یوگای خنده چیست؟

یوگای خنده چیست؟

شایدً با فواید یوگا واسه سلامتی آشنا هستین ورزشی که باوجود اینکه خیلی ساده است میتونه شما رو از ان رو به اون رو کنه. هم اینکه براساس تحقیقات زیاد، خنده، درمانی جادویی و واقعیه و از بین برنده استرس، تقویت کننده سیستم دفاعی بدن، افزایش دهنده گردش خون، تولید کننده آندروفین، حفاظت کننده قلب و … است.

what-is-laughter-yogarاین یافته ها در قلب یوگای خنده نهفتهه. یوگای خنده در سال ۱۹۹۵ در هند بوسیله دکتر مادان کاتاریا کشف شد و حالا به عنوان درمانی در مدارس، بخش بیماران سرطانی، زندان ها، آسایشگاه های سالمندان و کالج های محلی به کار می رود.

به گزارش آلامتو به نقل از سالم زی؛ در این مطلب تجربه عملی بونی واگهان در کلاس یوگای خنده و آثار بلند مدت این تمرین حیرت انگیز درخشش داده شده.

کلاس خنده هر هفته در مرکز اجتماعات سیدنی شمالی بوسیله یوسف عمر برگزار می شه. تمرین های بلند خندیدن اون باعث می شه شما هم با جربزه بخندین و دیگه لبخند نزنین. واسه شروع یوسف از ما خواست تا خودمون رو معرفی کنیم و من هم مانند بقیه نیشم تا بناگوش باز بود اما عصبی بودم. با کمی حرکات کششی و ملایم خود رو گرم کردیم و همراه با خوندن ‘هو،هو، ها-ها-ها’ کف می زدیم.

با هم دست دادیم و چند کلمه ای حرف زدیم. بعد با سبکای خنده که واسه تغییر احساسات و آروم کننده حالات روحی طراحی شده بود، آشنا شدیم. سبک ها شامل تارزان، بابون، سیرن، بالون و بوسه ناخوشایند اروپایی که در حال خنده نزدیک هم می شیم و ‘ماچ ماچ’ بود.

کل قضیه عجیب غریب بود. احساس حماقت و خجالت می کردم. نگاهی به ساعت انداختم و به خودم گفتم چیجوری باید یه ساعت تحمل کنم. بعد از نیم ساعت یوسف گفت حالا وقت سرد کردن بدنه چون بعد از این مرحله وارد ‘بخش پر استرس’ می شیم.

به صورت دایره ی شکل نشستیم و بعد از آموزش، در سکوت با همدیگه رابطه چشمی برقرار کردیم. یکی از خانوم ها یه مرتبه شروع به خندیدن کرد. پس از اون دختر دیگری خندید. و بعد نوبت من بود. تنونستم جلوی خنده ام رو بگیرم. هر سه ما تلاش کردیم جلوی خنده مون رو بگیریم، به هم نگاه می کردیم و باز می خندیدیم تا حدی که اشک از چشمامون سرازیر می شد و باز می خندیدیم. خندیدن غیرارادیه، خالصه و مسری. ‘نورون های آینه ای’ ما به کار افتاده بود و احساس می کردم دوباره به ایام کودکی ام برگشته ام.

در آخر یوسف ما رو در جلسه مدیتیشن (مراقبه) هدایت کرد. معمولا من در این بخش ناامید می شوم چون خیلی راحت حواسم پرت می شه و نگران شکمم می شوم که نکنه قار و قور کنه. واسه اولین بار در عمرم، احساس کردم از خود بی خود شده ام و وارد دنیای آروم و خوبی شده ام. در اون دنیا شناور بودم و تمرکز داشتم. بعد از کلاس واقعا احساس خوبی داشتم.

یوسف گفت یکی از فواید دراز مدت کلاس یوگای خنده عادی شدن این احساساته و وقتی که زندگی خوب پیش نره، خواهید گفت زندگی همینه. و واقعا شد. من در ترافیک ماندم و یه ساعت و نیم زمان برد تا به خونه برسم. میگی رو که قبلا واسه شام از یخچال بیرون آورده بودم، گربه خورده بود و من می خندیدم. حالا می توانم بگم کلاس معجزه کرده.

بهترین حرکات یوگا واسه فوتبالیا

فواید ایستادن روی یه پا واسه تناسب اندام

سالم زی یوگا

دیدگاهتان را بنویسید