۵ واقعیت درباره بیماری ای‌ال‌اس

۵ واقعیت درباره بیماری ای‌ال‌اس

Amyotrophic lateral sclerosis هرساله هزاران نفر رو در آمریکا گرفتار می­کنه.

اگه شما زمان زیادی در رسانه های اجتماعی مانند فیسبوک می­ گذرونین ، شاید دست کم یه نفر رو دیده­اید که ” رقابت سطل یخ” رو داشته باشه. به همون اندازه که این بازی می­تونه آگاهی و بودجه واسه ALS داشته باشه به همون اندازه خیلی از واقعیت ها رو درباره این مریضی گسترش نمی­ دهد.

رقابت سطل یخ ، یه بازی جمع آوری پوله که در اون مردم فیلم­ هایی از خود می­ گیرند که در اون سطلی از آب سرد یا یخ روی سر خود می ­ریزن.بعد نفر بعدی رو نامزد این کار می­کنن. رقابت اینه که یا خود رو خیس کنن و یا به ALS پول واریز کنن. با اینکه به نظر می ­رسد مردم هر دو رو انجام می­ بدن. به گفته یه روزنامه وابسته به انجمن ALS مبلغ کمک ها تا ۲۰ آگوست ۳۱.۵ میلیون دلار بوده.

Amyotrophic lateral sclerosis هم اینکه با نام مریضی لو کرینگ شناخته میشه و یه مریضی عصبی به سرعت در حال پیشرفته که به سلول های عصبی که کنترل عضلات ارادی رو رو دوش دارن حمله می­کنه. معمولا در عرض چند سال از زمان تشخیص، کشنده س و به حدود ۳۰۰۰۰ نفر از آمریکاییان رو گرفتار کرده. دکترها طبق انجمن ALS هر سال در حدود ۵۶۰۰ مورد جدید رو در آمریکا تشخیص می­ بدن.

در ادامه چهار واقعیت که باید درباره ALS بدونین آورده شده

  1. ALS مسری نیس

شما می تونین با فرد گرفتار به ALS دست بدین و مریضی رو نگیرید. شما می­تونید غذا و میوه با هم بخورین یا تیغ برابر استفاده کنین و یا هوای برابر با فرد مریض رو استشمام کنین چون که این مریضی مسری نیس.

براساس یافته های متخصصین پزشکی ، براساس برآورد موسسه ملی مشکلات عصبی و سکته مغزی (NINDS) ، ای ال اس در بیشتر موارد ( ۹۰ تا ۹۵ درصد ) تصادفی بوده

ALS می­تونه هر کسی رو گرفتار کنه. مهم نیس چه جنس یا نژاد یا وضع مالی داشته باشه.

  1. درباره عوامل خطر ALS دونسته های کمی هست.

محققان نمی­دانند چی عامل ALSه ولی اونا تعدادی نظریه واسه اون دارن.

NINDS ارتباطی بین جهش ژن سودز۱ با افزایش خطر مریضی پیدا کرد و از اون زمان محققان ارتباطات ژنتیکی بیشتری رو که خطر ALS رو افزایش می­دهد شناسایی کردن ولی اینکه دقیقا چیجوری باعث افزایش این خطر می­شه هنوز روشن نیس.

عوامل بالقوه خطر رو که محققان واسه ALS در نظر گرفته ان شامل عوامل محیطی ، شغلی و ژنتیکی می­شه. ولی هنوز به نتیجه قطعی نرسیده­ ان.

آفت کش ها و کودها تازگیا تو یه مطالعه کوچیک به ALS ربط داده شده ان ولی با داشتن یه اندازه نمونه کوچیک و از دست دادن معیارهای در برابر قرار گرفتن.

چیزی که محققان می­دانند اینه که با اینکه ALS می­تونه هر کسی رو گرفتار کنه، افراد مذکر سفید­پوست و اونایی که در دهه ششم از زندگی خود هستن، نسبت به گروه های دیگه، احتمال بیشتری واسه داشتن این مریضی دارن.

  1. تشخیص ALSسخته.

خیلی سریع مشخص نمی­شه که کسی ALS داره، در اول علائم می­تونه کم باشه . خیلی از بیماران فکر می­کنن اونا یه درد ماهیچه معمولی یا زخم دارن.­

بر اساس گفته انجمن NINDS علائم اولیه ALS شامل درد، عضلات سفت، ضعف در دست ها و پاها، و مشکل در بلعیدن یا جویدن، می­باشه.

این علائم به ظاهر جزئی در آخر به بقیه بخش های بدن زیاد شده و شدت می­ یابد. بیشترین مرگ های به وجود اومده بوسیله ALS به وجود اومده بوسیله مشکل تنفسی به وجود اومده بوسیله توقف ماهیچه های مهم تنفسی می­شه.

  1. بیشتر از یه نوع از ALS هست.

ALS در شکل های مختلفی هست که شامل اسپورادیک و خانوادگی می­شه.

اسپورادیک طبق انجمن ALS عمومی ترین فرم اون در آمریکا و بین ۹۰ تا ۹۵ درصد از موارده. این نوع می­تونه هر کسی رو گرفتار سازه و عامل اون ناشناخته س.

ALS نوع خانوادگی از اعضای خونواده به ارث می­رسد. طبق براوردهای انجمن ALS ، تنها ۵ تا ۱۰ درصد از بیماران ALS ، ALSخانوادگی دارن. اونایی که اون رو دارن ۵۰ درصد شانس جهش ژن مسئول رو دارن که می­تونه منتهی به ALS در بچه هاشون شه.

  1. از داروها می­توانیم طولانی شدن زندگی رو توقع داشته باشیم.

ALS ممکنه کشنده باشه اما به این معنا نیس که هیچ درمانی نداره.

در سال ۱۹۹۵ ، سازمان غذا و داروی آمریکا «ریزولول» رو واسه کند کردن پیشرفت ALS تایید کرد ( نام برند: ریلوتک). از اون زمان ، این دارو مورد مطالعه قرار گرفت و بارها آزموده شد.

ریزولول به نظر می­رسد عمر بیماران رو طولانی­تر و روند پیشرفت مریضی رو از جا در آورد می­کنه. این بدین معناست که طبق سایت انجمن ALS، بیماران گرفتار به ALS می­تونن مدت بیشتری رو در حالت های مغزی منظم تری بگذرونن.

ثابت شده که داروی ریلوزول عمر انتظاری واسه بیماران ALS رو به طور میانگین بین دو تا ۵ سال و دست کم به اندازه چند ماه و بعضی وقتا بیشتر افزایش می­دهد. طبق گفته های انجمن ALS، بعضی از بیماران ALS با مریضی بیشتر از ۲۰ سال زندگی کرده ان.

مجله سلامت

دیدگاهتان را بنویسید