گفتگو با رییس مخابرات آق قلا؛ مردی که تنها در برابر سیل ایستاد

گفتگو با رییس مخابرات آق قلا؛ مردی که تنها در برابر سیل ایستاد

عکسای یه مرد در حجم یه عالمه از آب در فضای مجازی دست به دست شد؛ مردی که در میان سیل آق قلا، تلاش در اثبات ارتباطات مخابراتی منطقه داشت. کمی بعدتر مشخص شد که اون «رمضان تاجیک» است؛ رئیس اداره مخابرات آق قلا. تاجیک از روزای قبل از وقوع سیل تا همین امروز هم در تکاپوی اینه که ارتباطات ثابت منطقه رو حفظ کنه و به گفته خودش تا به این لحظه، این ارتباطات ثابت مخابراتی حتی یه ثانیه هم قطع نشده.

مدیر عملیات شبکه همراه اول از زحمات تاجیک تشکر کرده، هرچند خود تاجیک میگه این توییت رو تا اواسط عید ندیده و انتظاری هم واسه تشکر از طرف مسئولین نداشته و نداره.

با اینکه چند روزی زمان برد تا بتونیم اونو واسه گفتگو پیدا کنیم اما تاجیک با وجود اینکه سیل خونه و کاشانه و شهرشون رو تا حد زیادی نابود کرده، با انرژی صحبت می کنه؛ لا به لای حرف هاش هم پر از شوخی و خنده. اول فروردین ماه تولدش بوده و این تولد رو میان سیل گذرونده. اون به سایت ما میگه قبل اینکه سیل شه، در جلسات مدیریت بحران شرکت می کرده و از وقتی که زمزمه های وقوع سیل شنیده شده، تلاش کرده تا بتونه آمادگی لازم رو در روبرو شدن با سیل اجرا کنه. تاجیک سطح منطقه رو بازدید می کرده تا ببینه سیل ممکنه از کجا بیاد و از کجا خارج شه و با جفت و جور نقشه این راه ها، تلاش کرده تا ارتباطات ثابت استان رو سالم نگه داره.

رمضان تاجیک هر ساعت سوخت ژنراتور رو چک و اونو پر می کرده.

جنگ در تاریکی

خودش میگه که ژنراتور تامین برق اداره مخابرات آق قلا، ده روز تموم بدون معطلی روشن بوده، در حالی که برق ۸۰ درصد منطقه به دلایل منطقی و عقلانی به وسیله سازمان برق آق قلا قطع شده بود:

«من قبل از وقوع سیل هم همیشه این دستگاه و بقیه دستگاه ها رو شخصا چک می کردم. مخزن سوخت جنراتور باید چک می شد تا همیشه پر باشه. ۲۹ اسفند بود که اولین سیل به سمت آق قلا سرازیر شد و من که مدیریت ۳۰ مرکز مخابراتی رو داشتم، باید حواسم رو جمع می کردم تا بتونم ارتباطات ثابت رو حفظ کنم. اگه اختلالی در ارتباطات ایجاد می شد، مردم از همدیگه ناآگاه بودن چون که برق منطقه رفته بود و همه جا تاریک بود. موبایلا هم شارژ نداشتن. باید ارتباطات ثابت پایدار می مونه تا مردم بتونن از همدیگه خبر بگیرن و به بیرون هم پیام بفرستن. این وظیفه مهمی بود که باید انجام می شد.»

خدا پشت و پناهم بود

تاجیک در طول گفتگوی خود با سایت ما بارها به اینکه خدا پشت و پناهش بوده اشاره می کنه و تاکید داره که این خواست خدا بوده تا بتونه در برابر مشکلات بایستد. اون با وجود سابقه ۲۰ ساله ای که داره، تونسته پله پله از مقام کارشناس فنی به مدیریت برسه و به خاطر همین از جمله مدیرانیه که آگاهی کاملی نسبت به مشکلات و حل اونا در بخش کاری اش داره.

