چگونه می توان مهارت های مورد نیاز خود را براحتی آموخته و از یادگیری آن لذت ببریم؟

چگونه می توان مهارت های مورد نیاز خود را براحتی آموخته و از یادگیری آن لذت ببریم؟

مطمئنا از وقتی که خودتون رو شناخته اید آرزوی یادگیری کارای زیادی رو داشته و دارین. اما همیشه موفق نبوده و مانعی سر راهتون ظاهر شده؛ این مشکلات ممکنه هر چیزی باشه. حتی افکار منفی خودتون. اگه می خواید تا زندگی خود رو با یادگیری و افزایش علم زیرورو کنین و واسه این کار به یه تلنگر نیاز دارین حتما این متن رو بخونین تا بدونین چیجوری می تونین با کمک منابع رایگانی مانند فن تریکس هر چیزی رو یاد گرفته و از یادگیری اونا لذت ببرین.

مطلب رو با داستانی مهیج شروع می کنیم. سوار ماشین تون شید، استارت زده و گاز بدین.

ماشین حرکت نکرد؟؟؟ اما به چه دلیل؟؟؟

مشخصه، هنوز ترمز دستی رو پایین نکشیده اید.

اگه ترمز دستی رو پایین نکشیده باشین یادگیری واسه شما سخت میشه. ترمزها عقاید و تعصبات منفی هستن که ذهن شما رو درگیر خود کردن. پس باید اونا رو شناسایی کرده و از شرشان خلاص شید. پس یاد گرفتن آسون میشه.

ذهن شما ماشینیه که همیشه در حال یادگیریه. کودکی رو تصور کنین. این کودک تو یه مدت کوتاه دو مهارت بسیار مهم و سخت رو یاد می گیرد: حرف زدن و حرکت کردن. حتی می تونه دو یا چند زبون رو در کنار زبون مادری خود یاد بگیره.

… تا این جا آموختیم که که یادگیری مانند سفری به سرزمین نامعلوم ها هستش. واسه یادگیری راحت تر باید به ۴ سوال زیر جواب بدیم:

کی راننده س؟

ترمز دستی رو پایین کشیده اید؟

مقصد کجاس؟

نقشه راه رو جفت و جور کردین؟

۱.  کی راننده س؟

این سوال، شما و انگیزه یادگیریتان رو به رقابت می کشه.

مهارتی که قصد یادگیری اونو دارین، یه الزامه؟ اگه جواب شما مثبته، انگیزه ی شما خارجیه. یعنی به وسیله افراد دیگری مانند مدیر شرکتتون هدایت می شه.

خودتون علاقه مند یادگیری هستین؟ پس انگیزه ای داخلی دارین. انگیزه های داخلی قدرتی واسه یه فعالیت پایدار به شما میدن.

۲.   ترمز دستی رو پایین کشیده اید؟

باورها و صحبتای منفی باعث محدودیت پتانسیل یادگیری شما می شه؟ به چیزی که فکر می کنین گوش بدین تا جواب این سوال رو پیدا کنین.

باورهای منفی همه جنبه های کار رو تحت تاثیر قرار داده و باعث می شن تا رسیدن به هدف تقریبا غیرممکن شه. باورای منفی رو تغییر داده و مثبت فکر کنین. با همین راه ساده می تونین به خود اطمینان بدین که شما خیلی راحت مهارتای لازم رو یاد گرفته و موفق میشین.

۳.  مقصد کجاس؟

واسه اینکه به سمت مقصد حرکت کنین باید بنزین بزنین. اهداف روشن سوخت شماس. از خود سوال کنین که به چه دلیل می خواهید یه مهارت جدید یاد بگیرین؟

جواب روشن به این سوال، یادگیری رو آسون تر می کنه. پس اهداف رو واسه خود روشن کرده و اهداف واضحی رو مشخص کنین.

۴.  نقشه راه رو جفت و جور کردین؟

بدون نقشه و تعیین راه، سفر نکنین، چون با مشکل مواجه میشین. نقشه به شما میگه که چیجوری به مقصد خود برسین.

نقشه ی اولیه راه شامل این موارده:

مربی خود رو انتخاب کنین.

دوست و همسفری پیدا کنین.

سفر رو شروع کنین.

راه طی شده رو اندازه گیری کرده و به خود افتخار کنین.

با جفت و جور نقشه خیالتون راحته. چون اگه راه رو گم کنین نقشه ای دارین که با کمک اون ادامه راه رو طی کنین.

مربی خود رو انتخاب کنین

واسه یادگیری هرگونه مهارتی به یه مربی نیاز دارین. این مربی ممکنه یه فرد، کتاب، مقاله های اینترنتی فن تریکس و یا برنامه های آموزشی باشه. بدیش اینه بیشتر مربی ها نمی دانند چیجوری باید به تازه کارا آموزش بدن، چون مطلبی که واسه یه مربی بی ارزش واسه یه تازه کار به طور کامل دور از ذهن میشه.

نکته ی مهم: مربی انتخاب کنین که در همراهی یه تازه کار متبهر بوده و بتونه قدم به قدم شما رو راهنمایی کنه.

