یک مهندس ایرانی ناسا را به «اروپا» در فضا می‌برد

یک مهندس ایرانی ناسا را به «اروپا» در فضا می‌برد

بابک فردوسی

ناسا در آینده ای نزدیک جستجو کننده Clipper رو با هدف کشف ناشناختهای «اروپا» مهمترین قمر مشتری راهی فضا می کنه و این وسط بابک فردوسی، مهندس پرواز از جمله طراحان این مأموریته.

به گزارش خبرگزاری مهر، “اروپا” قمر یخ زده مشتری حساب می شه که واسه محققان از ارزش و اعتبار زیادی برخورداره. بنظر میاد این جرم فضایی مکان مناسب احتمالی واسه وجود زندگی فرازمینی باشه.

به همین منظور ناسا به لطف ۳۰ میلیون دلاری که واسه پیشرفت برنامه کشف اروپا به دست می آورد جستجو کننده Clipper رو به طرف اون پرتاب می کنه.

زیردریایی تیتان

بابک فردوسی مهندس ایرونی آزمایشگاه پیش رانش جت ناسا در کالیفرنیا که قبل از این در مأموریت روبات “کنجکاوی” مسؤولیت مدیریت پرواز رو رو دوش داشت، این بار طراح اصلی این مأموریته. اون در گفتگوی کوتاه با Space.com به تشریح نکاتی درخصوص مأموریت Clipper واسه رمزگشایی از اروپا پرداخته.

به چه دلیل قراره راهی اروپا شیم؟

مثل مریخ، اروپا هم جزئی از چشم انداز فضای ما به حساب میاد. ما بر این باور هستیم که این جرم فضایی دارای پوسته ای تشکیل شده از اقیانوسای آب شور بزرگ زیرسطحیه. هم اینکه تصور می کنیم که در اونا ترکیبات لازم واسه ادامه زندگی وجود داشته باشه، از جمله آب، گرما و مواد شیمیایی به وجود اومده بوسیله هسته اروپا و این دقیقا همون چیزهاییه که در زمین هم میبینیم. پس به چه دلیل نخوایم سفری به این قمر جذاب اونم سوار بر زیردریایی داشته باشیم!

قراره در این سفر چه برنامه هایی دنبال شه؟

ما از کنگره بودجه اختصاصی واسه این مأموریت به دست آوردیم. براساس اون چیزی که در آزمایش پیش رانش ناسا برنامه ریزی کردیم قراره یه سری پروازهای نزدیک به سطح در اروپا انجام شه. مشکل اینجاس که اروپا میدون مغناطیسی قدرتمندی داره. به خاطر همین اگه این پروازها مدت زمان زیادی به طول انجامد لطمات زیادی به سیستمای الکترونیکی جستجو کننده وارد می شه. مأموریت اکتشافاتی اروپا در سال ۲۰۲۲ شروع می شه و شاید بین ۲.۵ تا ۷ سال بعد در اونجا هستیم.

شما در مأموریت “کنجکاوی” مریخ هم حضور داشتین. چه نکات جالبی از اون مأموریت می تونین بگید.

کنجکاوی اولین مأموریت من در آزمایشگاه پیش رانش جت ناسا به حساب میاد. درحقیقت خیلی زود پس از اینکه از فاز مطالعاتی وارد فاز مأموریت شدم خود رو درگیر این مأموریت مهم و تاریخی دیدم. در آخر پس از گذشت ۱۰ سال کنجکاوی روی مریخ فرود اومد. ما هیچ شانس دومی نداشتیم. هیچ وقت اون ۷ دقیقه تاریخی و پر التهاب رو از یاد نمیبرم وقتی که جستجو کننده در حال فرود در اتمسفر مریخ بود. از اون گذشته وجود تأخیر وقتی کمی میان زمین و مریخ کار ما رو در پروسه فرونشاندن جستجو کننده مشکل کرده بود.

ظاهر موجودات فضایی چیجوریه؟

فناوری و تکنولوژیای جدید ناسا واسه سفر به مریخ

noindex خبرگزاری مهر ناسا

دیدگاهتان را بنویسید