گول این ۸ ویژگی گوشی‌های هوشمند را نخورید!

گول این ۸ ویژگی گوشی‌های هوشمند را نخورید!

در بیشتر موارد، هدف صحبت ما نمایشی از حقایق اصلیه که اگه تخصص کافی در این بخش نداشته باشین و قادر به تشخیص فرقای مهم نباشین، می تونه موجب سوتفاهم و فریب خوردن شما شه. پس در زومیت عزممونو جزم کردیم یه سری از ویژگیای عادی گوشیای هوشمند رو لیست کنیم که با اینکه بسیار عالی به نظر می رسن ولی چیزی که توقع دارین نیستن.

۱. اسپیکرهای استریو دوگانه

بعضی وقتا سازندگان تصمیم می گیرن با جای دادن دو اسپیکر «استریوی» جداگونه در دستگاه به تحریک کردن مشتری بپردازند. در این مورد لازمه حتما چند نکته رو تو ذهن داشته باشین.

اول از همه اینکه، اسپیکر دوگانه و جدا از هم به معنی دو کانال صوتی متفاوت نیس. کانالای صوتی جداگونه یکی از چیزای مهم صدای استریوه که باید حتما اونو در نظر بگیرین. اما حتی وقتی که یه گوشی هوشمند صوت رو از دو کانال جدا از هم هم هدایت کنه، باید بدونین که واسه ایجاد حالت استریو، محل قرار گرفتن این اسپیکرها هم اهمیت به طور کامل حیاتی داره. به بیان دیگه، اگه هر دو اسپیکر به اصطلاح استریوی دستگاه تو یه سمت قرار گرفته باشن، هیچی از تجربه صدای استریو بدست نمیارید. البته بعضی از گوشیای هوشمند به اسپیکرهای استریو قوی در قسمت بالا و پایین مجهز می شن که صدای خروجی فوق العاده ای رو ارائه می کنن و از این قانون مستثنی هستن.

OPO-speakers

۲. مگاپیکسلای دوربین

هیچ وقت ذکر این مورد قدیمی نمیشه؛ هرچند این یکی شاید یکی از بخش هاییه که در آگاهی بخشی در مورد اون مدت هاست در مقابل تبلیغات سازندگان شکست خورده ایم. مقدار مگاپیکسل بالاتر در دوربین دستگاه، به معنی کیفیت بهتر تصویر نیس. حتی جالبه بدونین در بعضی موارد، مگاپیکسل بیشتر حتی به معنی ثبت جزئیات بیشتر در تصویر هم نیس! یه ملاک بسیار بهتر واسه تخمین سطح کیفیت دوربین دستگاه، توجه داشتن به اندازه سنسور دوربینه که درون گوشیا قرار گرفته. این موضوع رو در نظر داشته باشین که اگه همه شرایط برابر باشه، سنسور دوربین بزرگ تر، کیفیت بهتری در تصاویر در قیاس با نمونه کوچیک تر ارائه می کنه.

02 Xperia Z3 White Angle

به بیان دیگه، فقط بخاطر اینکه مثلا اکسپریا زد ۳ از دوربین ۲۰.۷ مگاپیکسلی استفاده میکرد تصور نکنین کیفیت بهتری در قیاس با گلکسی نوت ۴ که به دوربین ۱۶ مگاپیکسلی مجهز شده در اختیارتون می ذاره. واقعا براساس آزمایشای انجام شده از راه زومیت، کیفیت کلی تصاویر ثبت شده از راه گلکسی نوت ۴ بهتر از اکسپریا زد ۳ه. واسه اطلاع از سطح کیفیت دوربینای پرچمدار فعلی بازار، آزمون دوربین زومیت رو ببینین.

۳. هسته های بیشتر پردازنده

بیشتر فعالان فناوری می دونن که تعداد هسته های پردازنده تنها یه تیکه از ماجراست و عامل اصلی در کارکرد دستگاه به حساب نمیاد. جای دودلی نیس که چیپ ۲ هسته ای A8 قرار گرفته در آیفون ۶ و آیفون ۶ پلاس بسیار قوی هستن. پس دفعه بعدی که یه گوشی هوشمند با ۸ هسته پردازشی دیدید، تنها تصور نکنین که این بازی اعداده و چون ۸ از ۲ بزرگ تره پس این دستگاه قوی تر هستش. یکی از دلایل این موضوع، ناتوانی پلتفرما و سیستم عاملا در استفاده درست و کامل از توان بیشتر از دو هسته پردازشیه و این موضوع نه فقط در مورد پلتفرم و اپلیکیشنای پیش فرض، بلکه در مورد برنامه های پیشرفت داده شده از راه پیشرفت دهندگان غیررسمی هم صدق می کنه.

