا و… از جمله اکسسوریایی هستن که می تونین طبق سلیقه و تمایل خود و هم اینکه متناسب با سبک دکوراسیونی که انتخاب کردین، در دکوراسیون استفاده کنین. حتما پیشنهاد می کنیم از عناصری قدی و کشیده مانند ساعتای پاندول دار قدی یا چراغای وایس تاده بلند واسه بلندتر نشون دادن ارتفاع فضا در دکوراسیون استفاده کنین.

به کار گیری فضای دیوار
هر اندازه هم که فضای شما محدود باشه، می تونین از فضاهای دیواری موجود استفاده کنین و از اونا واسه زیباسازی دکوراسیون، کمک بگیرین. علاوه بر نصب قاب عکس یا تابلوهای هنری، روشای زیاد دیگه هم واسه به کار گیری دیواره ها هست. به کار گیری پانلای کاغذ دیواری یا پانلای پارچه ای یکی از شکل های جور واجور پوشش هاییه که میشه با کمک اونا، دیواره ها رو تزئین و رنگا و الگوهای متنوعی رو به دکوراسیون وارد کرد. اگه دکوراسیون شما و پارچه های استفاده شده در اون مانند روکش مبلا و کوسنا، همه ساده و با رنگی ملایم هستن، می تونین از پوششای طرحدار با رنگای زنده استفاده کنین و برعکس اگه منسوجات موجود در دکوراسیون شما به اندازه کافی طرح و رنگ دارن، از دیوار پوشی با طرحای ساده و خلوت استفاده کنین و بدین روش جلوه فضای خود رو متعادل کنین.

زندگی کنین و بیاموزید
مهم ترین عضو در دکوراسیون اتاق نشیمن، خود شمائید. بدون شما و حضور شما در این فضا، اتاق نشیمن، هدف و معنی خود رو از دست میده. اگه کار دکوراسیون شما در این اتاق به پایان رسیده، اما پس از یه مدت ببینین که تمایلی به بودن در این فضا ندارین، از خود سوال کنین به چه دلیل؟ از رنگای نادرستی استفاده کردین؟ مبلا زیادی به هم چسبیده؟ نور به اندازه کافی واسه مطالعه در فضا وجود نداره؟ میز به مقدار کافی در فضا نیس؟ خوب به فضا نگاه کنین و دلیل نارضایتی خود رو پیدا کنین و به رفع اون بپردازید تا اتاق نشیمن، همون فضای دوست داشتنی و دلخواه شما شه.

مجله منزل

دیدگاهتان را بنویسید