گیاهان دارویی برای پوست و زیبایی

گیاهان دارویی برای پوست و زیبایی

گیاهان دارویی واسه پوست و زیبایی

به کار گیری گیاهان دارویی کار رایجیه مخصوصاً در ایران. در این مقاله می خوایم بالاتر از استفاده کننده باشیم؛ ۷ گیاه معرفی شده این مقاله رو می تونین در خونه پرورش بدید و از خواص اونا بهره ببرین.

به گزارش آلامتو و به نقل از آی بانو؛ شما هم خواهان پوستی قشنگتر و سالم هستین؟ داروخونه و مراکز مراقبت پوست رو از یاد ببرین و به این گیاهان که بهترین مراقبان پوست هستن، مراجعه کنین.

گیاهانی با خواص دارویی واسه پوست

گیاهانی که در باغچه یا پشت پنجره ی خودتون پرورش می بدید، می تونن خیلی از مشکلات پوستی از جوش تا قارچ انگشت شصت پا رو برطرف کنن.آنتونیا بالفور، مدیر مرکز پوست ینگ یانگ و متخصص طب گیاهی و سوزنی عقیده داره که پرورش اونا در خونه نه فقط این توانایی رو به شما می دهد تا کیفیت و پاکی اونا رو زیر نظر داشته باشین، بلکه تجربیات درمانی شما هم افزایش می دهد.

اون خاطر نشون می سازه که مشاهده ی روند رشد گیاهان تازه و تبدیل اونا به محصول مراقبت از پوست بسیار لذت بخشه. همین امر موجب می شه تا احساس عمیق تر و سرحال تری به این اجناس پوستی داشته باشین.

همون طوری که بالفور نغمه های زیادی در ستایش آلوئه ورا واسه درمان آفتاب سوختگی، نیش خوردگی ها و خارش سر داده بود، اضافه کرد که گیاه آلوئه ورا فقط یه نمونه از هزاران گیاهِ دارای خواص درمانیه که هم در داخل و خارج از خونه بار می دهد. اینجا چند نمونه از عالی ترین گیاهان خونگی دارای خواص دارویی واسه پوست رو ذکر می کنیم.

آویشن

مثل دیگه گیاهان خونواده ی نعناع از جمله رزماری، مریم گلی و سنبل بنفش، این گیاه معطر هم پر از ترکیبات نافعی به نام فنول هاست. در تحقیقات جمع کثیری از محققان دانشگاه متروپولیس مشخص شد که تاثیر ترکیبات موجود در آویشن بیشتر از تاثیر ترکیبات موجود در بنزوئیل پرواکسید یعنی ترکیبات موجود در بیشتر کرم های ضدآکنه ، بر نابودی باکتری های عامل بروز جوش و جوش اثر میذاره.

جفت و جور ی محصول زیبایی: آویشن از نور کامل خورشید و خاک خشک لذت می برد. برگ های اون رو به مدت ۲ هفته در سرکه ی سیب بخوابونین و بعد از سرکه خارج کنین. از مایع حاصل واسه درمان لک های بر جای مونده از جوش های مزاحم استفاده کنین و یا روزانه واسه پاک سازی صورت و دفع جوش های چرکی از اون بهره ببرین.

برگ بو

در یکی از تحقیقات انجام شده روی حیوانات که در مجله ی طب مکمل و جانشین به چاپ رسید مشخص شد که اضافه کردن این گیاه خوش رایحه به غذای حیوانات موجب تولید سلول های کلاژنی و منتهی به تسریع درمون زخم ها شده و التهاب رو آرامش می بخشه. همین خواص آنتی باکتریالی، ضدقارچی اثرات مشابهی بر آدم داره و مانع از عفونت به وجود اومده بوسیله گاز حشرات و بریدگی ها می شه.

جفت و جور ی محصول زیبایی: گیاه برگ بو رو در برابر نور خورشید نگه دارین و خاک اون رو همیشه مرطوب کنین. اجازه بدید برگ ها به مدت ۱۲ ساعت خشک شن، بعد به مدت ۱ ماه در روغن زیتون بخوابونین. پس از یه ماه از روغن زیتون خارج کرده و مستقیما روی محل آسیب دیده بذارین.

بابونه

بیشتر علاقمندند تا این گیاهِ محبوب جهان غرب رو به عنوان چای مصرف کنن تا خواب راحتی در شب داشته باشن. اما گل های سفید و زرد مروارید مانند این گیاه دارای خواص ضدالتهابی هم می باشه که قرمزی پوست رو کاهش داده و سوزش های به وجود اومده بوسیله التهابات پوستی رو آرامش می دهد. در یکی از تحقیقات منتشر شده در مجله ی پوست درمانی برزیل آورده شده که بابونه ی آلمانی(نوع انگلیسی اون هم هست) سریع تر از درمان با کورتیکو-استروئید موجب درمون زخم ها می شه.

