۱۲ نکته جالب و خواندنی در مورد اپل

۱۲ نکته جالب و خواندنی در مورد اپل

در طول سال ها، اپل اجناس فوق العاده ای رو عرضه کرده، که امروزه بعضی از اونا جزو محبوب ترین جنسا هستن، ولی چند نکته درباره اپل هست که شما ممکنه ندونین! اینجا لیستی از ۱۲ حقیقت نامعلوم درباره شرکت محبوب «میوه ای» مون آورده می شه!

۱- امروزه اپل بزرگ ترین شرکت فناوری دنیاس.

۲- در روزای اولین پیدایش اپل، استیو جابز و استیو وازنیاک، شریک سومی هم داشتن: رونالد وین. البته اون در سال ۱۹۷۶ سهام ۱۰ درصدی خود رو به قیمت ۸۰۰ دلار فروخت!

۳- اولین آی پادی که اپل ساخت یه سورپرایز باحال داشت. با رفتن به منوی «درباره» دستگاه و فشردن و نگه داشتن دکمه مرکزی واسه چند ثانیه، کاربران می تونستن بازی Breakout رو بازی کنن؛ در حالی که به موسیقی گوش میدن. این بازی قبلاً بوسیله خود استیو جابز و با کمک استیو وازنیاک ساخته شده بود، اونم در وقتی که جابز در شرکت «آتاری» شاغل بود!

۴- با وجود کیفیت بالای اجناس اپل، سهم کامپیوترای مکینتاش کمتر از ۱۰ درصد از بازار کامپیوترای شخصی رو شامل می شه.

۵- در سال ۲۰۱۱، سود اپل به ازای هر کدوم از کارمندانش، برابر ۴۰۰۰۰۰ دلار بود.

۶- در سال ۱۹۹۴، اپل اولین دوربین دیجیتال رنگی جهان رو به تولید انبوه رساند. این دوربین که اسمش رو «QuickTake» گذاشتن رزولوشنی کمتر از یه مگاپیکسل داشت، بدون صفحه نمایش بود و تنها گنجایش ۸ عدد عکس رو داشت! البته وقتی که استیو جابز در سال ۱۹۹۷ به اپل برگشت، خط تولید این محصول رو منحل کرد.

۷- با وجود اینکه آیفون در سال ۲۰۰۷ عرضه شد، با این حال ۴۰ درصد از سود این شرکت در سال ۲۰۱۱ رو شامل می شد. الان، بیشتر از سه چهارم درآمد اپل به خاطر محصولاتیه که در دهه گذشته بوجود آورده و به بازار عرضه کرده.

۸- استیو جابز پس از برگشت به اپل به عنوان مدیر عامل، به مدت ۱۵ سال، هرساله فقط ۱ دلار حقوق دریافت می کرد. این به اون اجازه داد تا در جهت منافع شرکت، خودشو موافق کنه. با اینحال، جابز سرمایه ای بالغ بر ۷ میلیارد دلار داشت.

۹- پس از اینکه در اواخر دهه ۱۹۹۰، شرکت هایی مثل «ویستاپرینت»، تی شرت هایی با عکسا و عناوین دلخواه رو به بازار عرضه کردن، تا کنون بیشتر از ۱۰۰ تی شرت، با طرح های جورواجور واسه طرفداران «مک» ارائه شده.

۱۰- استیو جابز، معماری به نام I. M. Pei رو استخدام کرد تا آپارتمانش در نیویورک رو طراحی کنه. اما بعداً اون رو بدون اینکه حتی در اون زندگی کرده باشه، به «بونو» فروخت!

۱۱- در اواخر سال ۱۹۷۶ که جابز و وازنیاک سفارش ساخت تعدادی کامپیوتر «Apple I» رو دریافت کرده و ناامیدانه نیازمند پول واسه خرید قطعات لازم اون بودن، عزمشونو جزم کردن تموم وسایلشان رو آب کنن! جابز، خودروی فولکس واگن دوست داشتنی اش رو فروخت و وازنیاک هم ماشین حساب جیبی اش رو. این ماشین حساب که یه «HP-65» بود، جزو اولین ماشین حسابای قابل برنامه ریزی بود که ۵۰۰ دلار به فروش رفت.

اسیتو جابز در حال روندن یه موتورسیکلت BMW مدل ۱۹۶۶ در سال ۱۹۸۲ – این عکس در نشنال جئوگرافیک منتشر شده بود

۱۲- هرچند که اپل به خاطر موفقیت های بسیارش معروف شده، شکست های سنگین زیادی رو هم متحمل شده – بعضی از این شکست ها تحت رهبری خود استیو جابز اتفاق افتادن. مثالی از این شکست ها، «Cube» هستش که کامپیوتری بدون نمایشگر بود. هم اینکه کامپیوتر جیبی «Newton» و کامپیوتر «Apple Lisa» مثال های دیگری از اجناس ناموفق اپل هستن که این دو در وقتی که جابز دور از اپل بود، طراحی شده بودن.

 

یه دکتر

دیدگاهتان را بنویسید