۱۰ رئیس جمهور زن جهان + عکس

۱۰ رئیس جمهور زن جهان + عکس

این ۱۰ رییس جمهور که بیشتر اونا به جز رییس جمهور سوئد و ایرلند اولین رؤسای جمهور زن در کشور متبوعشان هستن، چه کسائی هستن؟

در اروپا چهار زن به عنوان رییس جمهور قدرت رو در دست دارن. «تاریا هالونن» در فنلاند، «مری مک آلیس» در ایرلند، «دوریس لوتارد» در سوئیس و «دالیا گربوسکایته» در لیتوانی چهار رییس جمهور زن اروپایی هستن.

تاریا کارینا هالونن متولد ۲۴ دسامبر ۱۹۴۳ در هلسینکی فنلانده. اون یازهمین رئیس جمهور فنلانده

آلیس دومین رییس جمهور زن ایرلنده(اولین رییس جمهور زن مری رابینسون بود) که در سال ۱۹۹۷ به این سمت انتخاب شد

لوتارد ۴۶ ساله سومین رئیس جمهور زن سوئیسه

«دالیا گربوسکایته» در لیتوانی چهارمین رییس جمهور زن اروپاییه

قاره آسیا هم دو زن رییس جمهور داره. «پراتیبا پاتیل» در هند و «رزا اوتونبایوا» در قرقیزستان دو رییس جمهور زن آسیا هستن. با اینکه باید گفت اوتونبایوا به عنوان رهبر دولت موقت، تا برگزاری انتخابات جدید به مدت شش ماه اداره قرقیزستان رو بردوش داره.

پرابیتها پاتل هم که اولین رییس جمهور زن هنده در سال ۲۰۰۷ به ریاست جمهوری رسید

رزا ایساکنووا اوتونبایوا یا رزا ایسینبایوا (زاده ۲۳ اوت ۱۹۵۰) وزیر امور خارجه قبلی قرقیزستانه که موقتا قدرت رادراختیاردارد

لیبریا هم کشوری در غرب آفریقا هستش که «الن جانسون سیرلیف» ریاست جمهوری رو در اون بردوش داره ایشون به بانوی آهنین مشهوره تنها زن رییس جمهور در قاره سیاه س.

در قاره آمریکا هم چهار زن به کرسی ریاست جمهوری تکیه دادن که همه اونا در آمریکای لاتین قدرت رو در دست دارن. در واقع باید گفت حالا زنان در بیشتر از نصف آمریکای لاتین قدرت رو در دست دارن و در صورت ادامه روند موجود، کشورای آمریکای لاتین کم کم به امپراطوری زنان تبدیل می شن.

برزیل به عنوان بزرگ ترین کشور آمریکای لاتین از طریق دیلما روسف اداره می شه و در آرژانتین که دومین کشور پهناور این قاره س، کریستینا کرشنر قدرت رو در دست داره.

کاستاریکا هم به عنوان کشوری که رابط کشورای دو طرف قاره پهناور آمریکا هستش و اهمیت ژئوپلتیک داره، به دست چینچیلا اداره می شه.

آرژانتین

در آمریکای لاتین کریستینا فرناندز که بیشتر با نام همسرش «کریستینا کریشنر» شناخته می شه، اولین زنیه که با پیروزی در انتخابات به ریاست جمهوری آرژانتین رسیده و پس از «ایزابل پرون» دومین زنیه که بر کرسی ریاست جمهوری دومین کشور بزرگ آمریکای لاتین تکیه زده.

در واقع «ایزابل پرون» در سال ۱۹۷۴ به دنبال مرگ همسرش بدون برگزاری انتخابات به مدت دو سال ریاست جمهوری آرژانتین رو رو دوش گرفت. در مورد خانوم «کریستینا فرناندز» هم همین داستان با تفاوتای کوچیکی دیده میشه. هر چند خانوم «کریستینا فرناندز» قبل از فوت همسرش و پس از برگزاری یه انتخابات قانونی روی کار اومد، اما در واقع پس از اون که همسرش در مقام ریاست جمهوری به دلیل مریضی، خیلی از فعالیتای سیاسی خود رو ترک کرده بود، نامزد شرکت در انتخابات ریاست جمهوری شد.

کاستاریکا

ریاست جمهوری در کاستاریکا هم رو دوش یه زنه. خانوم «لورا چینچیلا» که از سال ۲۰۱۰ تا الان رییس جمهور کهستشاریکا هستش چند سال به عنوان معاون رییس جمهور قبلی این کشور فعالیت می کرد.

«چینچیلا» اولین زن تاریخ «کاریستاریکا» است که به سمت ریاست جمهوری این کشور رسیده و جانشین «اسکار آریاس» هم حزبی خود در عالی ترین سمت دولتی «کاستاریکا» شد. «چینچیلا» برخلاف حامی قوی خود اسکار آریاس به جای گسترش سکولاریسم به تقویت کلیسای کاتولیک پرداخت و در کوتاه مدت به مقابله با همجنس بازان و سقط جنین معروفیت یافت.

برزیل

و اما دیلما روسف که هفته گذشته با شعار ادامه سیاستای «داسیلوا» تونست با شکست حریف عنوان اولین زن رییس جمهور برزیل رو به خود اختصاص بده، رییس دفتر رییس جمهور برزیل بود. روسف که در دوران جوونی به دلیل مبارزات سیاسی خود سه سال زندانی شده بود، پس از سقوط دیکتاتوری نظامی در برزیل و روی کار اومدن داسیلوا اول دو سال به عنوان وزیر انرژی در کابیته فعالیت کرد. پیش بینی می شه این زن که مردم برزیل اون رو “بانوی آهنین” لقب دادن، موجب محکم تر شدن جبهه مخالفان واشنگتن در آمریکای لاتین می شه.

اما در جهان زنان قوی دیگری از جمله «جولیا گیلارد» نخست وزیر استرالیا و یا «آنجلا مرکل» بالاترین جایگاه بزرگ آلمان هم هستن که قدرتمندترین چهره های کشور متبوعشان به حساب میان، اما رییس جمهور نیستن.

 

جمع آوری: آلامتو

 

بازنشر

دیدگاهتان را بنویسید