۴ راه برای اینکه به کودکانتان یاد بدهید سپاسگزارتر باشند

۴ راه برای اینکه به کودکانتان یاد بدهید سپاسگزارتر باشند

teachkids

زمان تعطیلات، روی همه چیز اثر میذاره. شما باید مقدار زیادی غذا درست کنین، خیلی از اعضای خونواده به دیدار شما می آیند و تعداد زیادی برنامه و خرید هست که بمنظور آماده شدن واسه جشن نوروز ، تعطیلات آخر هفته و … باید انجام بدین. این وسط به احتمال زیاد، تماشاگر لیستی طولانی از خواسته های کودکانتون هستین. اونا هر چیزی رو که در پیام های بازرگانی تلویزیون ببینن، می خواهند.

مشکل اینه که بچه ها بیشتر وقتا، چیزای زیادی می خواهند و بخاطر چیزایی که دریافت می کنن، احساس مسئولیت ندارن و سپاسگزاری نمی کنن. به یاد دارم سال گذشته پسرم (که الان ۶ ساله س)، تنها یه ساعت بعد از باز کردن کادوهایش از اونا خسته شده بود و اسباب بازی های کریسمس خود رو به دور و بر پرت می کرد و پاهاش رو به زمین می کوبید. این مسئله باعث شد فهمیده باشم که من در واقع، یه بچه به طور کامل لوس و بداخلاق دارم و باید حتی در این سن کم، ارزش ممنون بودن رو به اون بیاموزم. اینجا ۴ روش واسه اینکه به کودکانتون یاد بدید تا ممنون باشن، آمده:

  1. هر چی کمتر، بهتر

واسه پسر من، باز کردن چند اسباب بازی در عرض چند دقیقه، هیچ معنی خاصی نداشت. اون واسه گرفتن اونا، هیچ کاری انجام نداده بود و حتی با اینکه اونا هدیه بودن و من درباره کسائی که اونقدر خوش شانس نیستن تا اینجور هدایایی بگیرن هم صحبت کردم، بازم موثر نبود. در طول این دوره از سال، اسباب بازی های اضافی کودکانتون رو به پرورشگاه کودکان بدین. با کودکانتون در مورد بچه هایی که هیچوقت اسباب بازی هدیه نمی گیرند و درباره تعداد زیادی که حتی یه خونه ندارن، صحبت کنین. وقتی که اونا بتونن از شرایط زندگی ناراحت کننده بقیه کودکان اگاه شن ، به طور کامل درک می کنن که چقدر خوشبخت هستن.

  1. خواسته ها در برابر نیازها

یه درس خوب واسه بچه های کوچکتر، جفت و جور یه لیست از خواسته ها و نیازهایشانه. بچه شما واسه نوروز واقعا به ۱۵ تا ۲۰ اسباب بازی نیاز داره؟ به عنوان والدین، ما بعضی وقتا مجبوریم که هر چیزی رو واسه اونا بخریم اما باید این کار رو کنار بذاریم و قبل از بررسی فرزندمون، خودمون رو بررسی کنیم. از بچتون بخواین که لیستی از چیزایی که واقعا می خواهد جفت و جور کنه. بعد لیست رو با بچتون مورد بررسی قرار بدین و درباره چیزایی که واقعا در نوروز می تونه استفاده کنه یا به اون نیاز داره و اینکه بدون اونا، چیکار باید بکنه، بحث کنین و لیست رو کم کنین. یه بحث مانند این، به بچه شما این امکان رو می دهد تا خواسته های نامعقولش رو دوباره مرور کنه و در مورد اونا، یه بحث سازنده انجام بده.

  1. از کودکان خونواده های کم بضاعت پشتیبانی کنین

شاید واسه این کار، برنامه ریزی مالی نکرده باشین اما در مورد کمک به کودکان بی بضاعت فکر کنین. کودکان خود رو واسه انتخاب لباس و اسباب بازی بمنظور هدیه دادن به خونواده های بی بضاعت، همراه خود ببرین. گفتگو درباره اینکه به چه دلیل این کار رو انجام می بدید، روی کودک شما، یه اثر موندگار می گذارد و باعث می شه که اونا بخاطر اینکه شرایط زندگی بسیار متفاوتی دارن، ممنون باشن.

  1. دادن پول خرد به ازای انجام کارای روزمره

کودکان حدود ۶ سال، کارای عادی و روزمره رو بخوبی انجام میدن. یه جدول کاری به اونا کمک می کنه که در راه درستی قرار بگیرن و یه راه سرگرم کننده واسه کمک به سازماندهی و نظم و ترتیب دادن به مسئولیت های اوناس و یه جایزه بزرگ علاوه بر برچسب های کارتونی، می تونه دادن پول خرد به اونا باشه چون داشتن پول به معنی توانایی خرید چیزای مختلفه و بچه ها دوست دارن خرید کنن. بعد از اینکه کودکتون واسه پس انداز مقدار زیادی پول، یه مدت کار کرد به اون بگید که هدیه ای رو که دوست داره بخره، انتخاب کنه و اگه هنوز پول کافی واسه خرید اون، بدست نیاورده به اون توضیح بدید که چیجوری باید پول بیشتری بدست آورد تا بتونه اون رو بخره. بعد از اون همه کار سخت، اونا وقتی که آخرسر جایزه شون رو دریافت می کنن، بسیار ممنون هستن.

دیدگاهتان را بنویسید