گوگل قصد تولید خودروی بدون راننده را دارد

گوگل قصد تولید خودروی بدون راننده را دارد

شرکت گوگل می خواد به جای بهبود خودروهای ساخت دیگه شرکتا، خودش، خودروی بدون راننده بسازه و به بازار عرضه کنه.

به گزارش آلامتو به نقل از مهر، “سرگئی برایان” از بنیانگذاران شرکت گوگل، تو یه نشست خبری در کالیفرنیا اعلام کرد : این شرکت تصمیم گرفته با به کار گیری فناوریایی که در دسترس داره، خودش مبادرت به تولید خودروی بدون راننده کنه.

این خودرو میتونه بدون اینکه سرنشینان اون دخالتی در هدایت خودرو داشته باشن، راه مورد نظر رو تشخیص داده و بپیماید.

تصاویری که از خودروی مورد نظر گوگل منتشر شده خودروی کوچیکی رو نشون می دهد که ظاهری اطمینان بخش و “دوستانه” داره تا به اصطلاح ترس مردم رو بریزه و اونا رو به پذیرش فناوری خودروی بدون راننده تشویق کنه.

برایان اضافه کرد:”هممون در مورد برنامه ساخت این خودرو بسیار هیجان زده هستیم چون اجرای اینجور طرحی باعث پیشرفت سریع در فناوری خودروسازی بدون راننده می شه هر چند ما از امکانات و محدودیت های این فناوری الان خوب آگاهیم.”

هدف از تولید و عرضه این اتومبیل “بهبود شرایط زندگی مردم” از راه نوآوری در صنعت حمل و نقل عنوان شده.

شرکت گوگل در نظر داره ظرف یه سال این طرح رو تکمیل و خودرو بدون راننده رو تولید کنه. در مرحله اول، قراره حدود یکصد دستگاه از این نوع خودرو تولید شه و پس از کشف و رفع نواقص احتمالی، گوگل تولید انبوه این خودرو رو شروع می کنه.

خودروی مورد نظر گوگل که شاید بشه اونو “خودروی خود ران” نامید، یه خودرو کوچیک دو نفره با موتور برقیه و به خاطر رعایت اصول ایمنی، در اول سرعت اون از چهل کیلومتر بیشتر نخواد بود.

این خودرو دارای هیچ وسیله ای واسه هدایت و کنترل دستی نیس و تنها یه تکمه “حرکت – توقف” واسه استفاده سرنشینان در اون نصب می شه. البته در مراحل آزمایشی، امکانات هدایت دستی هم در خودرو نصب می شه تا در موارد اضطراری، استفاده بشه، مانند امکاناتی که در اتومبیلای آموزش رانندگی در اختیار مربی قرار داره.

وسایل “اضطراری” هدایت خودرو به شکلی جفت و جور شده که بشه اون رو خیلی راحت در اتومبیل نصب و جدا کرد و با افزایش اعتماد به نفس کاربران، انتظار می رود که اونا تمایلی به به کار گیری این امکانات نداشته باشن.

خودرو گوگل

قسمت جلوی خودرو با در نظر گرفتن بیشترین حد ایمنی واسه عابران و سرنشینان در صورت تصادف ساخته شده. واسه این منظور، در محل سپر، یه جور ماده نرم اسفنجی قرار داره و شیشه جلوی اتومبیل هم انعطاف پذیره طوری که در صورت برخورد سر عابر یا سرنشین با اون، آسیب کمتری به شخص وارد شه.

در ساختن این خودرو، ترکیبی از فناوری حسگرهای راداری و لیزری همراه با دوربین دیجیتال به کار می رود تا خودرو بتونه با تشخیص جهت و مشکلات، در راه مورد نظر حرکت کنه.

این خودرو با به کار گیری نقشه شهری گوگل حرکت می کنه و واسه این منظور، نقشه مشخصی برنامه ریزی شده و به خاطر آزمایش، در خودروهایی که گوگل الان واسه نقشه ورداری به کار می رود مورد استفاده قرار گرفته.

به گفته منابع گوگل، مدل ابتدایی خودروهای بدون راننده ساخت شرکت تا کنون حدود یه میلیون کیلومتر راه کم ترافیک رو بدون کنترل راننده پیموده س و تحقیقات الان در صدد برابری این فناوری واسه استفاده در ترافیک شهریه.

اعلام ساخت خودروی بدون راننده بوسیله گوگل عکس العمل های متفاوتی رو برانگیخته س.

طرفداران اینجور طرحی اون رو “انقلابی” در صنعت حمل ونقل توصیف کرده و گفته ان که خودروهای جدید باعث افزایش ایمنی حمل و نقل و کاهش تصادفات جاده ای می شه و راه مناسبی واسه حل مشکل تراکم ترافیک و آلودگی هواست.

مدیر طرح ساخت خودرو بدون راننده گوگل گفته که با حذف احتمال “خطای انسانی” در بین رانندگی، خطر تصادف و آسیب های به وجود اومده بوسیله اون به شکل زیادی کاهش می یابد. به گفته اون، “خودروی بدون راننده می تونه مهمترین فناوری ایمنی جاده ای از زمان اختراع و به کار گیری اتومبیل حساب شه.”

با وجود تاکید گوگل بر اینکه خودرو مورد نظر در آخر بدون هیچ نظارتی از طرف سرنشینان حرکت می کنه، مدیر اجرایی مرکز تحقیقات خودرو در دانشگاه استنفورد آمریکا گفته که لازمه سازندگان این خودروها امکاناتی رو واسه هدایت دستی در شرایط اضطراری پیش بینی کنن. به خصوص در وضعیت های استثنایی که رایانه های هدایت کننده خودرو توانایی آزمایش و عکس العمل مناسب رو ندارن، دخالت بشر لازم هستش.

تولید و به کار گیری خودروهای بدون راننده مخالفانی هم داره. یکی از انتقاداتی که اونا وارد می کنن اینه که نتیجه کاربرد این نوع خودرو می تونه افزایش تراکم ترافیک باشه چون کسائی که امروز به اصطلاح حوصله رانندگی واسه یه مدت طولانی رو ندارن، به به کار گیری اتومبیل شخصی بدون راننده روی میارن.

۲۰ شغل با بیشترین درآمد در شرکت گوگل

دانستنیایی درباره گوگل

noindex

دیدگاهتان را بنویسید