۱۱برادر و خواهر محمدرضا پهلوی چه سرنوشتی پیدا کردند؟

۱۱برادر و خواهر محمدرضا پهلوی چه سرنوشتی پیدا کردند؟

رضاخان ۱۱ و به روایتی۱۲ بچه داشت که اولین پسرش ، محمدرضا بعد از اون به سلطنت رسید. محمدرضا پس از فرار از ایران و سقوط رژیمش،به سرعت تنها شد و بزرگان رژیمهای مصر و اردن و مغرب و مقامات امریکا دست از حمایتش برداشتند. اون در سال ۱۳۵۹به دنبال گذروندن دوره سخت مریضی سرطان، ده ها میلیارد سرمایه هایی رو که از ایران برده بودبرای خونواده اش باقی گذاشت.

سرنوشت دیگه برادران وخواهران تنی و ناتنی محمدرضا هم خالی از عبرت نیس.

۱- علیرضا پهلوی دومین پسر و پنجمین بچه رضا خان  و داداش تنی محمدرضا  بود. اون در سال ۱۳۰۱  به دنیا اومد.

یه مدت تو تهران و لوزان سویس تحصیل کرد و در سال ۱۳۱۵ به ایران برگشت و وارد دانشکده افسری شد. در سال ۱۳۲۰ از این دانشکده فارغ التحصیل شد و به همراه پدر به تبعیدگاهش در سن موریس رفت و تا زمان مرگ در کنار اون بود.

علیرضادر سال ۱۳۲۳ وارد ارتش فرانسه شد و تا سال ۱۳۲۶ در اونجا خدمت کرد و بعد به ایران برگشت. علیرضا در ایام خدمت در فرانسه با دختری لهستانی نسل  ازدواج کرد و از اون صاحب پسری شد، ولی دربار ایران این ازدواج رو به رسمیت نشناخت و پس همسر و بچه شاهپور علیرضا در پاریس زندگی می کردن.

علیرضا پهلوی در ۶ آبان ۱۳۳۳ درست در وقتی که شایعه ولیعهدی اون (به دلیل بچه دار نشدن محمدرضاشاه و ثریا اسفندیاری ) بر سر زبون ها بود، تو یه حادثهٔ هوایی کشته شد. جنازه اون در کنار جسد مومیایی پدرش رضا شاه که از آفریقا آورده شده بود، در  در شهر ری به خاک سپرده شد.

۲- اشرف پهلوی آبجی همزاد محمدرضا پهلویه. نام ایشون در زمان تولد «زهرا» بود که بعدا به «اشرف الملوک» و «اشرف» تغییر یافت. اون پس اتمام تحصیلات عادی اون زمان ،بنا به پیشنهاد پدرش  با علی قوام پسر قوام الملک شیرازی ازدواج کرد که بعد از ۲۰شهریور این به طلاق رسید.  وقتی رضا شاه مجبور به ترک ایران شد، اشرف در آخرین دیدار با پدر مأموریت یافت تا حامی و همدم برادرش محمدرضا پهلوی باشه.

 دومین ازدواج اون با احمد شفیق، آبجی زاده ملک فاروق پادشاه مصر بود . ایشون در دوران اول وزیری مصدق بخاطر دخالت در سیاست و پشتیبانی از مخالفان دولت از کشور تبعید شد و به فرانسه رفت. قبل از کودتای ۲۸مرداد  وارد تهران شد.

بعد از یه مدت ازدواج اون با شفیق به طلاق رسید .اشرف بعد از سال ۴۰با جوون تحصیل کرده ای به نام مهدی بوشهری پور در پاریس ازدواج کرد .اشرف بخاطر نوع شخصیت و دخالتش در سیاست ایران و دست داشتن در معاملات مالی و اقتصادی و هم زندگی خصوصی جنجال برانگیز و مفاسد اخلاقی گسترده، مورد انتقادشدید مخالفان حکومت پهلوی  قرار داشت.

فساد مالی و اخلاقی اشرف پهلوی به حدی بود که حتی ساواک رو به عکس العمل واداشت و رفتارای اون رو مخالف شئون سلطنت گزارش کرد.  خبرهای زیاد از دخالت اون در قاچاق مواد مخدر در کنار عیاشی و ولخرجی، در همه محافل بر سر زبانها بود.

اشرف در سالهای پس از انقلاب در امریکا زندگی می کرد و حالا از سرنوشت اون خبری در دست نیس. یکی دو سال پیش، جسته و فرار کرده، خبرهایی از ابتلای اون به فراموشی شدید حکایت می کرد.

