۱۰ راز برای داشتن دندان‌های سفیدتر و درخشانتر

۱۰ راز برای داشتن دندان‌های سفیدتر و درخشانتر

دندون های سفیدتان بخاطر لکه های زرد یا خاکستری، درخشش خودشون رو از دست داده ان؟

با بالا رفتن سن، دندون ها تیره و دچار لکه می شن اما بعضی از غذاها، نوشیدنی ها و حتی محلول های شستشوی دهن می تونن دندون ها رو لکه کنن. چند راه حل خونگی می تونه به کمک کنه و دوری از موادی که دندون ها رو لکه می کنن می تونه مانع تغییر رنگ بیشتر شه. واسه برگردوندن دندون های سفیدتر به لبخندتون از این رازها استفاده کنین.

سفیدکننده دندون خونگی

شاید خودتون بتونین از شر لکه های سطحی دندون ها خلاص شید. تعدادی از اجناس سفیدکننده دندون خونگی ــ کیت ها، نوارها و خمیر دندون ها ــ ممکنه لکه ها رو کمتر کنن. حتی تعدادی راه حل قدیمی هم هست که می تونید امتحان کنین. اجناس سفیدکننده دندون که در داروخونه ها وجود دارن، واسه روشن کردن دندون های زرد از سفیدکننده ملایم استفاده می کنن. خمیر دندون ها از مواد شیمیایی و ساینده واسه نابود کردن لکه های سطحی استفاده می کنن. واسه لکه های عمیق شاید به کمک دندانپزشک نیاز داشته باشین.

کیت های سفید کننده دندون

یه کیت خونگی سفیدکننده دندون شامل کاربامید پراکسایده، سفیدکننده ای که می تونه لکه های عمیق و سطحی رو برطرف کنه و در واقع رنگ طبیعی دندون شما رو تغییر می دهد. اگه دندانتان دارای لکه قهوه س یه کیت سفیدکننده دندون می تونه به شما کمک کنه. با بعضی از کیت ها، شما یه ژل شامل پراکسید(با یه مسواک کوچیک) رو روی سطح دندون هاتون می مالید. در کیت های دیگه، ژل تو یه محفظه س که به شکل قالب دندون می باشه. این محفظه باید به شکل روزانه(بمدت ۳۰ تا ۴۵ دقیقه)واسه یه هفته یا بیشتر روی دندون هاتون قرار بگیره.

نوارهای سفید کننده خونگی

نوارهای سفیدکننده دندون به نابود کردن لکه ها کمک می کنن. این نوارها بسیار نازک و تقریبا نامرئی هستن و با یه ژل شامل پراکسید پوشونده شده ان. باید اونا رو روزی چند دقیقه بمدت یه هفته یا بیشتر روی دندون هاتون بذارین. یافته های فقط در چند روز قابل مشاهده ان و دست کم یکسال موندگاری دارن. نتایجی که از نوارها بدست میاد به اندازه کیت های سفیدکننده، فوق العاده و عالی نیس اما به کار گیری این نوارها آسونه و به طور کامل بی خطر هستن.

خمیر دندون های سفیدکننده

چیجوری لکه ها رو از روی دندون ها پاک می کنین؟ خمیر دندون ها، ژل ها و محلول های بدون نسخه به نابود کردن بعضی از لکه های سطحی کمک می کنن. خیلی از این اجناس شامل مواد ساینده ملایم، مواد شیمیایی یا براق کننده هستن. اونا برخلاف سفید کننده ها، رنگ طبیعی دندون ها رو تغییر نمی بدن.

راه حل های خونگی واسه دندون های سفیدتر

بعضی از مردم هنوز بهتر می دونن از درمان قدیمی خونگی جوش شیرین و مسواک واسه سفید کردن ملایم دندون ها در خونه استفاده کنن. هم اینکه بعضی از مواد غذایی مانند کرفس، سیب، گلابی و هویج باعث زیاد شدن بزاق می شن که به پاک کردن باقی مونده مواد غذایی از روی دندون ها کمک می کنه. جویدن آدامس بدون قند به پاک کردن دندون ها کمک می کنه و هم اینکه باعث افزایش بزاق می شه. یکی از فواید زیاد شدن بزاق اینه که باعث خنثی شدن اسیدی که باعث پوسیدگی دندون می شه، می شه. هرچه دور و بر دندون ها بزاق بیشتری باشه، بهتره.

سفید کردن دندون ها و کارای دندانی

اگه تعداد زیادی ونیر(لمینت)، باندینگ(پیوند)پرکردگی، روکش(تاج)، بریج(پروتز ثابت) دارین از سفید کننده های دندون با احتیاط استفاده کنین. چون سفید کننده، این دندون های مصنوعی رو روشن نمی کنه و در نتیجه اونا در میان دندون های طبیعی تون که تازه سفید کرده اید به طور کامل به چشم می آیند. واسه هماهنگ کردن دندون های سفیدتر، شاید نیاز به یه کار دندانی جدید مانند ونیر یا باندینگ داشته باشین.

جلوگیری از لکه های دندون ها

با بالا رفتن سن، لایه خارجی مینای دندون از بین می رود. لایه زیرین که عاج نامیده می شه، زردتره. به خاطر همین باید تلاش کنین که در مرحله اول از لکه شدن دندون ها جلوگیری کنین مخصوصا بعد از سفید کردن. اگه مراقب مواد غذایی و نوشیدنی هایی باشین که رنگ دندون ها رو تغییر میدن، اثرات سفید کردن دندون ها ممکنه تا یکسال، موندگاری داشته باشه. سفید کردن دندون ها بطور تکراری، ممکنه ظاهر اونا رو برق و کمی نیلی رنگ کنه. اون وقت چاره ای ندارین با ظاهر دندون های جدیدتون کنار بیایید.

