گیاه دارویی کاسنی چیست و چه خواصی دارد؟

گیاه دارویی کاسنی چیست و چه خواصی دارد؟

فواید کاسنی

به دنبال یه داروی گیاهی همه کاره هستین؟ کاسنی بهترین گزینه واسه شماس.

کاسنی گیاهی ساقه داره که فواید بسیاری واسه سلامتی داره، از جمله این فواید رفع مشکلات گوارشی، پیشگیری از سوزش معده، کاهش دردهای مفصلی، دفع سموم کبد و کیسه صفرا، جلوگیری از عفونتای باکتریایی، افزایش مقاومت سیستم ایمنی بدن و کاهش دچار شدن به مریضیای قلبی عروقی هستش.

هم اینکه مسکنی طبیعیست و در برابر تشکیل سنگای کلیوی محافظی قوی حساب می شه و فایده هایی بسیاری واسه کاهش وزن داره. مهم تر از همه، این گیاه کوچیک مکملی قوی در برنامه های غذایی حساب می شه.

کاسنی چیه؟

کاسنی در شرایط آب و هوایی متفاوت خوب رشد می کنه و عموما در کنار جاده های اروپا، یعنی مکانایی که واسه اولین بار کشف شد دیده می شه، اما حالا جزء گیاهان بومی آمریکا هم هستش و فت و فراوون در اونجا پیدا میشه.

برگا، شکوفه ها و ریشه کاسنی هر یک به نوبه خود خواص به درد بخور خاصی دارن و در خیلی از فرهنگا برگ های اون به روشی مشابه با برگای اسفناج به مصرف می رسه.

ریشه کاسنی بیشتر به صورت پودر درآمده و جانشین قهوه می شه، که اینجوری بیشتر فواید اون حفظ می شه. کاسنی هزاران سال به عنوان مسکنی گیاهی در درمان مریضیای جور واجور مورد استفاده قرار گرفته و امروزه ارزش اون به اثبات رسیده.

ارزش تغذیه ای کاسنی

کاسنی منبعی فوق العاده از ویتامین و مواد معدنیست از جمله روی، منیزیم، منگنز، کلسیم، آهن اسید فولیک هم اینکه ویتامین A،۶B،C،E وK. این فواید هم اینکه فوایدی که در زیر میگن مهم ترین عواملی هستن که کاسنی رو ماده ای مهم واسه سلامت بدل می کنن.

۹ خاصیت گیاه کاسنی

در ادامه به بررسی خواص کاسنی میپردازیم:

خواص گوارشی کاسنی:

یکی از شایع ترین دلایل جا دادن کاسنی در رژیم غذایی تاثیر اون در بهبود کارکرد سیستم گوارشی هستش. کاسنی شامل اینولینه که پروبیوتیکی قویست.

پروبیوتیکا طبقه خاصی از باکتریا هستن که بر خلاف دیگه باکتریا که موجب مریضی میزبان می شن، در واقع واسه میزبان مفیدن. اینولین به مقابله با بعضی باکتریای مربوط به روده و گوارش می پردازه از جمله مریضی رفلاکس اسیدی، سوء هاضمه و سوزش معده چون کاسنی، فعالانه اندازه اسیدی بودن بدن رو کم می کنه.

کاسنی واسه بیماریهای قلبی:

اینولین فقط واسه سیستم گوارشی به درد بخور نیس، دلایلی مربوط به کم شدن اندازه کلسترول مضر (LDL) بدن هم هست. این ماده شیمیایی مضر در خون که به LDL معروفه یکی از دلایل کلی تصلب شریان و فشار خون بالاست چون وقتی که به سرخرگا و سیاهرگا می رسه انگار مانع از گردش خون می شه.