۳- غلامرضا پهلوی ششمین بچه و سومین پسر رضا شاه بود.مادرش پس مدت کوتاهی بر اثر اختلاف از رضا شاه جدا شد و در خونه ای که واسه ایشون در نظر گرفته شده بود با تنها فرزندش زندگی می کرد.  غلامرضا پس از تحصیلات ابتدایی به همراه سه تن از برادران ناتنی اش (عبدالرضا پهلوی، احمدرضا پهلوی و محمودرضا پهلوی) واسه ادامه تحصیل به مدرسه انستیتو لو روزه سوییس فرستاده شد و بعد از تموم شدن تحصیل، در سال ۱۳۱۵ به همراه بقیه برادران به ایران برگشت و همه به خواست پدرشون وارد دبیرستان نظام شدن.

 غلامرضا در سال ۱۳۲۰ و پس از کنار رفتن رضاخان از سلطنت به همراه پدر مجبور به ترک ایران و اقامت در آفریقای جنوبی شد. پس از مرگ پدرنیز اجازه برگشت به اون داده نشد و ناچار واسه ادامه تحصیل به دانشگاه پرینستون آمریکا رفت ولی پس از یه سال با اجازه برادرش محمدرضا شاه پهلوی به ایران برگشت و وارد دانشکده افسری شد و در مهر ماه ۱۳۲۷ دوره دانشکده افسری رو به پایان برد و کم کم مدارج نظامی رو تا اخذ درجه سرتیپی در سال ۱۳۵۰ طی کرد.

ریاست کمیته ملی المپیک،ریاست باشگاه سوارکاران،آجودانی خاصٔ شاه،عضویت در شورای نیابت سلطنت از جمله مشاغل ایشون بود.اون هم اینکه در خیلی از مجامع و محافل به نمایندگی از شاه شرکت می کرد. فعالیتهای اقتصادی گسترده و حروم اون، زبانزد خاص و عام بود.

اون در سال۱۳۵۷ ایران رو ترک کرد و  کسی از سرنوشت اون خبر نداره.

 

۴ – عبدالرضا پهلوی  درمهرماه ۱۳۰۳ به دنیا اومد و تحصیلات ابتدایی و مقدمات نظام رو تو تهران سپری کرد. بعد به همراه برادرش محمدرضا واسه تحصیل به مدرسه «انستیتو لو روزه» سوییس فرستاده شد. پس از برگشت به ایران در سال ۱۳۱۵ وارد مدرسه نظام و دانشکده افسری شد. اون پس از برکناری و تبعید پدرش با اون به آفریقای جنوبی رفت و پس از مرگ رضا خان در سال ۱۳۲۳ واسه ادامه تحصیل در رشته اقتصاد در دانشگاه هاروارد به آمریکا رفت.

 بعد از تموم شدن تحصیلات در سال ۱۳۲۶به ایران برگشت و بر خلاف داشتن تحصیلات عالیه در رشته اقتصاد تنها سمت تشریفاتی ریاست افتخاری برنامه هفت ساله دولت به اون سپرده شد.

اودر سال ۱۳۲۹ ازدواج کرد اما به دلیل مسایل خانوادگی و شخصی و اختلاف همسرش با محمدرضا پهلوی از دربار دوری می جست و بیشتر وقت خود رو صرف شکار و تاکسیدرمی حیوانات و کشاورزی و رسیدگی به زمین های کشاورزی ۳۷۰۰هکتاری خود در دشت ناز ساری می کرد. ایشون هم اینکه چندین دوره ریاست مجمع جهانی حفاظت از حیات وحش رو بردوش گرفت.

 نامبرده پس از انقلاب  در سال ۱۳۵۷ به اتفاق خونواده اش کشور رو ترک کرد و هیچکی از محل زندگی اون اطلاعی نداره و گفته می شودکه نام خانوادگی خود رو هم تغییر داده .

۵-احمدرضاپهلوی  هشتمین بچه و پنجمین پسر رضا شاه  بود. اون در سال ۱۳۰۴به دنیا اومد و پس از تحصیلات ابتدایی مشغول تحصیل در مدرسه نظام بود که پس از برکناری و تبعید پدرش در سال ۱۳۲۰با اون به آفریقای جنوبی  و در سال ۱۳۲۳برای ادامه تحصیل به بیروت رفت.

