۱۴ماده غذایی که شما را پیرتر از سن خودتان نشان می‌دهد‌‌

۱۴ماده غذایی که شما را پیرتر از سن خودتان نشان می‌دهد‌‌

شیرینیا

رژیم غذایی شما می تونه، عامل پیری زودرس شما شه.

مواد غذایی پیرکننده

کایرا ارون عقیده داره حتما دلیلی داره که پوست شما بعد از مهمانی ها و تعطیلات، پیک خوب و یا گذروندن یه روز کامل در ساحل، کمی ناجور به نظر می رسد، به باور دکتر آریالآستاد، عضو آکادمی پوست امریکا: ″هرچیزی که شما می خورید روی پوست شما اثر میذاره، هم در بهترشدن اون و هم بدتر شدنش.″ با اینکه خوردن چند عدد شیرینی تو یه شب شما رو پیر نمی کنه اما پیروی از یه رژیم غذایی ناجور، روند پیرشدن پوست (و دندون ها) رو کم کم سرعت می بخشه. اینجا به معرفی ۱۴ نمونه از مواد غذایی که باید در مصرف اونا میونه روی کنین تا جوون به نظر برسین، می پردازیم.

 1. شیرینی ها

با مصرف بیشتر از اندازه قند، روند تولید گلوکز سرعت می یابد. برابر فرضیه دکتر آستاد: اگر قند مصرفی فرد بیشتر از نیاز سلول های بدنش باشه، قند مازاد در سلول ها با پروتئین ها ترکیب شده و محصول پایانی این روند ″دیابت″ هستش. در آخر هم به کلاژن پوست آسیب می زند( این پروتئین ترکیب شده با قند، باید واسه حفظ پوست و جوون سازی اون مصرف می شد.)

تعجبی هم نداره که اگرمواد قندی زیادی استفاده کنین، لبخند زیبایی دارید. به باور برایان کانتر، دندانپزشک زیبایی در نیویورک سیتی: “قند به دندون های شما نفوذ کرده، محلی واسه پرورش باکتری ها می شه و دندون هایی بدرنگ و بدون جلا رو براتون بر جای می ذاره. اگه عادت به مصرف خوراکی های شیرین دارین، بعد از هر بار مصرف کمی آب رو در دهنتون قرقره کنین تا مواد قندی در دهنتون رسوب نکنه.”

 1. الکل

کبد سالم مساوی با پوستی سالمه. دکتر آستاد عقیده داره: ″وقتی که کبد شما سالم باشه، سم هایی که روی پوست شما تاثیر داغون کننده دارن به طور طبیعی از بدن شما دفع می گردند. اما اگر سم ها در کبد شما رسوب کنن و به درستی دفع نشن، پوست شما اهداف یه عالمه از مشکلات از جمله: جوش، رنگ پریدگی و چروک هستش. هم اینکه نوشیدن الکل می تونه عامل بیرون ریختن کورک در سطح پوست باشه.

علاوه براین، الکل آب بدن رو از بین می برد و موجب بی خوابی هم می شه، که براساس تحقیقات دانشگاه کیس وسترن، با پیری زودرس رابطه مستقیمی داره. دکتر آستاد می گوید: ″بی خوابی و چین و چروک های پوستی با همدیگه در رابطه هستن و عامل رنگ پریدگی پوست بوده و خاصیت ارتجاعی اون رو کاهش می دهد.″

 1. شراب سفید

شراب سفید به دلیل صدمات جبران ناپذیری که به دندون ها وارد می کنه، شاخه ای به طور کامل جداگونه رو به خود اختصاص می دهد. شراب قرمز فقط دهن شما رو قرمز می کنه، در حالی که اسید موجود در شراب سفید به مینای دندون آسیب می رساند و لکه های قهوه ای رو به مدت های طولانی روی دندون شما باقی می گذارد. پس اگه از اون دسته آدمایی هستین که روز خود رو با شراب انگور سفید به اتمام می رسونید، دندون های شما مستعد لکه های قهوه ای هستش.

چه کارایی نباید کرد: مسواک زدن دندون ها بدون این دست اون دست کردن بعد از هر نوشیدنی اسیدی!! چون مسواک زدن دندون هایی که اسید روی اون نشسته، فرسایش مینای دندون رو به همراه داره. دکتر موران مک آندرا فوق تخصص دندون در دانشگاه نیویورک عقیده داره: ″شما باید به دندون هایی که در اسید غوطه خورده ان، زمان بدین تا مواد معدنی خود رو دوباره درست کنن.″ من یه ساعت بعد، مسواک می زنم.