جفت و جور ی محصول زیبایی از بابونه: گیاهی مقاوم، که تحمل فوق العاده ایی در برابر خکشسالی داره، واسه مراقبت از بابونه ی آلمانی فقط کافیه اون رو در مکانی آفتاب گیر بذارین. وقتی که شکوفه زد، گل های اون رو به مدت ۱۲ ساعت روی حرارت خشک کنین، بعد به مدت ۱ ماه اونا رو درون روغن بخوابونین.

تاثیر روغن زیتون بیشتره. یا اگه مستعد جوش هستین، از روغن جوجوبا استفاده کنین. اونا رو از روغن خارج کرده و استفاده کنین.

گشنیز

گشنیز واسه بعضی طعمی بسیار مورد پسند و دلپذیر و واسه بعضی تهوع آوره که این به ذائقه و ژن های شما بستگی داره. اما جدا از علاقه ی شما به طعم گشنیز، شما می تونید از خواص ضدعفونی کنندگی و ضدقارچی اون واسه رفع مشکلات پوستی بهره مند شید.

در یکی از تحقیقات اسکاتلندی مشخص شد عصاره ی روغن این گیاه، که با نام گشنیز شناخته می شه، به شکل قابل توجهی در پیشگیری از رشد ۲۶ نوع میکروارگانیسم ها(ویروس ها و تک یاخته ها) موثره.

جفت و جور ی محصول زیبایی: اجازه بدید گشنیز در مکانی آفتاب گیر و در خاکی به طور کامل خشک رشد کنه. برگ های خردشده ی گشنیز تازه رو با آب لیمو مخلوط کرده، مثل خمیر درآرین و روی جوشهای سر مشکی یا سرسفید چرکی بذارین. قبل از آبکشی اجازه بدید به مدت ۳ تا ۵ دقیقه روی نقاط جوش بمونن و خاصیت درمانی خود رو نشون بدن.

گل حنا (Impatiens Balsamina)

قارچ ناخن نه فقط شرم آوره بلکه مشهوره که درمان اون بسیار سخته. این گلِ هرساله ی باغچه که با نام های مختلفی که همه به معنی گل حناست، شناخته می شه، قارچ کشی طبیعی رو به عنوان درمان پیشکش می کنه.

جفت و جور ی محصول زیبایی از حنا: گل حنا رو در خاکی مرطوب که آفتاب فراوون یا کمی سایه داره، بکارید. گل های اون رو به مدت ۲ هفته در سرکه بخوابونین، بعد از تموم شدن دو هفته، هر روز ناخن های خود درون محلول فرو ببرین تا درمان صورت پذیرد. واسه تسریع طول درمان، قبل از خواب ناخن های خود رو در درون محلول فرو ببرین و بعد با یه پلاستیک روی اون رو بپوشونین و با همون بخوابین تا تاثیر مواد در طول شب بر انگشتان شما حاصل شه.

گل همیشه بهار (Calendula)

آخرین تحقیقات انجام شده در استرالیا نشون دهنده اون هستش که عصاره ی این گیاه، که عموما با نام گل همیشه بهار خونده می شه، از سلول های پوستی در برابر چروک به وجود اومده بوسیله رادیکال های آزاد مواظبت می کنه. محققان می گن که آنتی اکسیدان های موسوم به اسید فنولیک و فلاونوئید گلیکوساید ها در گلبرگ های زرد و نارنجی روشن گیاه خفته س.

جفت و جور ی محصول زیبایی از گل همیشه بهار: رشد بهتر این گیاه در آفتاب کامل یا کمی سایه و با خاک مرطوب اتفاق می افتد. گلبرگ ها رو به مدت ۱۲ ساعت خشک کرده و به مدت ۱ ماه درون روغن دانه های meadowfoam یا روغن دانه رز بخوابونین. بعد روزانه سرم جفت و جور شده رو به زیر و دور و بر چشم ها بمالید تا جای پای کلاغ مشکی ها از دور و بر چشم محو شه.

خاصیت شنبلیله خشک شده چیه؟

خواص عصاره و ریشه شیرین بیان

آی بانو درمان خونگی زیبایی پوست سلامت پوست گیاهان دارویی

دیدگاهتان را بنویسید