  پس از برگشت به ایران در سال ۱۳۲۵ با سیمین تاج بهرامی دختر دکتر حسین احیاءالسلطنه بهرامی (همون کسی که در صحن مجلس شورای ملی به گوش سید حسن مدرس سیلی زد) ازدواج کرد .این پیوند در سال ۱۳۳۳به جدایی رسید .احمدرضا در سال ۱۳۳۷ دوباره ازدواج کرد .

 اون در امور اقتصادی، سیاسی و اجتماعی دخالتی نمی کرد و کمتر در دربار حاضر می شد . پس از انقلاب اسلامی درسال ۱۳۵۷به اتفاق خونواده اش ایران رو ترک کرد و در سال ۱۳۶۱با مریضی سرطان خون در فرانسه درگذشت.

۶-محمودرضا پهلوی نهمین بچه و ششمین پسر رضا خان در مهرماه ۱۳۰۵به دنیا اومد و تحصیلات ابتدایی و مقدمات نظام رو تو تهران سپری کرد. اون پس از برکناری و تبعید پدرش با اون به آفریقای جنوبی رفت و پس از مرگ رضا شاه به ایران برگشت و چندی بعد واسه ادامه تحصیل در رشته مدیریت بازرگانی و صنعتی در دانشگاه کالیفرنیا و میشیگان به آمریکا رفت.

 اون پس از برگشت به ایران در سال ۱۳۳۳ ازدواج کرد که این ازدواج پس از سه سال به جدایی رسید . محمودرضا در سال ۱۳۴۳ با مریم اقبال دختر دکتر منوچهر اقبال ازدواج کرد ولی نامبرده هم پس از یه مدت از اون جدا شد . 

ایشون در سال ۱۳۵۷ ایران رو ترک کرد و در سال ۲۰۱۰ در کالیفرنیادرگذشت.

۷- حمیدرضا پهلوی یازدهمین بچه رضا خان وهفتمین پسر ایشون در ۱۳تیر ماه ۱۳۱۱به دنیا اومد و تحصیلات ابتدایی رو تو تهران سپری کرد.

 اون پس از برکناری و تبعید پدرش با اون به آفریقای جنوبی رفت و پس از مرگ رضا شاه در سال ۱۳۲۳برای ادامه تحصیل به بیروت فرستاده شد ولی پیشرفتی در این مورد نداشت و عوضش اهل عیاشی و خوشگذرونی بود.بخاطر این در سن ۱۹سالگی مقدمات ازدواج اون رو جفت و جور کردن و در سال ۱۳۳۰با دخترعموی مادرش ازدواج کرد و صاحب یه بچه شد ولی این ازدواج کمی بعد  منتهی به جدایی گردید.

اون بعد با زنی دیگرازدواج کرد واز اون هم صاحب دو بچه شد. این ازدواج هم دوومی نیافت . حمیدرضا پهلوی  از طرف خاندان سلطنت متهم بودد که در مجامع و محافل موجبات آبروریزی خانواذه سلطنتی رافراهم می آورد تا اینکه در سال ۱۳۴۰به طور کامل از دربار رانده شد و عنوان شاهزادگی از اون سلب گردید.

اون به دلیل نبود رابطه با خاندان پهلوی، پس از انقلاب ، ایران رو ترک نکرد و در سال ۱۳۷۱درگذشت و در بهشت زهرا دفن شد.

۸- فاطمه پهلوی دهمین بچه رضاخان  درسال۱۳۰۷ به دنیا اومد .تحصیلات متوسطه اش رو نیمه تموم گذاشت  و بعد در بیروت، اروپا و آمریکا ادامه تحصیل داد. در زمان رضا شاه، دربار ایران طرحی واسه ازدواج فاطمه با خسرو خان قشقایی در دست داشت که با شکست مواجه شد.پس از مرگ پدرش، اول در مرداد ۱۳۲۷با یه روزنامه نگار آمریکایی  ازدواج کردو از اون صاحب یه دختر  دو پسر شد. این ازدواج موجب اعتراضاتی در ایران گردید. چون که ازدواج زن مسلمون با مرد غیر مسلمون ممنوع و ازدواج زن ایرونی با تبعه بقیه کشورها نیاز به کسب اجازه قبلی از دولت ایران داشت. ندیده گرفتن این دو مورد موجب شد تا فاطمه پهلوی از امتیازات خود محروم شه.  