هم اینکه می تونه ایجاد کنندهِ حمله های قلبی و مغزی شه. نکته بسیار باحال اینکه، فعالیت معبر شیمیایی خاص اینولین واسه کاهش ماده شیمیایی موسوم به کلسترول مضر نادره، مگه اینکه فرد کربوهیدرات زیادی مصرف کنه پس در این مورد تاثیر اون خیلی هم به درد بخور نیس. با این وجود تحقیقات بیشتری در دست انجامه تا مشخص شه که چیجوری کاسنی می تونه در بهبود مریضی قلبی اثر داشته باشه.

هم اینکه کاسنی پر از فنول هاست که در بررسیای زیادی اثبات شده که از جمله عواملیست که مانع از لخته شدن خون و بی نظمی ضربان قلب می شه. فنولا خواص آنتی اکسیدانی دارن و تحقیقات نشون دهنده اون هستش که مصرف قهوه با عصاره کاسنی به طور زیادی، بیشتر از قهوه های عادی توازن سلولای خون و پلاسمای خون رو در بدن بهتر کرده و احتمال بروز مریضی قلبی عروقی رو کم می کنه.

فواید کاسنی واسه پیشگیری از سرطان:

با اینکه هنوز تحقیقات در مورد اثرات کاسنی واسه اثبات کارکرد دقیق پیشگیری از سرطان انجام قبول می کنه اما تحقیقات در مورد شکلای جور واجور سرطان نشون میده که عصاره کاسنی موجب کاهش رشد تومورهای سرطانی می شه.

گزارشات گذشته نشون دهنده اون هستش که شهد موجود در کاسنی از کیفیتی برخورداره که اجازه رشد به تومورها نمی ده و از خواص آنتی اکسیدانی برخورداره. پلی فنولا و phytochemicals کاسنی، تاثیر خوبی بر پیشگیری از نوعای جورواجور سرطان از جمله سرطان سینه و سرطان های مربوط به روده نشون دادن.

کاهش دردهای مفاصل با گیاه کاسنی:

کاسنی به طور سنتی واسه درمان آرتروز استفاده کرده می شد، و تحقیقات نشون دادن که کاسنی به طور زیادی دارای خواص ضدالتهابی هستش که به خاطر همین موجب کاهش دردهای مفصلی – استخوانی می شه.

در تحقیقات انجام شده در سال ۲۰۱۰ ، گزارشات نشون دهنده اون هستش که ۷۰٪ از مریضایی که از دردهای مفصلی-استخوانی رنج می بردن و با کاسنی تحت درمان قرار گرفتن و به طور قابل توجه ای دردهایشان بهتر شد. هم اینکه کاسنی رو عموما واسه کاهش دردهایی که عامل التهابی داره، دردهای ماهیچه ای و درد مفاصل میشه مصرف کرد.

کاسنی و کاهش وزن:

کاسنی منبعی به درد بخور واسه فروکتوزه و اینولین به خودی خود شکلی از فیبر طبیعیست که اگه در برنامه غذایی گذاشته شن به کنترل و کاهش وزن کمک زیادی می کنن. هر دوی این اهداف به تنظیم گرلین که اولین اسید آمینه ایه که با احساس گرسنگی و رفتارای غذاجویانه ربط داره، کمک می کنه.

مصرف کاسنی موجب کاهش ترشح هورمون گرلین و منتهی به کنترل پرخوری و ایجاد احساس سیری یا پری شکم می شه، که اینم جهت با تلاش واسه کاهش وزنه!

درمان یبوست با کاسنی:

دوباره، اینولین نقشِ فیبر طبیعی – که از بهترین امتیازات کاسنیست- رو واسه کاسنی خورها اجرا می کنه! فیبر موجب تحرکات روده می شه، حرکات حلقوی اونو زیاد کرده و ترشحات اسید معده رو بالا می بره.

از پایه بدین معناست که عمل هضم کلا بهتر شکل میگیره و یبوست تا حد زیادی کم میشه. وقتی که روند هضم منظم و روان بمونه، زمینه دچار شدن به مریضیای روده و دیگه امراض از جمله دل درد و سرطان روده در افراد کم میشه.

