یک باتری جدید با عمر مفید حداقل ۲۰ سال

یک باتری جدید با عمر مفید حداقل ۲۰ سال

شرکت کانادایی City Labs موفق به تولید باتری بتاولتائیک نانوتریتیوم شده که می تونه بیشتر از ۲۰ سال انرژی لازم حسگرها و وسایل میکروالکترونیک رو تأمین کنه. توان خروجی این باتری کوچیک در حد نانوواته.

 

در شرایطی که نصب وسایل میکروالکترونیک گرون، سخت و خطرناکه، کمتر کسی پیدا می شه که علاقمند به تعویض مرتب باتری مورد استفاده این وسیله ها باشه. به نظر می رسه کارشناسان شرکت کانادایی City Labs با تولید و تجاری سازی باتری بتاولتائیک کوچیک NanoTritiumکه به کمک عنصر رادیواکتیو خود می تونه بیشتر از ۲۰ سال انرژی لازم این وسیله ها رو با توانی در حد نانووات جفت و جور کنه، این مشکل رو واسه همیشه حل کردن.

برخلاف ادعای دکتر اکتاویوس (مرد عنکبوتی ۲) کمی بیشتر از ۱۱ کیلوگرم تریتیوم – ایزوتوپ رادیواکتیو هیدروژن – در دنیای ما هست. این ماده که می تونه به طور طبیعی در جو بالای زمین تشکیل شه، در رآکتورهای هسته ای هم به شکل تجاری تولید شده و در اجناس زیادی مانند ساعتای مچی شبرنگ، وسایل اندازه گیری و رنگای شبرنگ استفاده میشن. علاوه بر این تریتیوم می تونه در باتریای بتاولتائیک و به عنوان یه منبع انرژی که به آرومی انرژی کم لازم وسایل کوچیک الکترونیکی رو طی چند سال می تونه تأمین کنه، استفاده کرده شه.

برابر اعلام آژانس حفاظت محیط زیست نیمه عمر تریتیوم ۱۲.۳ ساله و مدل P100a نانو تریتیوم بتاولتائیک که از راه  City Labs تولید شده می تونه انرژی لازم وسایل میکروالکترونیک کم مصرف و حسگرها رو واسه بیشتر از ۲۰ سال تأمین کنه. در این باتری از تریتیوم جامد استفاده شده و فضای داخلی اون به طور کامل آب بندی شده.

به گزارش گیزمگ، آزمونای مستقلی که از راه لاکهید مارتین انجام شده نشون میده این فناوری می تونه در برابر طیف بزرگی از تغییرات دمایی محیط دووم بیاره. این باتریا علاوه بر اینکه می تونن دمای بین منفی ۵۰ درجه سانتیگراد تا حدود ۱۵۰ درجه سانتیگراد رو تحمل کنن، در مقابل ارتعاش شدید و ارتفاع بالا هم مقاوم هستن.

به دلیل این مقاومت بالا، فناوری معرفی شده از راه City Labs می تونه در تولید وسایل الکترونیک و قطعات زیادی مانند حسگرهای فشار و دمای محیط، حسگرهای هوشمند، ایمپلنتای مورد استفاده در پزشکی، وسایل شارژ آروم باتریای لیتیوم، کاوشگرهای مورد استفاده در اعماق آب، ساعتای سیلیکونی، وسایل الکترونیک مورد استفاده در حفاریای نفتی در اعماق دریا و پردازندهایی که نیاز به انرژی کمی دارن مورد استفاده قرار بگیره.  

این شرکت تازگیا موفق شده مجوز تولید و ساخت این باتری بتاولتائیک رو که اولین نمونه مورد به کار گیری راه مصرف کنندگان عام -کسائی که واسه به کار گیری مواد رادیواکتیو آموزش ندیده یا مجوزهای لازم رو ندارن – است، دریافت کنه.

برابر اعلام City Labs این محصول از ۶ تا ۸ هفته دیگه وارد بازار می شه و قیمت اون حدود ۱۰۰۰ دلار هستش. شاید در آینده این قیمت کاهش پیدا می کنه یا به توان خروجی این باتریای کوچیک اضافه می شه.

توان فعلی که این باتریا تولید می کنن در حد نانوواته؛ اما این شرکت روی نمونه هایی با توان خروجی بیشتر که می تونن یه سری از باتریای بتاولتائیک با توان چندین میکرووات باشن و در آخر باتری بزرگتری با توانی خروجی در حد میلی وات رو تشکیل میدن، کار می کنه.

فناوری

دیدگاهتان را بنویسید