۵ علامت خطرناک سکته مغزی در زنان

۵ علامت خطرناک سکته مغزی در زنان

وقتی پای سلامتی در میان باشه، این احتمال هست که بزرگترین نگرانی شما سکته مغزی نباشه. این مشکلیه که تنها افراد سن بالا باید درموردش نگران شن، درسته؟ تند نرید.

هرچند که اکثریت سکته ها در افراد بالای ۶۵ سال اتفاق میفته، اما حدود ۱۰٪ از سکته ها در افراد زیر ۴۵ سال اتفاق می افته و زنان بیشتر از مردان در خطر هستن. درحقیقت، طبق گفته انجمن قلب امریکا، هرساله بیشتر از ۱۰۰۰۰۰ زن کمتر از ۶۵ سال سکته می کنن. این حقیقت به این معناست که شما یا دور وبریا تون، می تونین در خطر باشین، خیلی زودتر از وقتی که توقع دارین.

دکتر اندرو استیمر، مدیر برنامه سکته در بیمارستان دانشگاه MedStar Georgetown میگه که، به معدود دلایلی خطر سکته در زنان بیشتر از مردونه. از جمله سیگار کشیدن، فشار خون بالا، کلسترول بالا و دیابت که روی هر دو جنسیت اثر میذاره، اما بعضی از علائم به زنان اختصاص داره. بارداری یکی از این عوامله، مخصوصا در سه ماهه سوم و در هفته ها و ماه های بعد از زایمون. بعضی از اونا به دلیل تغییرات هورمونی اتفاق میفته. اگه در استراحت مطلق باشین، جریان خون در رگا کنه می شه، که شما رو بیشتر مستعد لخته شدن خون می کنه.

خوردن قرصای ضدبارداری می تونه خطر سکته رو در شما زیاد کنه. هم اینکه زنائی که میگرن رو با مشکلات عصبی تجربه می کنن، بیشتر در خطر هستن. استیمر میگه: همه این عوامل در کنار هم خطر سکته رو در زنان زیاد می کنه.

به گفته استیمر، عادی ترین نوع، سکته های ایسکمیک است (که حدود ۸۰ تا ۹۰٪ تموم موارد رو شامل می شه)، وقتی که لخته شدن خون مانع از رسیدن خون و اکسیژن کافی به مغز می شه، اتفاق می افته. اون میگه: در مورد سکته ، اونا میگن زمان حیاتیه. به این معنا که هرچه بیشتر صبر کنین، زمان بیشتر واسه بروز آسیب دائمی هست.

علاوه بر سبک زندگی سالم، توجه به علائم اولیه بهترین شگرد دفاعیست. پس فورا به اورژانس مراجعه کنین. در ادامه مهم ترین نشونه های خطر آورده شده:

۱. احساس ضعف یا بی حسی در بخشی از بدن

از دست دادن یهویی قدرت یا ناتوانی در یکی از اعضای بدن، مخصوصا در بازو و زانو، نشونه عادی سکته س. یه گوشه از صورتتون هم ممکنه بی حس شه.

۲. مشکل در صحبت

این نشونه به چند صورت ایجاد میشه: صحبتتون ممکنه بریده بریده شه یا فقط در گفتن کلمات مشکل داشته باشین. هم اینکه ممکنه واسه درک چیزی که بقیه میگن با مشکل مواجه شید. استیمر اضافه می کنه که این می تونه با وسعت ایی از حالت ناچیز تا شدید همراه شه. درحالی که هممون لحظاتی رو داریم که نمی تونیم یه کلمه رو به یاد بیاریم یا کلمه رو درست ادا کنیم. استیمر میگه: بیشتر مردم خودشون و یا بدنشون رو به اندازه کافی می شناسن تا تشخیص بدن این زودگذره و یا تنها درمورد یه کلمه خاص بکار میره. می گم اگه کسی موقع صحبت دچار مشکل شد، چه بریده بریده صحبت کردن یا ناتوانایی در صحبت، مثلا کلمات در نوک زبانشون باشه ولی به یاد نیارن، زمان اون هستش که فورا دنبال درمان باشین. از پایه اگه چیزی غیرعادی به نظر رسید، باید خیلی سریع دنبال رسیدگی پزشکی باشین.

۳. سردرد شدید

به احتمال زیاد سردرد در سکته های همراه با خونریزی اتفاق می افته، چیزی که به گفته اون وقتی اتفاق می افته که به جای اینکه رگ بسته شه، تراوش می کنه و خونریزی مغزی می کنین. سکته های همراه با خونریزی به نسبت سکته های بدون اون خیلی کمتر عادی هستن، حدود ۱۰ تا ۱۵٪ از تموم سکته ها هستش اما اندازه مرگ و میر بالاتری دارن.

۴. از دست رفتن بخشی از بینایی

بسیار مثل ضعف و بی حسی اندام بدن، مشکلات بینایی هم معمولا یه طرفه هستن. اما به جای ازدست دادن بینایی کامل یه چشم، بیشتر احتمال داره که بخشی از بینایی هر دو چشم از دست بره (مثلا، هیچ کدوم از چشما نمی تونن سمت چپ رو ببینن.). استیمر میگه، دلیل اون اینه که چشم و عصب بینایی به طور کامل سالم هستن، اما جایی که اطلاعات در اون پردازش می شن آسیب دیده.

۵. درحمله یهویی یکی یا همه این نشونه ها رو تجربه می کنین.

علامت مشخصه یه سکته، حمله یهویی این علائم اخطار دهنده هستن که باید بزرگترین دلیلی باشن که بدون این دست اون دست کردن به نزدیکترین بیمارستان برید. نشونه ها خیلی سریع اتفاق می افتن، اما همه اونا نباید اتفاق بیفتن تا مجوز رفتنتون به اورژانس شن.

نکته پایانی: استیمر میگه که، اگه هر گونه حمله یهویی، علامت عصبی جدید روی یه طرف بدن تاثیر بزاره، سریع به اورژانس میرم. ممکنه میگرن و یا چیز خوش خیم دیگری باشه، اما مشکل وقتیه که شما به دکتر مراجعه نکنین، در اون زمان شما فرصت درمان واقعی سکته مغزی رو از دست می دین. اگه فکر می کنین یکی از علائم رو دارین، سریع تصمیم گرفته و به اورژانس برید، حتی اگه به چیزی که خیلی جدی نیس مربوط شه، خیلی بهتره که سالم باشین تا متاسف.

دیدگاهتان را بنویسید