گپ کوتاه، واقعا فوایدی هم دارد!

گپ کوتاه small-talk

وقتی با همکارتون هردو منتظر آسانسور وایس تاده اید، از همکارتون درمورد برنامه آخر هفته اش می پرسید، یا درمورد هوا، نتیجه فوتبال و حال همسرش می پرسید با این که واقعا این اطلاعات به دردتون نمی خورد، اما دلیلی داره.

گفتگوی کوتاه، قابل پیش بینی و حتی بعضی وقتا ناراحت کننده س، اما در عین این که بی ارزش، واقعا یافته های مثبتی هم می توان از این گپ های کوچیک بدست آورد.

گپ زدن یه آیین انسانیه.

گفتگوی کوتاه، غفلتی فرهنگی درمورد مکالمه س و این خبر خیلی هم بد نیس. گپ، شکلی از مکالمه س که پرداختن به اون راحته و شکل گیری احساس اجتماعی رو تقریبا آسون می کنه. دیوید رابرترز می نویسد، گپ کوتاه، از جنبه های زیادی، عمیق و ناپیمودنیه، اما موجب رابطه اولیه و گفت و شنود ثانویه می شه:

اولین نقش گپ کوتاه، اجتماعیه، چیزخاصی نگفتن اما کاری کردن، مثلا ایجاد تماس، تاکید و تایید دوباره عضویت مشترک تو یه جمع معمولی( هرچیزی می تونه باشه)، بیان احساسات مثبت( و درنتیجه کاهش ترس و تهدید)، نشون دادن علاقه و توجه، و چیزای دیگه ای به جز اینا. این ها چیزای بی اهمیتی نیستن، ابدا کوچیک نیستن، اما در درونمایه های معنایی ارتباطی، باهم متفاوتند.

گپ کوتاه، ناآشناها رو به هم رابطه می دهد.

تحقیقات نشون داده، این رابطه می تونه، شادترتان کنه. پژوهشی که رفت و آمدکنندگان یه قطار رو بررسی کرد، نشون داد اونایی که درگفتگوهای کوتاه برپایه تعاملات اجتماعی با ناشناس ها شرکت می کنن، نسبت به کسائی که درتنهایی و تنهایی تردد می کنن، قطارپیمایی مثبت تری دارن.

قابل قبول هم هست، به مکالمات با ادب ای که بین پیاده روی با همسایه تون داشتین فکر کنین یا کلماتی رو که دردیدار با یه آشنا درمترو ردوبدل کردین به یاد بیارید. موضوعات این گفتگوها هیچ وقت دخالت آمیز نیستن اما این عمل و عکس العمل خیلی بهتراز اینه که طول روز رو تنها باشین.

گپ کوتاه، می تونه به نفع شغل تون باشه.

وقتی مصاحبه شغلی دارین، خیلی کم احتمال داره که با فرد مصاحبه کننده که درآن طرف میز نشسته، آشنا خارج بشید. استفن کی، موسس شرکت inventRight در Entrepreneurبه این نکته اشاره می کنه اگه می خواهید شغل تون رو پیشرفت بدید، مهمه که دراین مکالمات کوچیک راحت باشین. گپ کوتاه، کلید ایجاد تماس با دیگرونه و همین می تونه منتهی به فرصت های بسیاری شه.

پس چیجوری بفهمین که کجاها در ایجاد گپ کوتاه یه سوپراستار هستین؟ استفن کی می نویسد:” من روابط تجاری محکم و پایداری برقرار کرده ام چون واسه تماس با افراد دور وبر م به اندازه کافی پردل و جربزه بوده ام. من درمورد اونا کنجکاو و علاقه مند بودم”.

به عبارتی دیگه، زمینه مشترک با کسی پیدا کنین؛ موسیقی، علاقه مندی های شغلی، چیزی که هردوی شما درآن مشترک باشین. هممون انسانیم و اگه این روش جواب نده، همیشه گزینه گفتگو درمورد آب و هوا هست.

هدف از زندگی چیه و واسه چه هدفی باید زندگی کنین؟

چیجوری ترس از نا امید کردن بقیه رو از بین ببریم؟