رییس اداره مخابرات آق قلا روزای اول وقوع سیل رو ترسناک توصیف می کنه و میگه تا ۳ فروردین که کمکا به منطقه رسید، اونا تک و فقط در برابر سیل مقاومت می کردن. اون از آدمایی میگه که در خونه هاشون زندونی شده بودن چون که تراکتورها هم نمی تونستن در روزای اول وارد شهر شن و فقط قایقای موتوری بودن که در سطح شهر روی سیلاب می چرخیدن. اون در مورد پایدار نگه داشتن مرکز مخابراتی در اینجور شرایطی میگه:

«من از تانکر مخزن سوختی که داریم و ۵ هزار لیتر گنجایش داره، همیشه سوخت به ژنراتور می ریختم و نمی گذاشتم حتی مقدار کمی از اون واسه لحظه ای خالی باشه. ساعت به ساعت اونو چک می کردم چون از چند دقیقه بعد خود هم خبر نداشتیم. اتاقای اداری، شوفاژ خونه، شبکه کابل، اتاق دیزل و دیگه جاها پر از آب شده بود و با پمپ کف کشا تونستم آب رو خالی کنم و به سطحی برسانم که کابلا اتصالی نکنه. هرکدوم از این پمپا چیزی حدود ۴ اینچ آب رو بیرون کشید.»

در چند قدمی مرگ

کاری که تاجیک انجام داده به قول خودش هیچ توجیه عقلانی نداشته مگه اینکه اون بخواد مطمئن شه تا خطوط ثابت پابرجا می مانند. واقعا خالی کردن آب این اتاقای پر از کابل، تا حد زیادی خطر مرگ داشته و اون با خطر بالایی که به جون خریده تونسته ارتباطات رو برقرار نگه داره:

«اگه ارتباطات قطع می شد، شک نداشته باشین دچار یه آشوب در منطقه و چندین داهات می شدیم که راه های ارتباطی شون به اداره ما ربط داره. سه شب اول به سختی تموم گذشت و ما نمی تونستیم از ساختمون اداره خارج شیم. تا روز هشتم عید رنگ خونه رو ندیدم و در این روز بود که واسه خداحافظی با پسرم که سرباز مرزبانی سیستان و بلوچستانه سری به خونه زدم.»

با چکمه وارد اداره میشیم

«منصور قرنجیک» از کارمندان این اداره س که برخلاف رییس خود در خونه شخصی اش زندونی باقی مونده بوده ولی از راه تلفن ثابت با تاجیک در روزای حادثه صحبت می کرده؛ قرنجیک میگه که صد و هشتاد سانتی متر آب در حیاط منزلش وجود داشته و اصلا توانایی خارج شدن از منزلش رو نداشته. اون از خساراتی که به اداره وارد شده میگه:

«چندین پرونده به زیر آب رفته و کلی دستگاه های کامپیوتر و میزها و صندلیا و لوازم الکتریکی نابود شده. ما تونستیم در اداره مستقر شیم اما الان همینجا هم با چکمه تردد می کنیم چون که تا ارتفاع ۲۰ سانتی متری آب هست و نصف این آب، لجنه. تلاش کردیم تا حد ممکن اداره رو محیط تمیزتری کنیم تا بتونیم در اون مستقر شیم و خدمت گذاری به مردم رو ادامه بدیم.»

با دل باید کار کرد

خیلی از نقاط آق قلا تا همین چند روز پیش برق نداشتن و به گفته تاجیک و تیمش، اونا واقعا خسته شدن اما تونسته ان در عین خستگی، وظیفه خود رو به درستی بکنن.

رییس اداره مخابرات آق قلا مردم ایران رو شریف ترین مردم دنیا می خواند چون که کمکای مردمی اونا رو نعمت بزرگی می دونه و تاکید داره که هیچ مردمی شریف تر از مردم ایران در دنیا وجود نداره. از اون درباره اینکه چیجوری انرژی پیدا کرد تا موقع سیل به فکر کارش باشه می پرسم؛ چون که براساس شنیدم بیشتر مدیران ادارات و سازمانا در روزای اول سیل به نقاط جنوبی آق قلا رفته بودن و تاجیک تنها مردی بوده که در وسط سیل به کار خود ادامه داده. اون با خنده میگه:

«باید با دل کار کرد داداش. با دل.»

دیدگاهتان را بنویسید