خاصیت کاسنی واسه سیستم ایمنی:

کاسنی دارای خواص به درد بخور فراوانیست که اونو به تقویت کننده ای قوی واسه سیستم ایمنی بدن بدل می کنه.

اثرات آنتی باکتریال نیرومندی روی بعضی از باکتریای خطرناک و مقاوم از خود نشون میده. اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین پلی فنول موجود در کاسنی نقش آنتی اکسیدانی و زدایندگی رادیکالای آزاد در رگای خونی که ایجاد کننده انوع مریضیا یا امراضه، رو اجرا می کنه، از جمله این مریضیا میشه به مریضیای قلبی و سرطان اشاره کرد.

فایده کاسنی واسه بهبود اضطراب و دلهره:

کاسنی خواصی مثل داروهای مسکن داره که اضطراب رو کاهش داده و ذهن رو آروم می کنه، پس استرس و اثرات خطرناک اون بر بدن رو نابود می کنه. عصاره ریشه کاسنی به دلیل خواص آرامش بخشی به خواب راحت کمک می کنه و از خیلی از قرصای خواب آور عادی سالم تره.

کاهش استرس و اضطراب خطر دچار شدن به مریضیای قلبی، نبود توازن هورمونا، مرض بی خوابی، نابودی کارکرد شناختی و پیری زودرس رو تا اندازه ای کم می کنه.

سلامت کلیه ها با مصرف کاسنی:

عصاره ریشه کاسنی به عنوان دارویی ادرارآور استفاده میشن که به دفع بیشتر ادرار کمک می کنه. دفع دائم سالم و تکراری ادرار به دفع سموم بدن که در کبد و کلیه ها ذخیره شده کمک می کنه و مانع از مریضیای خطرناکی که بر اثر انباشته شدن سموم در بدن ایجاد میشه می شه.

هم اینکه دفع تکراری ادرار، وزن آب بدن رو متعادل می سازه و حتی موجب کاهش چربیا در بدن می شه، در حدود ۴٪ از حجم ادرار رو چربی تشکیل میده که امکان انباشته شدن این چربیا در جاهای جور واجور بدن هست!

هشدارهای قابل توجه درباره کاسنی:

با اینکه میشه امتیازات زیادی واسه کاسنی شمرد، اما در صورت بارداری مصرف زیادتر از اندازه اون غیرمجازه، چون ممکنه موجب خونریریزی شه و احتمال سقط جنین غیرعمدی رو زیاد کنه. با اینکه تحقیقات در این مورد کافی نیس اما همون تحقیقات نشون میده که در دوران شیردهی هم مصرف زیادتر از اندازه اون ممنوع هستش چون کاسنی از راه شیر مادر به کودک منتقل می شه.

علاوه بر این، این گیاه رابطه مستقیمی با گیاه ابروسیا، گل همیشه بهار و گل مروارید داره پس اگه به این گیاهان عکس العملای آلرژیک نشون می دین، امکان بروز این عکس العملا با مصرف کاسنی هم هست. با دکتر خود مشورت کنین یا پنل بروزرسانی شده آلرژی همیشه همراه خود داشته باشین تا دچار عکس العملای آلرژیک نشید و قبل اینکه ماده غذایی جدیدی به برنامه غذایی خود بیافزائید، با دکتر خود مشورت کنین. و در آخر، اگه از سنگ صفراوی رنج می برید، مصرف زیادتر از اندازه کاسنی این مشکل رو شدید شدن می کنه پس به طور قطع با دکتر خود در این باره صحبت کنین، حتی اگه این مشکل مربوط به چند سال پیش باشه.

در کنار همه این موارد، عصاره کاسنی رو به غذا، قهوه یا هر اون چیزی که میل می کنین، بیافزائید و از فواید فوق العاده ای که این ماده براتون به ارمغان میاره، لذت ببرین!

خواص مدیتیشن واسه پوست و زیبایی

امتیازات مدیتیشن

مجله سلامت گیاهان دارویی

دیدگاهتان را بنویسید