گول این پیامک را نخورید!

گول این پیامک را نخورید!

mobile«ما عشایریم، مقداری جنس پیدا کردیم، شماره شما رو استخاره کردم، پیام برات نوشتم، اعتماد کردم به قرآن، اگه می تونی این وسایل رو برامان بفروش، نصف شما، نصف ما، قرآن وکیل راسته، کاری از دستت برمیاد جواب بده.»

این، متن یه پیامکه که این روزا از چند شماره همراه اول و ایرانسل که کد اونا بیشتر مربوط به مناطق شمال غربی کشوره، به شماره های رُند همراه اول فرستاده می شه. اون گونه که این اس ام اس نشون میده، فردی ساده مبادرت به نوشتن این متن کرده، در حالی که احتمالای دیگه رو هم نباید از ذهن دور داشت. احتمالاتی به حقیقت نزدیک تر، مانند پشت پردهایی که به قاچاقچیان آثار تاریخی می رسه.

به گزارش هم شارژ به نقل از ایسنا، از یه مدت پیش، به نام پیدا کردن آثار عتیقه از راه قشر محدودی از مردم، اینجور اس ام اسایی به تعدادی شماره فرستاده می شه تا از یه سو، فروشنده شناسایی نشه و از طرف دیگه، انگ قاچاقچی به این افراد خورده شه.

«سلام داداش من سیدرسول هستم، راننده تراکتور. داشتم زمین شخم می زدم، مقداری سکه با مجستمه پیدا شه، استخار گرفتم، به اباالفظل تعداد شما خوب اومد، پیام دادم کمک کنی، بفروشی، اباالفظلی هرچه بردن، نصم نصم، تورو به فاطمه زهرا کمک کن، به کسی نگو، اگه پلیسی بگو».

ولی این همه ماجراست، اونم واسه دامی که تازگیا با هدف کلاهبرداری از ساده لوحانی که دوست دارن یه شبه پولدار شن، پهن شده؟ کارشناسان آثار تاریخی – فرهنگی در این مورد باور دیگری دارن.

محمدحسن قراخانی بهار در این باره به خبرنگار ایسنا توضیح داد: این اس ام اس، نمونه ای از صدها پیامکیه که از راه آدمایی که به خود اجازه میدن مردم ناآگاه رو طعمه بذارن، با هدف کلاهبرداری از شماره های ناشناس به شماره های جور واجور و بیشتر رُند فرستاده می شن. در این شرایط، کسائی که به داشتن آثار تاریخی علاقه مندن، به خریدن اونا تمایل پیدا می کنن و این اول ماجراست

این کارشناس آثار تاریخی – فرهنگی ادامه داد: آدمایی که این کار رو انجام میدن، معمولا یه شخص دهاتی و ساده لوح رو واسه صحبت با خریدار جلو می فرستند و آثار تقلبی رو به نام اثر اصلی جا میزنن و متأسفانه بعضی افراد هم خیلی راحت گول می خورن. در این شرایط، پس از اطلاع از کلاهبرداری، قربونی هیچ نشونه ای از طمع کار اصلی نداره و میلیونا تومن پول خود رو خیلی راحت از دست میده.

اون با توضیح دادن این موضوع که الان در مناطقی مانند الیگودرز، درود و ازنا که عشایر بیشتر تردد دارن، قاچاقچیان فعالیت بیشتری می کنن، گفت: در این مناطق، کارگاه ضرب آثار تاریخی و مولاژ اونا، زیاد هست؛ اما قاچاقچیان به خریدار میگن زمین رو شخم زدیم و این آثار رو پیدا کردیم. این غلطه و کلاهبرداران آثار تقلبی رو به جای اصلی معرفی می کنن.

قراخانی بهار اضافه کرد: اگه با اداره آگاهی تماس بگیرین، متوجه میشین که ده ها پرونده کلاهبرداری در این مورد در حال بررسیه. امیدوارم افراد دیگه، گول این اس ام اسا رو نخورن.

اون با تأکید بر ضرورت توجه و آموزش بیشتر شورای فرهنگ عمومی به مردم در این مورد، ادامه داد: تا کنون سازمان میراث فرهنگی یه دستگاه مضمحل بوده و هیچ امیدی به اون نداشتیم. با امید به اینکه مدیریت جدید، نگاه جدیدی به این بخش وارد کنه، هرچند تا کنون نگاهی تازه بر مبنای واقعیت وارد شده که جای امیدواری داره.

به گزارش ایسنا، فائق توحیدی هم در این مورد به خبرنگار ایسنا گفت: بعضی افراد یه سری اشیای بدلی رو با کهنه نمایی به افراد ساده لوح میفروشن و از اونا پولای کلان می گیرن، در حالی که خریدن آثار تاریخی از این روش، کلاهبرداریه.

این کارشناس اموال فرهنگی و تاریخی با باور به این که سازمان میراث فرهنگی به تنهایی نمی تونه این مسأله رو برطرف کنه، اعلام کرد: حالا قانونی در حال تصویبه تا آدمایی که مبادرت به خرید و فروش اشیای بدلی می کنن، دو برابر قیمت اصلی وسیله جریمه بپردازند.

ایشون با اشاره به مجازاتایی مانند زندان که در گذشته واسه قاچاقچیان آثار تاریخی در نظر گرفته می شد، ادامه داد: قاچاقچیان، زندان رو استراحتگاه خود می دونستن. به خاطر همین، ترسی از گرفتار شدن نداشتن؛ ولی حالا با پرداخت جریمه نقدی، وضعیت متفاوت شده.

اونم اینکه ساخت بعضی فیلما رو که تازگیا در شبکه نمایش خونگی به فروش می رسن، یکی از عواملی دونست که در فعالیت بیشتر قاچاقچیان آثار تاریخی موثره و اضافه کرد: این فیلما به مردم آموزش میدن که چیجوری اینجور فعالیتایی رو بکنن.

ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید