گیاهان دارویی برای تقویت حافظه

گیاهان دارویی برای تقویت حافظه

تقویت حافظه

به کار گیری گیاهان واسه درمان بیماریای جور واجور از زمانای قدیم عادی بوده و هنوزم از گیاهان دارویی در درمان بعضی از بیماریا استفاده میشه…

مهمترین دلایلی که بعضی از گیاهان دارویی رو واسه تقویت حافظه و رفع نسیان یا فراموشی مناسب ساخته عبارتند از :

 

  ۱- وجود مقادیر زیادی لیسیتین که یه چربی فسفر دار بوده و واسه تقویت سیستم اعصاب مرکزی و قوای فکری بسیار لازم وحیاتیه .

 

۲- بالا بودن اندازه فسفر ، پتاسیم ، منیزیم ، اهک ، گوگرد ، کلر ، سدیم ، آهن در این گیاهان .

 

 ۳-وجود خاصیت ضد افسردگی ،ضد ضعف عصبی و هم اینکه خاصیت کم کننده علایم استرس (فشار روانی )در بعضی از این گیاهان.

 

 ۴- طبیعت گرم و خاصیت تحریک کنندگی بالایی که در بعضی از این گیاهان هست .کمک زیادی به تحریک مغز وقوای فکری و در نتیجه افزایش اندازه بازدهی قسمتهایی که کار باز یابی و نگهداشتن اطلاعات در پیدا کردی رو رو دوش دارن

 

 ۵-وجود مقادیر زیاد قند طبیعی در این گیاهان یا میوه ها که مغز بیشترین نیاز رو به اونا داره .

 

۶-اثر مستقیم و فوری گیاهان و میوه ها با طبیعت گرم در خنثی کردن علایم افسردگی ، ضعف اعصاب ،کندی ذهن ،پایین بودن کارکرد مغز و….و کمک به برطرف شدن این علایم .

 

 بهترین گیاهان و میوه های مقوی حافظه:

 

 • آویشن

طبیعت گرم،خاصیت محرک سیستم عصبی  مرکزی و مقوی اعصاب و هم اینکه قدرت تحریک کنندگی بالایی که به دلیل وجود تیمول که از مواد موثره این گیاه حساب می شه . در ان تا ثیری موندگار در تقویت قوای فکری و مغزی و کمک به کار این قسمت از بدن داره . آویشن به دلیل عطر نافذ به صورت دمکرده یا جوشونده مصرف گردیده و هم اینکه موجب ضد عفونی کردن مجاری تنفسی و سینوسهاو درمان برونشیت و آسم (تنگی نفس )بسیار موثره .

 •  اسطوخودوس

اگه دچار سردردای عصبی و فراموشی و کندی ذهن گردیده اید از مصرف گل اسطو خودوس که تازه اونرو خشک کرده و به صورت پودر در اورده با کمی پودر کندر و مقداری عسل به حالت خمیر در اورده اید افسوس نورزید این گیاه خوش عطر یکی از بهترین گیاه ها نیه که از قدیما تا کنون جهت درمان شکلای جور واجور بیماریها ذهنی و مغزی از جمله مالیخولیا ، مانیا ، صرع ،سرگیجه ،عقب موندگی ذهنی و نسیان (فراموشی ) از راه طبیبان یونانی وایرانی تجویز شده و مورد استفاده قرار می گرفته .

 •  اکلیل کوهی

رزماری یا اکلیل کوهی گیاهیه که دستگاه عصبی رو تحریک وتقویت می کنه و از اثری عجیب در تقویت حافظهو قدرت ذهنی داره. طبیعت گرم و خشک و طعم تند و تیز و خاصیت محرک دستگاه عصبی و گردش خون این گیاه دلیل شده که دارویی به درد بخور و موثر جهت درمان بیشتر بیماریها و مشکلات عصبی و مغزی از جمله افسردگی ، میگرن عصبی و استرس و ضعف قوای فکری و فراموشی باشه .

برا یتهیه شربت از این گیاه کافیه که مقدار ۳۰ گرم اکلیل کوهی خشک رو به همراه یه لیتر اب گرم و مقداری عسل بجوشونین و مقداری بهار نارنج هم به ان اضافه کرده و هر ۸ ساعت یه لیوان بخورین .

 •  انجیر

وجود در صد بالایی از مواد قندی به طور که در صد گرم انجیر حدود ۶/۷ میلی گرم قند طبیعی هست . ومصرف ان با کارای فکری می تونه بسیار به درد بخور باشه . دارای ویتامینها آ و ب و ث و مواد معدنی مثل آهن ،برم ، منگنز ، گوگرده که همه واسه بدن و سلولهای مغزی به درد بخور هستن .

 •  بادام

وجود ۵۴ در صد روغن و ۲۴در صد مواد نشاسته ای و مقداری قند و صمغ و هم اینکه در صد بالایی از املاح مثل فسفر ، منیزیم ، پتاسیم ، گوگرد و آهن و ویتامین نیاسین در میوه شیرین بادام هر چندانرا کمی سنگین و دیر هضم واسه معده ساخته ولی یکی از بهترین مواد طبیعی مقوی مغز و سلولهای دستگاه اعصاب مرکزیه.

 •  جین سینگ

جین سینگ که ریشه گیاهیه چینی و مثل هویج زرد رنگه به اندازه ای از نظر ارزش غذایی بالاست که به نام ریشه زندگی لقب گرفته . و از ان واسه تقویت جسم و ذهن استفاده می کنن .

 •  جینکو

جینکو بیلو با به درخت معبد می شناسنش . یه گیاه مقوی حافظه هستش .قسمت مورد استفاده دارو ان برگهای این گیاه س که خاصیت ریلکس کننده (آروم بخش )داره و موجب جریان خون بیشتر در سلولهای مغزی می شه .و جهت مقابله با الزایمر در پیری بکار میره .

 •  چغندر

با مقدار زیاد فسفر و قند این گیاه کمک زیادی به مغز و درک مطالب و خاطرات و ثبت و ضبط مطالب می کنه . از طرف دیگه در درمان کم خونی و ضعف عمومی بدن مخصوصا در ناحیه سلولهای مغزی کمک می کنه . اندازه فسفر ۱۰۰ گرم ریشه چغندر ۵۵ میلی گرمه .

 •  خردل

سبزی خردل غنی ترین اصل اهک غذاییه . از نظر ویتامین آ وث و آهن و کلسیم بسیار غنیه . طبیعت گرم و تند و تیز و وجود اسانس فرار و معطری که در خردل و دانه های ان هست این گیاه رو جهت تحریک سلولهای معده مناسب ساخته.

 •  زعفران

معروفیت زیادی در تقویت اعصاب ،کمک به تحریک سلولهای مغزی و تقویت اون و هم اینکه تقویت حافظه داره . ابن سینا حکیم عالیقدر مصرف زعفران رو با کمی کندر و عسل به صورت خمیر جهت رفع کندی ذهن تجویز کرده .

این گیاه گرم وخشک بوده دارای خاصیت شادی بخش وتقویت کننده حواس و مغز و تنظیم کننده سلسله اعصابه . زعفران خواب اور بوده و در رفع تشنج که اصل اون تحریکات مغزه بسیار موثره جهت تقویت حافظه ۴ گرم زعفران با ۱۰ گرم کندر و ۱۰ گرم زنجفیل  رو ساییده و با ۱۰۰ گرم عسل به صورت قرص در اورید .

 • سعد کوفی

اثرات بسیار مفیدی روی حافظه و نابود کردن کنه ذهنی و فراموشی داره . خوردن سعد پودر شده به همراه پودر زعفران و مویز خشک و کمی عسل در طول ۴۰ روز متوالی هر روز یه قاشق مربا خوری صبح ناشتا در رفع فراموشی و حواس پرتی بی نظیره .

 • سیر

وجود ماده ای به نام الیسین که موجب خاصیت انتی بیوتیکی در سیر شده و بوی ان هم مربوط به این ماده س . و هم اینکه روغن فرار موجود در سیر که الیله سولفید اسمشه از یه سو و غنی بودن این گیاه از سولفور و فسفر و اهن و کلسیم یبب شده که از هر ماده مقوی ضد میکروبی شناخته شده دیگری بهتر و موثر تر بوده و حتی الیسین موجود در ان قویتر از پنی سیلین باشه .

 

تنظیم و بازنشر : آلامتو
منبع : سلامتستان

تقویت حافظه دارو سلامتستان گیاهان دارویی

دیدگاهتان را بنویسید