۱۰ کتاب علمی عمومی که دنیا را تغییر داد!

۱۰ کتاب علمی عمومی که دنیا را تغییر داد!

نیوساینتیست تو یه نظرسنجی با معرفی ۲۵ کتاب علمی موثر که محققان واسه مخاطب عام نوشته بودن و تونستن دنیا رو تغییر بدن، از مخاطبان خود خواست بهترین این کتاب ها رو انتخاب کنن.

مجید جویا: نیم قرن پیش، زیست شناسی به نام ریچل کارسونیک کتاب علمی بیشتر پسندی (پاپ ساینس) نوشت که تاثیر آفت کش های شیمیایی رو بر محیط زیست طبیعی معلوم کرد و باعث مجادلات خشم آلودی در سطح جامعه شد. «بهار ساکت» (Silent Spring) جزو پرفروش ترین کتاب های سال شد و برخلاف این که کارسون در کمتر از ۲ سال پس از منتشر کردن کتاب درگذشت، میراث اون موند؛ این کتاب به شروع جنبش زیست محیطی در امریکا کمک کرد و هنوزم الهام بخش مردمه.
این کتاب تنها یه مثال از تاثیر عمیق کتاب های علمی به زبون ساده س!. علم قدرتمندترین ابزاریه که ما واسه تحلیل و دریافتن منطق حاکم بر جهان در اختیار داریم، و این تاریخ غنی کتاب هاست که به درک عمیق تر اون کمک می کنه. واسه گرامیداشت این سنت، و به یاد پنجاهمین سالگرد انتشار «بهار ساکت» در ماه سپتامبر/شهریور، مجله نیوساینتیست تاثیرگذارترین این کتاب ها بر مردم رو انتخاب کرده که در ادامه این مطلب به ۱۰ کتاب اول این فهرست ۲۵ تایی می پردازیم. بخش دوم این گزارش رو فردا در خبرآنلاین بخونین

۱– گذشته زمان (A Brief History of Time) نوشته استیفن هاوکینگ (۱۹۸۸/۱۳۶۷)
این شاید شناخته شده ترین کتاب کیهان شناسی از شناخته شده ترین دانشمند دنیاس. از اون جاکه این کتاب اولین بار نزدیک به ربع قرن پیش منتشر شد، به دست کم ۴۰ زبون ترجمه شده و تا الان ۹ میلیون نسخه از اون فروخته شده.

 

 

 

 

۲- مقاله ای در اصل جمعیت (An Essay on the Principle of Population) نوشته توماس رابرت مالتوس (۱۷۹۸ / ۱۱۷۷)
کتاب بسیار بحث برانگیز مالتوس از دل بحثی با یه دوست در مورد «سوال عمومی رشد آینده جامعه» زاده شد. برخلاف این که این چاپ اول این کتاب در سال ۱۷۹۸/۱۱۷۷، به خاطر رد تصور کمال پذیری آدم بود، با در نظر گرفتن این که افزایش جمعیت یکی از مهم ترین مسائل قرن ۲۱ه، اشکالی بر ایده اون وارد نشده.

 

 

 

۳- مشکی چاله ها و انحنای زمان (Black Holes and Time Warps) نوشته کیپ تورن (۱۹۹۴/۱۳۷۳) :
شروع کار این کتاب با یه سری محاسبات روی کاغذپاره های دم دستی بین اون و دوستش کارل ساگان بود که در اون زمان روی داستان علمی تخیلی «تماس» (Contact) کار می کرد و می خواست که شیرزن قهرمانش با به کار گیری بین برهایی در مشکی چاله ها در زمان سفر کنه. ولی این کار واسه کیپ تورن که فیزیکدان نظری بود، از یه کنجکاوی ابتدایی بالاتر رفت. اون گونه که ساگان بعدا در مصاحبه ای گفت: «من یه نامه طولانی از کیپ گرفتم که تقریبا ۵۰ خط معادلات منطقی داشت». این نامه بعدا به کتاب «مشکی چاله ها و انحنای زمان» تبدیل شد که توضیح می دهد سفر زمان در دنیای واقعی فیزیکی چیجوری می تونه کار کنه. این کتاب تبدیل به کتاب پرفروشی تبدیل شد و «تماس» هم خیلی بد نفروخت: در سال ۱۹۹۷/۱۳۷۶ فیلم درخشانی با بازی جودی فاستر از روی اون ساخته شد.

 

 

 

۴- روشن تر از هزار خورشید: تاریخ شخصی محققان اتمی (Brighter Than a Thousand Suns: A personal history of the atomic scientists)نوشته رابرت جانگ (۱۹۵۶/۱۳۲۵)، چاپ اول در آلمان
رابرت جانگ، تاریخ دان و روزنامه نگار در حال مصاحبه با محققان اتمی واسه یه فیلم مستند در مورد ساخت بمب های اتمی بود که دریافت هرآن چه رو واسه نوشتن یه کتاب روشنگرانه لازم داره، در اختیارشه. «روشن تر از هزار خورشید» تاثیر عمیقی بر جنبش ضد تسلیحات اتمی در سراسر جهان داشت و در کل، چشم های دنیا رو به شروع عصر اتمی و مسابقه تسلیحاتی باز کرد.