از طرف دیگه دربار هم نسبت به این ازدواج روی خوشی نشون نداد. چون که فاطمه پهلوی جشن ازدواج خود رو در پاریس و درست در روزی برگزار کرد که دربار ایران به مناسبت خاکسپاری رضا شاه عزای عمومی اعلام کرده بود. اخبار این ازدواج و همزمانی اون با عزاداری به صورت بسیار پر سر و صدا در مطبوعات درخشش یافت.

آخرسر دربار در سال ۱۳۳۲به فاطمه پهلوی و شوهرش اجازه برگشت به کشور رو داد  . در مرداد ۱۳۳۸فاطمه از شوهرامریکایی اش طلاق گرفت و در آبان همون سال با سپهبد محمد خاتمی ازدواج کرد. خاتمی در سال ۱۳۵۴در حال کایت سواری در نزدیک سد دز با کوه خورد و کشته شد. 

فاطمه پهلوی از جمله اعضای خاندان پهلوی بود که به فعالیت های اقتصادی روی آورد و  یکی از سهامداران اصلی «شرکت سی.آر.سی» بود که در سال ۱۳۴۳باشگاه پرسپولیس رو راه اندازی کرد. کمی قبل از انقلاب اسلامی، اون روونه بیرون مرز کشور شد. یه مدت ساکن پاریس بود و بعد به لندن رفت و در سال ۱۳۶۶ در آنجادرگذشت. ایشون کاخهای زیادی تو تهران و شمال ایران داشت.

۹-شمس (خدیجه) پهلوی در سال ۱۲۹۶ به دنیا اومد. اون پس از گذروندن تحصیلات عادی در اون زمان،به اصرار پدرش با فریدون جم بچه مدیرالملک جم (وزیر ونخست وزیر دوره قاجار و پهلوی) ازدواج کرد. اما پس از کناره گیری رضا شاه از سلطنت، از همسرش جدا شد و چندی بعد در سال ۱۳۲۲با عزت الله مین باشیان که هنرمند بود آشنا شد و در سال ۱۳۲۴در قاهره با اون ازدواج کرد. همسر جدید اون نام و نام خانوادگی خود رو به مهرداد پهلبد عوض کرد. مهرداد پهلبد در سال ۱۳۴۳به وزارت فرهنگ و هنر منصوب گردید و  تا  ۱۳۵۷در این سمت موند.

 اون در کاخی در مهرشهر کرج به نام کاخ مروارید زندگی می کرد. این کاخ  بوسیله موسسه رایت آمریکا ساخته شده.

 ایشون ریاست کانون بانوان ایران رو که در اردیبهشت سال ۱۳۱۴ بوسیله رضاشاه واسه پیشبرد و اجرای اهداف خود درخصوص کشف حجاب ایجاد شده بود، رو دوش داشت. 

 شمس و خونواده اش در شهریور ماه سال ۱۳۵۷کشور رو ترک کردن و چندی بعد در کشور ترینیداد و توباگو در منطقه کارائیب ساکن شدن.

شمس پهلوی در اسفند ۱۳۷۴در سن ۷۸سالگی درگذشت و در ایالت کالیفرنیا به خاک سپرده شد.

۱۰- همدم السلطنه اولین بچه رضاخان بود. در زمان سلطنت پدرش در مجالس و محافل مطرح نبود و بیشتر اوقات رو با نامادری اش ملکه تاج الملوک می گذراند و همدم و مصاحب اون بود. اون با ابوالفتح آتابای ازدواج کرد.

بعضی، همدم السلطنه رو بچه صفیه همدانی دونسته ان. صفیه همدانی زنی بود که در زمان خدمت رضاخان در همدان به ازدواج موقت اون در اومد.به نقل بعضی منابع،  اون بچه مریم سوادکوهی بود و مادرش در جوونی درگذشت.همدم السلطنه که نام اصلی اش فاطمه بود در سال ۱۳۵۷ تو تهران درگذشت.  

۱۱- صدیقه پهلوی متولد ۱۲۹۶فرزند یکی از ۴همسر  رضاشاه  یعنی زهرا سوادکوهی بود و مادرش رو در شیرخوارگی به دلیل مریضی سل از دست داد. صدیقه پهلوی تا زمان انقلاب ایران با نام خانوادگی پدرخوانده اش، کدویی، میشناختنش و بنابر این هیچوقت به خاندان سلطنتی راه نیافت. اون در دی ماه ۱۳۶۸در سن ۷۲سالگی تو تهران درگذشت و در بهشت زهرا به خاک سپرده شد.

 

منبع : خبرآنلاین

خبرآنلاین

دیدگاهتان را بنویسید