 1. گوشت سوخته

قسمت های سوخته و مشکی روی برگر، شامل هیدروکربن های مضره که موجب از بین رفتن کلاژن های پوست می شه. به باور دکتر آستاد: “لزومی نداره که واسه همیشه کباب خوردن رو کنار بذارین، فقط کافیه که بخش های سوخته و مشکی رو خراش بدین و هر دفعه، کباب پز رو به طور کامل تمیز کنین که واسه دفعه بعد هم خیالتون راحت باشه.”

 1. غذاهای شور

شاید شما غذاهایتان رو با مقدار زیادی نمک طبخ نکنین، اما این بدین معنا نیس که نمک وارد بدن شما نشده. دکتر رانل سرپرست قبلی انجمن پوست امریکا و جراح زیبایی و متخصص پوست در ماساچوست عقیده داره: ″خیلی از غذاهای آماده و بسته بندی، شامل مقادیر زیادی سدیمه که آب بدن رو از بین برده و ظاهری پف آلود براتون به ارمغان می آورد.″ در به کار گیری این ماده غذایی با احتیاط باشین چون بیشتر از چیزی که تصور می کنین، شامل نمک هستن و اگه مجبور به به کار گیری اونا هستین واسه نابود کردن اثر اون، با مرطوب کننده ای که شامل کافئین باشه اثر تخریبی اون بر پوستتون رو خنثی کنین، که اگه به صورت موضعی استفاده شه، پف صورت رو ازبین میبره.

 1. گوشت فرآوری شده

مراقب گوشت نمک سود شده، سوسیس و گوشت دودی باشین. دکتر آستاد می گوید: ″خیلی از این گوشت ها شامل سولفور و مواد نگهدارنده دیگری هستن که التهابات پوستی رو به همراه می بیارن و منتهی به پیری زودرس پوست می گردند.″ این غذاها پر از نمک هستن که موجب پف کردن صورت می شه (و بدتر از همه، گوشت قرمز نمک سود شده یکی از عوامل مریضی های قلبی هم می باشه). گوشت سفید جوجه یا بوقلمون رو جانشین گوشت قرمز کنین. اگه اصلا نمی تونید از گوشت قرمز صرف نظر کنین، از اندازه مصرف اون کم کنین و اون رو همراه با سبزیجات فراوون استفاده کنین.

 1. غذاهای فلفلی

غذاهای فلفلی التهابات پوستی رو شدید شدن می کنه و عوارضی هم در دوران یائسگی برجای می ذاره. به باور آستاد:″ فعالیت رگ های خونی در پوست خیلی زیاده.″ و از اونجایی که غذاهای فلفلی موجب گشاد شدن رگ ها می گردند، زنان یائسه پوستی ملتهب دارن.

دکتر آستاد عقیده داره: اما نگران غذاهای فلفلی که بعضی وقتا مصرف می کنین نباشین، چون در صورت استفاده همیشگی از فلفل رگ های عنکبوتی، و ملتهب و یا قرمزی دائمی در صورتتون نمایان می شه. حتی الامکان غذاهایی با طعم ملایم استفاده کنین.

 1. گوشت قرمز

به باور دکتر آستاد: ″گوشت های چرب، عامل فعالیت رادیکال های آزاد هستن.″ رادیکال های آزاد به دنبال الکترون های نایاب هستن و واسه به دست آوردن این الکترون ها از سلول های سالم تغذیه می کنن و به اونا آسیب می رسونن. و در نتیجه این صدمات، پوست مقاومت خود رو از دست داده و دیگه قادر به کلاژن سازی نخواد بود.

هرچند خوردن همبرگر گوشت قرمز همیشه و همه جا لذت بخشه، اما نباید به عادت هر روزه تبدیل شه. به گفته دکتر آستاد: ″بهتره گوشت قرمز با گوشت های کم چرب، مانند برگر بوقلمون و یا جوجه جانشین شه.″ و یادتون باشه که همیشه در یخچال و کیف دستی خود آنتی اکسیدان داشته باشین.″ سرم ها و غذاهای پر از آنتی اکسیدان مانع از کارکرد رادیکال های آزاد شده و در آخر از پیری پوست جلوگیری می کنن.″ از سرم های شامل ویتامین C استفاده کنین.