واسه سفید نگه داشتن دندون هاتون، سیگار نکشید

سیگار واسه سلامتی شما مضره و یکی از مهمترین دلایل لکه شدن دندون هاست. توتون و تنباکو باعث لکه های قهوه ای می شن که به شیارها و چاله های مینای دندون نفوذ می کنه. لکه های تنباکو بوسیله مسواک، بسختی از بین می روند. هرچه بمدت طولانی تری سیگار بکشین، لکه ها، ثابت تر و محکم تر می شن. سیگار کشیدن باعث بوی بد دهن و ورم و التهاب لثه(مریضی لثه) هم می شه و خطر دچار شدن به شکل های جور واجور سرطان رو افزایش می دهد.

مواد غذایی که باعث ایجاد لکه های دندون می شن

اینهم یه دلیل دیگه، واسه اینکه مراقب چیزایی که می خورید باشین: بعضی از مواد غذایی رایج می تونن رنگ دندون ها رو تغییر بدن. یه راه ساده واسه تشخیص اینکه یه ماده غذایی دندون ها رو لکه می کنه اینه: دندانپزشکان می می گن هر چیزی که بتونه یه تی شرت نخی سفید رو لکه کنه، می تونه باعث لک شدن دندون ها هم بشه. مثلا لکه های قهوه روی دندون. مواد غذایی دیگه، نوشیدنی هایی مانند چای، نوشابه های تیره و آبمیوه ها هستن. این لکه های دندانی به آرومی ایجاد می شن و با افزایش سن، بیشتر مشخص می گردند.

هنگام نوشیدن مایعات، فکر کنین

شاید یه لیوان شراب قرمز، آب آلبالو یا آب انگور شامل آنتی اکسیدان باشن اما به آسونی دندون ها رو لکه می کنن. این بدون معنی نیس که نباید اونا رو استفاده کنین اما یادتون باشه که بعد از نوشیدن اونا، دهنتون رو با آب بشورید. البته اینا، تنها مواد غذایی لک کننده دندون نیستن.

غذاهای دیگری که دندون ها رو لکه می کنن

خواص تغذیه ای این میوه ها و سبزیجات بخاطر رنگ های تیره ایه که دارن اما زغال اخته، تمشک و چغندر، رنگ هاشون رو روی دندون ها باقی می گذارن. واسه جلوگیری از ایجاد لکه توسط این میوه ها و سبزیجات:

ــ بدون این دست اون دست کردن بعد از خوردن اونا مسواک بزنین

ــ دهنتون رو با آب بشورید

لکه نوشیدنی های ورزشی

طبق مطالعه ای در دندونپزشکی عمومی، در حالیکه تموم نوشیدنی های شیرین واسه دندون ها ضرر دارن اما شاید بعضی از نوشیدنی های انرژی زا و ورزشی، بدتر هم باشن. محققان به این نتیجه رسیدن که این نوشیدنی ها ــ هم اینکه لیموناد شیشه ای ــ ممکنه بعد از استفاده دراز مدت، مینای دندون رو ساییده کنن که منتهی به شفاف شدن و براق شدن دندون ها و تغییر رنگ اونا می شه. واسه جلوگیری از سایش دندون ها:

ــ این نوشیدنی ها رو جرعه جرعه و کم کم و بمدت طولانی بخورین

ــ بعد از نوشیدن، دهنتون رو با آب بشورید

داروهایی که می تونن باعث لک شدن دندون ها شن

آنتی بیوتیک تترا سایکلین باعث خاکستری شدن دندون ها در کودکانی که دندون هاشون در حال رشده، می شه. محلول های شستشوی دهن که شامل کلرهگزیدین یا ستیل پیریدینیوم کلراید هستن می تونن باعث لکه دندون ها شن. بعضی از آنتی هیستامین ها، داروهای آنتی سایکوتیک و داروهای فشار خون و هم اینکه آهن و فلوراید اضافی هم می تونن باعث لک شدن دندون ها شن. اگه سفید کردن دندون ها کمکی به شما نکرد، از پزشکتون بخواین در مورد باندینگ(پیوند) دندون به شما توضیح بده. در باندینگ دندون، یه ماده همرنگ دندون به دندون ها وصل می شه.

مراقبت روزانه از دندون ها رو یادتون نره

یه دستور ساده می تونه به حفظ دندون های سفید کمک کنه: مسواک بزنین. دست کم روزی دو بار مسواک بزنین و دست کم روزی یه بار از نخ دندون استفاده کنین. حتی بهتره که بعد از هر وعده غذایی و میان وعده مسواک بزنین. مسواک زدن به جلوگیری از ایجاد لکه و زرد شدن دندون ها کمک می کنه، مخصوصا در خط لثه. ممکنه مسواک های الکتریکی و صوتی نسبت به مسواک های معمولی در نابود کردن پلاک و لکه های سطحی، موثرتر باشن.

به دندانپزشک مراجعه کنین

واسه چکاپ های منظم و پاکسازی حرفه ای به دندانپزشک مراجعه کنین. روش های سایندگی و براق کنندگی که دندانپزشکان از اونا استفاده می کنن می تونه خیلی از لکه های به وجود اومده بوسیله مواد غذایی و تنباکو رو نابود کنه.

خواص نمک و جوش شیرین واسه سفیدی دندون

چیجوری جرم دندون رو در خونه بگیریم؟

دندونای سفید مجله سلامت

دیدگاهتان را بنویسید