 

 

 

۵- آشوب: ساختن دانشی جدید ( Chaos: Making a new science) نوشته جیمز گلیک (۱۹۸۷/۱۳۶۶) :
کتاب آشوب جیمز گلیک، اولین کتاب علم به زبون ساده بود که به بخش نوظهور نظریه آشوب پرداخته بود و واسه نویسنده روزنامه نوشتن، جایزه پولیتزر رو به ارمغان آورد. این کتاب نه فقط این مباحث پیچیده فیزیکی رو به میان عموم آورد، بلکه به ورود اون به دیگر بخش های علم هم کمک کرد.

 

 

 

۶- آشفتن دنیا ( Disturbing the Universe) نوشته فریمن دایسون (۱۹۷۹/۱۳۵۸)
«آشفتن دنیا» که ترکیبی از اتوبیوگرافی، اندیشه ای در شعر و فلسفه و کاوشی در فیزیک و تاریخ جنگ سرد بود، با هر چیز دیگری فرق داره. فریمن دایسون مرد عنکبوتی فیزیکه: در اتوبیوگرافی خود، اون خود محققان رو تبدیل به مسئله می کنه: هر چی قدرت بیشتر باشه، مسئولیت بیشتر می شه.

 

 

 

۷- گایا: نگاهی تازه به زندگی روی زمین (Gaia: A new look at life on Earth ) نوشته جیمز لاولاک (۱۹۷۹/۱۳۵۸)
چهار سال قبل از این که کتابی منتشر شه که جهان رو با نظریه گایا آشنا کنه (نظریه ای که بیان می داره هر چیزی روی زمین بخشی از یه سیستم پیچیده، رو به تکامل و خودکنترلیه) ، جیمز لاولاک این ایده رو در نیوساینتیست مطرح کرده بود. تخریب سیستم های زیست محیطی یا گونه ها، می تونه پایداری کل سیستم رو تحت تاثیر بذاره.

 

 

 

۸- گودل، اشر، باخ: یه جهش طلایی ازلی (Godel, Escher, Bach: An eternal golden braid) نوشته داگلاس هافستدتر (۱۹۷۹/۱۳۵۸)
این کتاب که به طور خلاصه GEB نامیده می شه و واسه داگلاس هافستدتر یه جایزه پولیتزر به ارمغان آورده بود، به چیزهای مورد علاقه و هوس های هم پوشاننده سه مرد بزرگ پرداخته بود: کرت گودل ریاضی دان، ام سی اشر هنرمند گرافیست و یوهان سباستین باخ موسیقی دان. این کتاب که ترکیب جالبی از علم و هنره، بر نسلی از اندیشمندان تاثیر گذاشته. ما به بیشتر از این ها احتیاج داریم.

 

 

 

۹- تفنگ ها، ریشه ها و فولاد ( Guns, Germs and Steel) نوشته جارد دایموند (۱۹۹۷/۱۳۷۶)
این کتاب پرفروش واسه نویسنده اش که زیست شناس دانشگاه کالیفرنیا در لس آنجلسه، یه جایزه پولیتزر به ارمغان آورد. «تفنگ ها، ریشه ها و فولاد» بررسی می کنه که به چه دلیل جوامع مدرن انسانی تا این حد با هم فرق دارن و در اون ها بعضی از فرهنگ ها وابسته به فرایندهای صنعتی هستن در حالی که بقیه تا همین اواخر از وسایل ساده تری استفاده می کردن.

 

 

 

 

۱۰- درباره اصل شکل های جور واجور (On the Origin of Species) از چارلز داروین (۱۸۵۹/۱۲۳۸)
چارلز داروین طبیعت شناس انگلیسی بیشتر از ۱۵۰ سال پیش نظریه تکامل خود رو واسه خوانندگان عامی نوشت. توماس هنری هاکسلی در همون زمان نوشت: «از پیرزنان تا فلاسفه، همه می تونن کتاب آقای داروین رو بخونن». برخلاف اینکه اصل شکل های جور واجور همه رو به دو دسته موافقان و مخالفان خود تقسیم کرد، اما تردیدی نیس که «عصر جدیدی رو در تاریخ طبیعی» شروع کرد. منتشر کردن این کتاب در سال ۱۸۵۹ چگونگی درک مردم از اصل خود رو عوض کرد و بنیاد جدیدی واسه زیست شناسی تکاملی ساخت.

کتاب

دیدگاهتان را بنویسید