TegraK1-Full

جدای از محدودیتای پلتفرم، موارد بسیار دیگری مثل نوع معماری، فرکانس کاری و لیتوگرافی پردازنده هم در سطح کارکرد دستگاه اثر زیادی دارن.

۴. پشتیبانی از دو سیم کارت

بیشتر گوشیای هوشمند موجود در بازار غرب فقط با یه ورودی سیم کارت فروخته می شن اما در بیشتر نقاط دنیا و به خصوص کشورها و بازارهای در حال پیشرفت مثل ایران، با شرایط متفاوتی روبرو هستیم. در اینجور بازارهایی معمولا مصرف کننده آزاده میان مدل تک سیم کارت و دو سیم کارت به انتخاب بپردازه. گزینه دو سیم کارت همیشه بخاطر ارائه انعطاف بیشتر در مدیریت اپراتورهای جور واجور و در نتیجه مدیریت بهتر هزینه ها و مخاطبین واسه کاربر اغواکننده س. بدیش اینه بارها به آدمایی برخورد کردیم که هیچ اطلاعی از محدودیتای فناوری محبوب دو سیم کارت که بیشتر دستگاه ها به به کار گیری اون می پردازن ندارن.

large-images-dual-sim-slots

به شکل خلاصه، اولین چیزی که در مورد دستگاه های مجهز به دو سیم کارت در حالت آماده به کار باید بدونین اینه که هنگام به کار گیری شبکه داده یا ایجاد تماس با یکی از این سیم کارتا، دومین سیم کارت در حالت آماده به کار منتظر می مونه که یعنی یعنی خارج از دسترس هستش. مورد دوم اینکه، در بیشتر موارد ورودی سیم کارت دوم تنها قادر به پشتیبانی از شبکه مخابراتی نسل دوم یا ۲G GSMه و در اون خبری از اینترنت پر سرعت یا بقیه مزیتا نیس. در کل اگه از کسائی هستین که همیشه در حال پاسخگویی به تماس بوده و توقع دارین از هر دو سیم کارت به شکل همزمان در دسترس باشین، بهتره به دنبال دستگاه هایی با دو سیم کارت همزمان فعال باشین که نمونه های واقعی اون بسیار نادره.

۵. فضای ذخیره سازی داخلی کم در ازای پشتیبانی از کارت حافظه

در بسیاری موارد، سازندگان گوشیای هوشمند واسه ارائه دستگاهی مقرون به صرفه مجبور هستن از سر و ته فضای ذخیره سازی داخلی اون بزنن. تو ذهن بیشتر کاربران و خریداران، این مشکل معمولا خیلی راحت و با در دسترس بودن ورودی کارت حافظه microSD حل شدنی هستش. این درگاها معمولا دست کم تا ۳۲ گیگابایت کارت حافظه رو پشتیبانی می کنن که واسه پاسخگویی به نیاز بیشتر افراد کافیه. درسته؟

Kingston-8GB-MicroSD-Mobility-Kit

اما حقیقت به همین سادگی نیس. کارتای حافظه microSD مشکلات کلی ای هم با خود به همراه دارن. در اندروید ۴.۴ کیت کت و نسخه های پس از اون، گوگل توانایی ذخیره اپلیکیشنا در حافظه خارجی رو حذف کرد و دلیل اونو به مسائل و نگرانیای امنیتی نسبت داد. این موضوع بدین معنا هستش که که شما قادر به ذخیره هیچی جز فایلای رسانه ای خود روی اون microSD جادار نیستین؛ مگه اینکه حاضر به روت کردن دستگاه باشین یا سازنده دستگاه، سیستم عامل رو به شکلی تغییر داده باشه که بازم از این توانایی پشتیبانی کنه. با در نظر گرفتن نیاز رو به رشد اپلیکیشنا به فضای بیشتر و نصب برنامه های گسترده تر، این موضوع می تونه به یه مشکل اساسی بدل شه. علاوه بر این، حافظه داخلی معمولا از سرعت بالاتری بهره مند بوده و خود دستگاه ها هم هنگام اسکن کردن کارت حافظه خارجی با مشکل مواجه هستن که در بعضی مواقع موجب کندی و تاخیر در کارکرد دستگاه می شه. پس، این مورد رو هم هنگام خرید خود در نظر داشته باشه.

