یکی دیگر از نخبگان پزشکی کشور این هفته از کشور خارج می‌شود

یکی دیگر از نخبگان پزشکی کشور این هفته از کشور خارج می‌شود

شاهین آخوندزاده

شاهین آخوندزاده قائم مقام معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری فارس با بیان تأسف از خروج نخبگان از کشور گفت: این هفته قراره یکی از دانشجویانم که از نخبگان کشور حساب می شه از کشور خارج شه و من بسیار ناراحت هستم.

ایشون اضافه کرد: بارها گفته ام که اگه این نخبه کشور رو ترک کنه، من خواهم گریست چون که مطمئنم این فرد طی ۱۰ سال آینده، جایزه نوبل رو از اون خود می کنه.

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: امیرحسین مدبرنیا از شاگردان ممتاز دانشگاه علوم پزشکی تهران و برگزیده یه دوره جشنواره رازیه که در آزمون دستیاری دانشجویان پزشکی غیر آمریکایی تونسته بالاترین رتبه تاریخ این آزمون رو به دست بیاره.

ایشون گفت: در این آزمون تموم شهروندان دیگه کشورها که می خوان دوره دستیاری رو در آمریکا بگذرونن در اون شرکت می کنن و مدبرنیا تونست بالاترین رتبه تارخ این آزمون رو به خود اختصاص بده.

آخوندزاده در مورد خروج نخبگان از کشور گفت: مشاهدات من نشون می دهد که ۵۰ درصد نخبگان کشور که وارد دانشگاه علوم پزشکی تهران می شن، بعد از ادامه تحصیل کشور رو ترک می کنن و این وضع فاجعه باره.

ایشون با اشاره به هزینه ای که کشور واسه تربیت این افراد پرداخت کرده،گفت: به طور میانگین واسه تربیت هر متخصص حدود ۳۰۰ میلیون تومن هزینه می شه و ترک کشور اونا این هزینه رو غیر برگشت می کنه.

قائم مقام معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، اثر منفی دیگه خروج نخبگان از کشور رو فقر ژنتیکی کشور دونست و گفت: این افراد نه فقط خود از کشور می روند، بلکه نسل آینده رو هم از داشتن نخبه محروم می کنن.

ایشون در مورد دلیل خروج نخبگان از کشور می گوید: وقتی که ما به این افراد توجه نمی کنیم و یعنی اونا رو ندیده می گیریم، اونا به جایی می روند که به نخبگان اهمیت داده می شه؛ ضمن اینکه این افراد در خیلی از وقتها مشکل مالی هم ندارن و صرف اینکه بتونن تحقیقاتی در مورد های مورد علاقه شون بکنن، از کشور خارج می شن.

به گفته آخوندزاده واسه جلوگیری از خروج نخبگان کشور چند طرح کلی از طرف وزارت بهداشت در دست اجراست که یکی از اونا ایجاد دوره دکتر محقق با همکاری بنیاد ملی نخبگان، ایجاد ۱۰ آزمایشگاه کامل تحقیقاتی در سراسر کشو و پشتیبانی از ۱۰۰ نخبه کشور به شکل طرح پسا دکترا هستش.

چیجوری سلامت روحی خود رو افزایش بدیم؟

خواص عشق واسه بدن

دیدگاهتان را بنویسید