 1. نوشابه های انرژی زا

نوشابه های انرژی زا شاید شما رو پر از انرژی کودکانه کنن اما اثر داغون کننده ای روی دندون های شما دارن. برمبنای تحقیقات در مورد دندونپزشکی: در واقع، اثر تخریبی نوشابه های انرژی زا به مینای دندون چندین برابر نوشابه های ورزشی می باشه. نوشابه های انرژی زا شامل مواد اسیدی هستن که برحسب تصادف هم نیس (یادتون باشه که اسید، دندون های شما رو مستعد لکه های قهوه ای می سازه.) اگه مجبور به به کار گیری این نوشابه ها هستین، از نی استفاده کنین. کانتور می گوید: ″بهتره تلاش کنین، از تماس نوشیدنی با دندون هاتون جلوگیری کنین.″

 1. لیموناد

براساس تحقیقات مرکز مراقبت های دندانی، همه شکل های جور واجور آب مرکبات، مینای دندون رو از بین می برند اما لیموناد از همه اونا بدتره: آب لیمو در مقایسه با آب پرتقال و گریپ فروت، بیشترین آسیب رو به دندون ها وارد می کنه. کانتور عقیده داره: ″ اسید خود لیمو که مینای دندون رو از بین می برد و شکر هم که پلاک دندون رو نابود می کنه، دست به دست هم داده و لک های قهوه ای و در آخر فاسد شدن دندون ها رو به ارمغان می بیارن. اگه عاشق اون هستین، با نی بخورین.”

 1. مواد شامل کافئین

دکتر هارسچ عقیده داره: ″کافئین مثل مابقی ادرارآورها عمل می کنه؛ و موجب دفع آب و هرگونه رطوبتی از بدن شما هستش. و البته این شامل پوست شما هم می شه. هر چیزی که آب بدن رو تخلیه کنه، آب پوست رو هم از بین می برد و اون رو خشک و شکننده نشون می دهد.″

خبر خوش: راه حل هایی واسه مقابله با اون هست. به باور دکتر هارسچ: ″کرم های مرطوب کننده یکی از ساده ترین راه های حفظ جوونی پوسته. از کرم هایی که شامل اسید هیالورونیک می باشن، استفاده کنین.″

 1. چربی های ترنس

خطر چربی های اشباع نشده نه فقط واسه بروز حملات قلبی بسیار جدیه و بلکه واسه پوست هم تهدیدی جدی به حساب میاد. به باور دکتر آستاد: ″چربی های اشباع نشده موجب افزایش التهابات می شن.″ (التهاب واسه کلاژن سازی خطری جدیه.) براساس تحقیقات صورت گرفته روی موش های آزمایشگاهی، علاوه برموارد گفته شده، چربی های مضر خطر دریافت تشعشعات خورشید رو هم افزایش می دهد، که اولین عامل پیری حساب می شه. فریب برچسب هایی که اندازه چربی اشباع نشده رو صفر درصد اعلام می کنن رو نخورین چون همین ماده غذایی می تونه شامل نیم گرم چربی مصنوعی باشه. موقع خرید ماده غذایی مطمئن شید که شامل هیچ گونه چربی هیدروژنه نمی باشه.

 1. قهوه

کافئین موجود در قهوه فقط عامل پیری زودرس نیس بلکه واسه دندون هم بسیار مضره. مک آندرو می گوید: ″اسیدهای موجود در نوشیدنی ها می تونه منافذ بسیار ریزی که فقط با میکروسکوپ قابل دیدن هستن روی مینای دندون بسازن که منتهی به فرسایش دندون ها می شه.″ حاضر نیستین دست از قهوه خوردن وردارین؟ ( اصلا نباید دست وردارین، تحقیقات نشون دهنده اون هستش که نوشیدن قهوه فوایدی هم واسه سلامتی داره، مثلا از سرطان پوست جلوگیری می کنه.) اما بدون این دست اون دست کردن بعد از اون یه لیوان آب بخورین! به گفته مک آندرو: ″آب دارای پی اچ طبیعی می باشه، که هرگونه اسیدی رو خنثی می کنه.″ آدامس های بدون شکر هم از تغییر رنگ دندون ها جلوگیری کرده و بزاق دهن رو افزایش می دهد، و بزاق دهن بعدا مواد معدنی دندون رو بازسازی می کنه و این مواد معدنی از مینای دندون مواظبت می کنه.″

 1. چای مشکی

پر از جوهر مازو که عامل اصلی لک شدن دندون هاست. اما خبر خوش: براساس انتشار آخرین تحقیقات در مورد دندونپزشکی،کازئین موجود در شیر می تونه عامل خنثی کننده لکه های ایجاد شده براثر نوشیدن چای باشه. تا امکان داره چای کم رنگ درست کنین و چند قطره آب لیمو در اون بچکانید و بعد بخورین. مک آندرو می گوید: “مثل اسیدهای موجود در قهوه، اسید سیتریک هم منافذ بسیار ریزی در سطح دندون بوجود می آورد که در آخر موجب فساد دندون ها هستش”.

خواص مدیتیشن واسه پوست و زیبایی

امتیازات مدیتیشن

مجله سلامت

دیدگاهتان را بنویسید