۶. سطح روشنایی بسیار بالای نمایشگر

وقتی که سامسونگ گلکسی اس ۵ رو به بازار روونه کرد، با تاکید بسیاری به این موضوع اشاره کرد که نمایشگر Super AMOLED قرار گرفته روی این دستگاه میتونه به سطحی از روشنایی با درجه ۷۰۰ قصد برسه. از نگاه سامسونگ این مورد یه برتری مهمه که در معنی درست بوده و روشنایی بالاتر نمایشگر موجب کارکرد ساده تر با دستگاه در زیر نور مستقیم خورشید می شه. بدیش اینه باید گفت که با اینکه صفحه نمایش این دستگاه واقعا میتونه به این سطح از روشنایی برسه، اما در کل، چگونگی بیان این موضوع به طور کامل گمراه کننده س.

Incredible-display-nit-brightness-levels

دلیل این موضوع ساده س!. شما هیچ وقت در شرایطی غیر از شرایط آزمایشگاهی و در حالت طبیعی به این سطح از روشنایی دست پیدا نمی کنین. واقعا واسه رسیدن به اعداد گفته شده از راه سامسونگ، لازمه ۹۹.۹۹ درصد از پیکسلای نمایشگر رو خاموش کرده تا نیروی کافی واسه رسیدن به این عدد واسه پیکسلای باقی مونده جفت و جور شه. به بیان دیگه اگه شما در حال نگاه کردن به فید فیسبوک، تماشای ویدیو، ثبت تصویر، یا انجام هر کار دیگری با دستگاه خود هستین که بشه اونو عادی دونست، صفحه نمایش دستگاه خیلی تاریک تر هستش. دقیقا واسه همینه که شما باید اینجور اعلام عقیده هایی رو با چاشنی طنز نگاه کرده و منتظر یافته های بررسیای جداگونه باشین.

۷. فلاش LED دوگانه

تصویربرداری در شب یکی از نقاط ضعف عمومی گوشیای هوشمند هستش که بخاطر سنسورهای بسیار کوچیک اونا که قادر به جذب نور کافی از محیط نیس بوجود اومده. بخاطر همین موضوع، خیلی از افراد بخاطر داشتن فلاش دوگانه در کنار دوربین دستگاه خود هیجان زده می شن؛ هرچه باشه یه لامپ نوری اضافی موجب افزایش سطح روشنایی موقع عکس ورداری می شه…

خیر، بازم حقیقت به این سادگی نیس؛ دست کم الزما به این شکل نیس. براساس تجربه ما، پیکربندی فلاش LED دوگانه تو یه دستگاه حتی می تونه نوردهی کمتری در قیاس با پیکربندی LED تک در دستگاه دیگه داشته باشه. پس تصور نکنین یه فلاش اضافی باعث می شه تصاویر روشن تری در تاریکی ثبت کنین؛ قاعدتا باید همچین چیزی ممکن باشه اما موضوع به این سادگی نیس. در این جوری مواقع یا سطح قدرت فلش رو مورد بررسی بذارین یا به پیشنهاد ما توجه کرده و اندازه گشودگی دوربین رو به عنوان یکی از ملاکا در نظر بگیرین.

iPhone-5s-Review-2014-Camera

۸. نازکی دستگاه، بدون هزینه نیس

واسه خیلی از ما، نازک تر بودن گوشی به معنی ظاهر بهتر و کلاس بالاتر دستگاه هستش. درسته که واسه جذاب شدن دستگاه به چیزی بیشتر از نازکی نیازه اما قابل رد نیس که سازندگان فعال در این صنعت هم جهت با سوزوندن هرچه بیشتر چربیا از دستگاه های خود قدم بر می دارن. همین موضوع موجب شده حالا تماشاگر دستگاه هایی باشیم که بعضی از اونا حتی کمتر از ۵ میلی متر ضخامت دارن.

vivo-x3

هرچقدر هم این دستگاه ها ظاهر برازنده ای داشته باشن، اینجور گوشیایی معمولا با تعدادی نقطه ضعف همراه هستن که هنگام انتخاب و خرید باید در نظر داشته باشین. واسه نمونه، هرچخ گوشی نازک تر باشه، فضای کمتری هم واسه جای دادن باتری در اون هست که موجب عمر کمتر شارژ دستگاه می شه (البته اندازه باتری تنها یکی از فاکتورهاست اما فاکتوری تعیین کننده هستش). دوربین دستگاه هم معمولا یکی از قربونیای عادی نازک شدن دستگاه ها هستش. در آخر نازکی بیشتر دستگاه معمولا به معنی دفع ناقص تر گرما هستش که موجب تاثیر منفی بر پردازنده در کاربرده های همیشگی و کاهش سطح کارکرد اون می شه. علاوه بر این، نازکی زیادتر از اندازه دستگاه باعث سختی در دست گیری و کاهش ارگونومی و خوش دستی اون می شه.

اگه شمام موارد مشابه دیگری تو ذهن دارین اونو از بخش نظرات با ما و بقیه خوانندگان زومیت به اشتراک بذارین.

دیدگاهتان را بنویسید