گیاهی که عاشق الماس است!

گیاهی که عاشق الماس است!

محققان یه گیاه خاردار شبه نخل رو در غرب آفریقا شناسایی کرده ان که فقط در نزدیکی الماس رشد کرده و می تونه به بهترین دوست شکارچیان این سنگ مهم تبدیل شه.

به گزارش آلامتو به نقل از ایسنا، گیاه Pandanus candelabrum به خاک های غنی از کیمبرلیت علاقه مند بوده که یه جور سنگ آذرین مربوط به الماسه.

این گیاه مخصوصا در لیبی موجود بوده و می تونه به ابزاری کلیدی واسه جویندگان الماس تبدیل شه.

قبل از این گیاهان دیگری شناسایی شده بودن که با عناصری مانند مس اشاره داشتن و از اون ها به عنوان geobotany یاد می شه.

اما بنظر می رسد که Pandanus candelabrum اولین گونه گیاهیه که روی معادن بالقوه الماس می روید.

الماس که در اعماق صدها کیلومتری زمین شکل می گیرد، بوسیله لوله های کیمبرلیت به سطح آورده می شه. لوله های کیمبرلیت، ستون های سنگ های آتشفشانی هستن که از فوران های باستانی بوجود اومده ان.

دکتر استفان هاگرتی از دانشگاه بین المللی فلوریدا در میامی، اولین فردی بود که گیاه نامبرده رو در نزدیکی این لوله های نادر شناسایی کرد.

لوله های کیمبرلیت ممکنه تقریبا بزرگ باشن که نمونه کشف شده بوسیله دکتر هاگرتی از عرض ۵۰ متر و طول ۵۰۰ متر بهره مند بود؛ اما این لوله ها کم پیدا بوده و تنها ۱۰ درصد اون ها دقیقا از الماس بهره مند هستن که از اون میان، تنها ۱۰ درصد اون ها دارای الماس خوب و باکیفیت هستن.

به نظر می رسد که این گیاه از منیزیوم، پتاسیم و فسفر موجود در خاک کیمبرلیت تغذیه می کنه.

از امتیازات این گیاه می توان به مقرون بصرفه بودن اون در کار حفاری واسه الماس اشاره کرد، چون مناطق کمتری در جست وجو واسه این سنگ مهم مورد جستجو قرار می گیرن.

این یافته ها در مجله Economic Geology منتشر شده.

ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید