یاسر رودی در جمع ۱۰ دانشمند برتر جهان

یاسر رودی در جمع ۱۰ دانشمند برتر جهان

10 دانشمند برتر جهان

نشریه «ساینس نیوز» با نظرخواهی از ۳۰ نفر از برندگان جایزه نوبل، ۱۰ دانشمندی که تحقیقاتشون بیشتر از همه مورد توجه این نوبلیست ها بوده رو انتخاب کرده که در جمع اونا دکتر یاسر رودی، فیزیک پیشه جوون ایرونی هم حضور داره.

به گزارش خبرنگار علمی ایسنا، دکتر رودی، محقق ایرونی موسسه علوم اعصاب کاولی و مرکز محاسبات عصبی دانشگاه علوم و فناوری نروژ (NTNU)، خرداد ماه امسال جایزه «اریک کندل ۲۰۱۵» رو که هر دو سال یه بار با مشارکت فدراسیون نوروساینس اروپا در بخش علوم اعصاب اعطا می شه گرفت.

موضوع اصلی تحقیقات ایشون، درک ساختار محاسبات و الگوریتم های مربوط به نتیجه گیری های عددی و آموزش و چگونگی پایه ریزی این محاسبات در شبکه های عصبیه.

یاسر رودی yasser roudi

ایشون با همکاری پروفسور «می بریت موزر» و پروفسور «ادوارد موزر» – برندگان نروژی جایزه نوبل پزشکی ۲۰۱۴ – به یافته های زیادی در مورد درک ساختارهای شبکه (grid) در سیستم های ردیابی شکل های جور واجور پستانداران و کارکردهای حافظه رسیده.

به گفته ی پروفسور ادوارد موزر، یاسر رودی یکی از تک و توک محققان جوون در سطح بین المللیه که هم در مورد علم اعصاب و هم در مورد فیزیک نظری فعالیت می کنه. ایشون با ایجاد فعالیت های مشترک نقش زیادی بر تاثیرپذیری این دو رشته از همدیگه برعهده داره.

پروفسور می بریت موزر هم می گوید: نکته باحال در مورد یاسر اینه که اون می تونه با به کار گیری قوانین پایه ای فیزیک محاسبات ذهنی رو توضیح بده که ممکنه حتی در مورد مواد غیر جاندار هم صدق کنه.

دکتر یاسر رودی که در سال ۱۳۶۰ تو تهران متولد شده، دوره متوسطه رو در دبیرستان البرز و تحصیلات کارشناسی و کارشناسی ارشد خود رو در رشته فیزیک در دانشگاه صنعتی شریف تموم کرده و در سال ۱۳۸۴ موفق به کسب مدرک دکتری از موسسه تحقیقات پیشرفته در تریسته ایتالیا (SISSA) شده.

یاسر رودی yasser roudi

ایشون پس از یه مدت فعالیت در واحد علوم اعصاب محاسباتی Gatsby یونیورسیتی کالج لندن به عنوان محقق پسادکتری به هیات علمی Nordita (موسسه فیزیک نظری نوردیک) که هدف اون پیشرفت تحقیقات فیزیک نظری در کشورای نوردیک (منطقه شمال اروپا و آتلانتیک شمالی شامل دانمارک، فنلاند، ایسلند، نروژ و سوئد) است ملحق شد.

رودی الان در موسسه Kavli و مرکز محاسبات عصبی دانشگاه علوم و فناوری نروژ، موسسه تحقیقات پیشرفته بنیاد Starr در پرینستون و مرکز بین المللی تحقیقات فیزیک نظری عبدالسلام در ایتالیا فعالیت داره.

در صفحه شخصی رودی در دانشگاه NTNU، این رباعی قشنگتر از خیام نیشابوری، خودنمایی می کنه:

«اونا که محیط فضل و آداب شدن

در جمع کمال، شمع اصحاب شدن

ره زین شب تاریک، نبردن برون

گفتن فسانه ای و در خواب شدن»

به گزارش ایسنا، در فهرست ۱۰ دانشمند برگزیده «ساینس نیوز» علاوه بر رودی، ویلیام دتمولد، فیزیکدان تجربی در بخش ذرات بنیادی، بنیامین کیند، پژوهشگر در بخش بررسی تاثیر تغییرات ژنتیکی بر فعالیت سلول های مغزی، ایزاک کیند، محقق در مورد شناسایی زودتر از موعد متعارف سرطان، پریا راجاستوپتی، متخصص علوم اعصاب، استیو رامیرز، متخصص عصب شناس، سارا ریسمن، شیمیدان جوون، فنگ ژانگ که مکانیزمی آسون و دقیق واسه اصلاح ژنوم ها گسترش داده، شینسی ریو، فیزیکدانی در مرزهای گیج کننده کوانتوم و فیزیک عادی و جیا ووئلتز، زیست شناس سلولی که دیدگاه ها رو نسبت به شبکه ی آندوپلاسمی تغییر داده، هستن.

هدف از زندگی چیه و واسه چه هدفی باید زندگی کنین؟

چیجوری ترس از نا امید کردن بقیه رو از بین ببریم؟

ایسنا مطالب باحال روز

دیدگاهتان را بنویسید