اگه کتاب می خونین، مطمئن شید همه مراحل جدید رو با دقت معرفی کرده باشه. خود من بهتر می دونم از منابعی استفاده کنم که همیشه در دسترس باشن. چون هر جا لازم باشه میتونم به جواب سوالات خود برسم.

مربی خوب کمی گرون س. پس خوب فکر کنین. منابع رایگان زیادی مثل وب سایتای آموزشی از جمله سایت فن آموز وجود دارن که با ارائه مطالب دست اول و کم یاب شما رو در آموزش هر نوع مهارتی همراهی می کنن.

دوست و همسفری پیدا کنین

یادگیری به تنهایی ممکنه شما رو کسل کنه. واسه یادگیری مهمه که خود رو با بقیه مقایسه کرده و نقاط ضعف و قوت خود رو بشناسین. یادگیری در جمع کسیری از دوستان، مانند کلاس درس باعث می شه خودتون رو سنجیده و مهارتای خود رو تقویت کنین.

حتی اگه در محیط مجازی آموزش می ببینن، پیدا کردن همسفر قدم مهمیه. می تونید در فوروم های آموزشی جستجو کرده و با همراهی بقیه به یادگیری مهارتای مورد نظر خود بپردازید.

سفر رو شروع کنین

پس از جفت و جور نقشه راه سفر آموزشی خود رو شروع کنین. از خود سوال کنین که کوچیک ترین قدم در این سفر آموزشی چیه؟

به راه خود ادامه بدین. تسلیم شدن راحته. پس با اون مقابله کنین. از خود سوال کنین که یه آدم به چه دلیل باید تسلیم شه؟ ممکنه ترمز دستی رو پایین نکشیده  یا این سفر واسه اون خیلی سخت بنظر می رسه.

اگه در میان راه کم آوردید و قصد تسلیم شدن دارین، سوالات زیر رو از خود سوال کنین:

ترمز دستی رو پایین کشیده ام؟

الان در چه مرحله ای از سفر قرار دارم؟

هنوزم روی مقصد خود تمرکز دارم؟

وقتی در سفر آموزشی خود با مشکلی روبرو می شید ممکنه دوباره با دیدی منفی با خودتون صحبت کنین. پس حواستون رو جمع کنین. دیدگاه های منفی رو با نظرات مثبت جانشین کنین. بعد تلاش کنین با دقت اصل این مشکل رو پیدا کنین. سوالی واسه مشکل خود طرح کرده و جواب اونو در منابع آموزشی خود جستجو کنین یا از مربی و همراهتون سوال کنین. مقصد خود رو واسه خودتون یادآوری کنین. اهداف خود رو روی برگه ای بزرگ نوشته و به دیوار اتاقتون بزنین.

به خود افتخار کنین

موفقیت های خود رو جشن بگیرین. این کار باعث می شه حس خوبی نسبت به یادگیری مهارت ها داشته باشین.

یادگیری مهارتای جدید، به غنی تر شدن زندگی تون کمک می کنه. هم اینکه باعث می شه که اندازه رضایت از خودتون زیاد شده و مهارتای بعدی رو هم آسون تر بیاموزید.

این مطلب با پشتیبانی سایت آموزشی فن تریکس جفت و جور و تولید شده.

هممون دوست داریم در کمترین زمان ممکن، بهترین کیفیت آموزش رو تجربه کرده و کارای روزمره خود رو با کمترین هزینه ممکن انجام بدیم. با این کار میشه هزینه های زندگی رو هم تا حد زیادی کم کرد. اما باوجود تعداد کم سایت و منابع آموزشی فارسی زبون و هم اینکه نواقص بسیار زیاد مطالب موجود در فضای وب، این کار کمی سخت به نظر می رسه. به خاطر همین تلاش واسه جفت و جور کردن فرصتی واسه آموزش همگانی و سریع واسه کلیه اقشار جامعه، یکی از نگرانیای گروه فن آموز بوده. جمع آوری و تولید محتوای آموزشی از بهترین منابع روز دنیا در زمینه های جور واجور هم یکی از مهمترین اقدامات انجام شده به وسیله گروه فن درس.

فن آموز در مهر ماه سال ۱۳۹۶ شروع به کار کرد تا یکی از کاملترین و با کیفیت ترین محتوای آموزشی رو واسه شما جفت و جور کرده تا بتونین با مراجعه سریع و راحت، بهترین کیفیت آموزش، مقالات، دانستنیا، ترفندا، راهنمای خرید و نقد و بررسیا رو تجربه کنین.

فن آموز تلاش داره مطالبی رو واسه مخاطبین خود جمع آوری کنه که قبل از اون در هیچ سایت فارسی زبون دیگری ارائه نشده و یا به طور درست، کامل و روشن آموزش داده نشده. به خاطر همین شما عزیزان می تونین با مراجعه به فن آموز از جدیدترین، کاملترین و درست ترین مطالب و ترفندای آموزشی در زمینه های متفاوت، به طور رایگان بهره برده و در کارای روزمره خود به کار ببرین.

پس با مجله آموزشی فن آموز یاد بگیرین و خودتون بدون هیچ سختی ای کاراتون رو انجام بدین.

جهت اطلاع از آخرین مقالات فن آموز و هم اینکه دسترسی سریع به مطالب آموزشی کوتاه و جور واجور به کانال فن تریکس ملحق شید.

دیدگاهتان را بنویسید