۱۰ نام نخست برای دختران و پسران

۱۰ نام نخست برای دختران و پسران

baby-names

محسن اسماعیلی در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی فارس در جواب به پرسشی مبنی بر اینکه  نامگذاری های دینی و مذهبی در سطح کشور کم شده، اظهارداشت: اصلا نام گذاری اسلامی  در کشور نسبت به سال های گذشته کاهش نیافته.

ایشون به نقش سریال های صدا و سیما در نامگذاری ها اشاره کرد و گفت: تاثیر رسانه های دیداری و شنیداری در نامگذاری ها بسیار اثر بخشه، بنابر این باید بیشتر مراقبت شه.

اسماعیلی به سریال «میوه ممنوعه» اشاره کرد و گفت: بعد از پخش این سریال، نام «هستی» جزء ۱۰ نام اول واسه دختران شد اگر در گذشته اینطور نبوده ولی نام «ستایش» قبل از پخش این سریال هم جزء ۲۰ نام اول دختران حساب می شد و این موضوع تاثیر رسانه ها رو در نام گذاری مشخص می کنه.

ایشون به نقش رسانه ها در نام گذاری ها تأکید کرد و گفت: در سریال ۵ کیلومتر تا بهشت اسم «آیدا» بر سر زبون ها اومد ولی حالا در نام گذاری با این نام کاهش داشته ایم.

مدیرکل اسناد هویتی سازمان ثبت احوال کشور گفت: راه و روش جدید والدین واسه نام گذاری، به کار گیری اسامی مرکب ایرونی و اسلامیه.

ایشون به ۱۰ نام اول دختران و پسران اشاره کرد و گفت: امیرعلی، ابوالفضل، امیرحسین، محمد طاها،محمد،علی، امیرمحمد، حسین ، مهدی و محمد مهدی به ترتیب ۱۰ نام اول واسه پسران و فاطمه، زهرا، نازنین زهرا، زینب، یسناء، ریحانه، هستی، ستایش، سنا و مریم هم ۱۰ نام اول واسه دخترانه.

اسماعیلی گفت: جفت و جور کنندگان و کارگردانان از اسامی عادی بیشتر استفاده کنن تا گرایش مردم هم به این اسامی زیاد شه.

مدیرکل اسناد هویتی سازمان ثبت احوال کشور ما هیچ محدودیتی در نامگذاری براساس ماده ۲۰ قانون سازمان ثبت احوال کشور نداریم و پیشنهاد می کنیم از اسامی نیکو واسه دختران و پسران استفاده کنن.

ایشون با تاکید براینکه نام گذاری اسامی خارجی ممنوعه، گفت: نام هایی مانند ادوارد و الیزابت در گذشته ممنوعیتی نداشت ولی براساس مصوبه شورای عالی ثبت احوال، دیگه به کار گیری این اسامی ممنوعه.

ایشون گفت: بعضی از اسامی مانند رز ، خوب، سوزان، به دلیل اینکه با فرهنگ ایرونی هم متشابهه، مشکلی در نامگذاری نداره.

مطالب باحال روز

دیدگاهتان را بنویسید